11 skvělých témat na small talk (pro jakoukoliv situaci)
Zná to asi každý. Vyrazíte ven, jedete tramvají a potkáte někoho, koho moc dobře neznáte nebo se s ním zrovna nemáte úplně náladu bavit. Jenže je před vámi ještě několik stanic společné cesty, a tak by ignorování druhé osoby bylo poněkud nezdvořilé, zejména pokud jste se oba vzájemně již zaregistrovali.
V tomto článku vám nabízíme několik témat, která jsou vděčná a je vhodné je použít jako eso z rukávu. Garantujeme, že se uleví nejen vám, ale i osobě, kterou zrovna potkáte a nebudete tušit, o čem s ní hodit řeč. Po přečtení tohoto textu už budete mít jasno.
1) Počasí
Počasí je jistota, která nezklame. Dá se komentovat vždycky a všude. Použít toto téma můžete jak s vrstevníky, tak staršími či mladšími ročníky. Na počasí má totiž každý názor. Někdo má rád zimu, jiní ji zase nenávidí a upřednostňují horké dny. Tímto tématem jednoduše chybu neuděláte.
2) Jak se máte?
Shrnout ve stručnost, jak se nám daří, zvládá každý. Před cizími lidmi při povrchní konverzacích máme ve zvyku obvykle vypíchnout to hezké. Málokdo chce na zdánlivě cizí osobu hrnout své problémy a trable. Navíc by jej tím mohl uvést do nepříjemných rozpaků.
Otázka, jak se druhý má, je tedy relativně bezpečná. Zároveň se můžete dozvědět něco nového či nečekaného. Druhá osoba vás může také v ledasčem inspirovat.
3) Komentujte okolí
Tohle je jistota, která vás kdekoliv zachrání. Váže se totiž k místu, kde se zrovna nacházíte. Ať už jde o autobus, restauraci nebo park, všude můžete komentovat okolí.
Zaujal vás nějaký strom? Podivte se nad ním. Nebo jste v této restauraci už kdysi byli? Můžete vytasit nějakou milou vzpomínku. Zkrátka a jednoduše komentujte okolní dějství.
Samozřejmě si můžete i něco vymyslet. Je jen na vás, zda se vám chce lhát a jestli vám to za to stojí. Být přichycen při lži vás může uvést do větších rozpaků než poměrně neohrabaná small talk.
4) Jídlo a nápoje
Všichni milují výborné pokrmy! Málokdo si libuje v hladovění (ale i takoví se mezi námi najdou). Každopádně jídlo je skvělá záchranná stanice na poli společenské konverzace.
Můžete zmínit, co jste měl/a na oběd a jaké dojmy to ve vás zanechalo. Nebo co rád/a vaříte. Čemukoliv kolem jídla se meze nekladou. Také můžete svému konverzačnímu parťákovi předhodit otázku: Co je tvé oblíbené jídlo? nebo Máš tip na nějakou dobrou vietnamskou restauraci tady v Praze?
Každopádně zde platí jedno pravidlo a sice, že je lepší opět hovořit v pozitivním duchu. To znamená, že spíš, než co nám nechutná se soustředíme na to, co milujeme. Čím pozitivněji člověk hovoří, tím lepší dělá dojem. Nikdo nechce trávit čas s negativně naladěnými lidmi.
5) Nestyďte se použít komplimenty
Pochvaly má každý rád, jen jich nesmí být příliš. Nejen, že by pak komplimenty z vaší strany nepůsobily důvěryhodně, ale ostatní by si jich mohli přestat vážit. Nebyli by si totiž jistí, zda se vám dá věřit a neříkáte to takříkajíc “jen tak”.
Jakmile začnete konverzaci, zkuste si uvědomit, co se vám na protějšku líbí. Má zajímavou barvu rukavic? Hezky učesané vlasy? Vyberte jednu či dvě věci, které vás nejvíce zaujmou a opravdu se vám budou líbit. Nezdráhejte se je druhému pochválit. Uvidíte, že se ledy mezi vámi prolomí, protože dotyčný/á bude mít radost.
Určitě se však vyhněte lhaní. Vaše řeč těla vás prozradí a není nic trapnějšího, než když budete někomu chválit něco, co vám připadá ošklivé.
6) Požádejte o pomoc
Nezdráhejte si říct o pomoc, pokud to potřebujete. Pakliže víte, že situaci zvládnete sami, ale ruka navíc neuškodí (třeba cestujete s těžším kufrem), neváhejte. Je to skvělý prostředek k nastartování komunikace. Navíc se druhý člověk z principu cítí dobře, protože dělá dobrý skutek. Kdo by rád nepomohl druhé osobě v nesnázích? Pošimrá to ego dotyčné/ho.
7) Zajímavé historky
Vždy se hodí mít v zásobě pár zajímavých témat. Stalo se vám nedávno, že se s vámi zasekl výtah a musel/a jste několik hodin čekat na záchranu? Můžete tuto dobrodružnou historku zmínit a jiné jim podobné. Určitě tím rozproudíte konverzaci a účel tak bude úspěšně splněn.
Jen pozor, abyste ty samé historky neopakoval/a několik let jako kolovrátek. Mohlo by být poněkud trapné, kdybyste tuto příhodu danému člověku vyprávěli víckrát, pokaždé, když jej potkáte.
8) Cestování
Všichni tuto aktivitu milují, tudíž se jedná o skvělou jistotu, kterou se v konverzaci vyplatí použít. Zejména to platí v případě, kdy se chcete dozvědět něco nového nebo sami přemýšlíte, kam byste vyrazili. Zeptejte se, kde daný člověk byl naposledy na dovolené nebo kam plánuje vycestovat. Případně i vy můžete sdílet své plány. Třeba se dozvíte nějaké skvělé tipy!
9) Povolání či studium
Tohle je jedno ze skutečně zajímavých témat. Zjišťovat, co druzí dělají, bývá obvykle zábava. Navíc si tím můžete rozšířit obzory. Proto volba tohoto tématu zejména připadá na situace, kdy druhou osobu ještě tolik neznáte.
Čemu se dotyčný/á věnuje většinu dne? Povolání nebo studijní obor dovede o druhém dost prozradit.
10) Záliby a koníčky
Zajímejte se o záliby druhého člověka. Zjistíte, co máte společné, a konverzovat pak může být zase o něco snadnější. Vzájemně se můžete také inspirovat, případně se můžete dozvědět více o něčem, čemu vůbec nerozumíte (třeba horolezectví, surfování nebo jiné ne zrovna obvyklé záliby). Navíc nikdy nevíte, kdy takhle přinesete svěží vánek do životy někoho jiného právě vy.
11) Přesuny v rámci cesty
Víte, že protějšek zrovna přijel? Zeptejte se jej, jaká byla cesta. Nebyla zácpa? Žádná autonehoda na dálnici? Třeba se podělí s historkou, jak někoho vytroubil a konverzace příjemně poplyne.
Ptát se na cestu je podobné jako na počasí. Jedná se o oblíbenou jistotu, která nenadchne, ani neurazí. Možná proto ji rádi a hojně využíváme.
Uložte si článek – témata na small talk na později a svým kamarádům:
Sdílejte článek – témata na small talk svým kamarádům: