Jak uspat miminko? 13 fungujících tipů pro začínající rodiče
Zná to asi každá maminka. Někdy děťátko usne jako když ho do vody hodí, a ne a ne, se probrat, zrovna, když je potřeba. Jenže pak jsou zase dny a především noci, kdy miminko nechce za žádnou cenu spát.
Nedej bože, pokud se jedná o takového nespavce, jako jsem byla já, když jsem byla malá. Jediné místo, kde jsem usnula, byl kočárek. Problém byl v tom, že musel být neustále v pohybu. Jakmile se zastavil, okamžitě jsem se probudila. Moji rodiče z toho byli doslova zoufalí.
Abyste nedopadli právě jako oni, přinášíme vám článek, v němž se dozvíte několik tipů, jak můžete uspat své rozjívené ratolesti. Nevěště hlavu – kde je vůle, tam je cesta. Na každé miminko funguje něco jiného. Uvidíte, který fígl jak uspat miminko bude fungovat zrovna u vás. Neváhejte se s námi podělit o to, co zabralo.
1) Miminko chovejte
Miminka pobývají obvykle v bříšku maminky devět měsíců, což je skoro rok! Jaký je to pro ně šok, když se vykutálí na svět? Co když zrovna potřeba vnímat náruč a blízkost lidské bytosti je důvod jejich nespavosti?
Chováním určitě nic nezkazíte. Vemte svůj malinký uzlíček do náručí a jemně jej houpejte. Pokud vás bolí ruce a záda, je lepší si stoupnout případně popocházet. Můžete děťátku také tichým hlasem zpívat nebo k němu promlouvat.
V případě, že máte pocit, že už opravdu nemůžete, je možné také využít šátek, do kterého miminko zavážete. Toto provizorní nosítko zmírňuje bolesti bříška po kolikách (což může být jeden z důvodů nespavosti), zajišťuje správnou teplotu děťátka a napomáhá správnému vývoji kyčlí.
Zároveň když miminko konečně usne, vy budete dál mobilní a budete moci dělat, co bude zrovna potřeba. Případně můžete samozřejmě děťátko uložit do postýlky. Záleží jen na vás, co vám víc vyhovuje. Každá maminka je jiná a nic není špatně.
2) Dejte miminku dudlík
Některá miminka zkrátka potřebují něco takzvaně dudat. Uklidňuje a je to a navozuje jim to pocit bezpečí. Z vlastních zkušeností z hlídání řady dětí mohu potvrdit, že se miminka dělí do dvou skupin – jedna z nich miluje dudlíky, druhá je nenávidí.
Pakliže máte dítě, které dudlík používá a je na něj zvyklé, určitě by neměl chybět při jeho usínání. Bude hned o něco klidnější, což je v případě snahy o usnutí důležité. Copak vy byste usnuli rozrušení?
3) Dotýkejte se a hlaďte
Miminka milují doteky a hlazení. Některá uklidňuje, když je rukama výskáme ve vláskách, jiné upřednostňují hlazení po tvářích.
Teď vám poradím jeden trik, který jsem vypozorovala během svého několikaletého hlídání drobotiny. Nejvíce se mi osvědčilo uspávat miminka hlazením na obočí. Děťátka pak usínají obvykle do pár minut. Ovšem v momentě, kdy miminko takto začínáte hladit, už musí být zklidněné. Na plačící dítě plné emocí tahle metoda fungovala výjimečně.
4) Naplňte základní potřeby
S prázdným a vyhládlým žaludkem se těžce usíná. Miminka si bohužel o jídlo neumějí říct slovy, ale dávají to najevo jiným způsobem. Tím je křik nebo pláč.
Snažíte se miminko už dlouho uspat a pořád se nedaří? Není jenom vyhládlé nebo třeba pokakané? Zkontrolujte, že jsou všechny jeho potřeby uspokojeny.
5) Zkuste kočárek
Některá děťátka prostě a jednoduše potřebují být v pohybu a je jim jedno, jestli jsou venku nebo vevnitř. Položte vaši drobotinu do kočárku nebo speciální houpačky. Právě houpačka se mi v tomto případě osvědčila jako doslova zázrak. Miminka v ní usínala opět, jako v případě hlazení po obočí, do pár minut.
Vadí vám, že je zima nebo noc? Však nikdo neřekl, že s kočárkem musíte nutně jezdit ven. Obvykle v usínání hraje hlavní roli fakt, že je povoz s děťátkem v pohybu. Můžete tedy klidně zůstat na chodbě a vozit kočárek sem tam.
V případě, že se bude jednat o podobný typ miminka, jak jsem byla já, tak vám doporučuji přistavit si na chodbu i židli, kam si sednete, jednou rukou budete kočárek uvádět do pohybu a v druhé budete mít třeba rozečtenou knížku.
6) Zpívejte
Některé děti uklidňuje hlas rodičů. Zazpívejte mu ukolébavky, případně pokud jste miminku zpívala už v době těhotenství, kdy jste je nosila v bříšku, zvolte ty samé písničky. Někdy také může pomoci pobrukování. I to má uklidňující efekt.
7) Sss
O téhle metodě jsem se dočetla v nějakém magazínu pár let zpět a několikrát ji úspěšně aplikovala. V podstatě se jedná o to, že namísto písmene š použijete s.
Asi to znáte, často se děti utěšují tím, že na ně dospělí dělají “šššš”. Tohle “šššš” tedy nahradíte dlouhým táhlým “ssss”.
8) Dejte miminku mléko
Miminka milují mléko. A platí to nejen pro miminka, ale děti celkově. Pamatujete si, když vám jako malým dávala babička hrnek teplého mléka před spaním?
Vyzkoušejte to i u svého nejmladšího potomka. Připravte mu mléko nebo jej nakojte těsně před spaním. Třeba u toho usne.
9) Vytvořte usínací rituál
Vytvořte si s děťátkem usínací rituál, který budete hodinu před spaním pravidelně dodržovat. Může se skládat z nakojení/nakrmení, koupele, natření tělíčka krémem, četby knížky a následného ukolébání. Nebo čehokoliv jiného v různorodém pořadí.
Záleží na vás, co chcete do uspávání vašeho miminka zařadit. Nebojte se být kreativní. Jde o to, aby to bavilo, pokud možno i vás a dělalo vám to radost.
Rituál je pak vhodné pravidelně dodržovat, pokud to jde. Pak bude děťátko zvyklé, že takto usíná.
10) Dbejte na pravidelný čas usínání
Dbejte na to, ať chodí děťátko spát pokud možno v pravidelný čas. Jistě, že se stane, že jste na oslavě nebo nějaké akci, která se protáhne a tím se všechno posune. Nic se neděje. Pokud je to však možné a jste doma, určitě spánek děťátka neodkládejte, pakliže k tomu není pádný důvod. Režim je klíčem k úspěchu.
11) Vyzkoušejte různé vůně
Máte nějakou vůni, o které víte, že vás zaručeně zklidní a utlumí? Něco takového bude mít patrně i vaše děťátko.
Vyzkoušejte různé přírodní olejíčky, které navodí usínací atmosféru. Dobrý je třeba olej levandulový nebo z růží. Ale ne, že usnete vy místo miminka!
Doporučujeme olej nejprve rozetřít v dlaních a posléze jím masírovat tělíčko vašeho děťátka. Zaručeně bude vrnět blahem.
12) Zajistěte příjemnou atmosféru
Málokdo usíná rád za světla. Dbejte na to, aby v prostoru, kde děťátko uspáváte, bylo přítmí, klid a teplo.
Pokud je chladno, je potřeba miminko dobře obléci. Zda je mu teplo poznáte podle teploty jeho obličeje. Pokud bude vaši dlaň hřát, pak je vše v pořádku.
Zároveň to ale nepřehánějte. Vaše ratolest by se rozhodně neměli potit nebo žhnout jako rozpálená kamna. Všeho s mírou.
Tmavší prostředí je potřeba, neboť málokdo rád a dobře usíná, když mu světlo/slunce září do očí. Nezapomínejte na to ani u svého miminka. To si neumí postěžovat, takže musíte myslet i za něj a vcítit se do jeho kůže. Co by ještě mohlo potřebovat?
Klid je oáza na duši. Jistě, některé děti usínají paradoxně při hluku. Například holčička, kterou jsem hlídala, usnula při cestě autem jen, když se pustilo CD na plné pecky. To je však výjimka potvrzující pravidlo.
Obvykle je naopak potřeba dítěti zajistit klidné prostředí, pak snadněji a rychleji usne. Kde se usíná nejlépe vám?
13) Vyřešte zdravotní potíže
Některé děti často trápí bolavá bříška, koliky a zaražené prdíky. Možná je to i váš případ. Bohužel miminko neumí vyjádřit, že je něco bolí, jinak než pláčem.
Pokud máte plačtivé miminko navzdory tomu, že je o všechny jeho potřeby postaráno, může se jednat o tento případ. Pak je potřeba zasáhnout do stravy. Děťátko může mít třeba špatnou snášenlivost laktózy, mléčných bílkovin nebo čehokoliv jiného. Pokud kojíte, začněte si víc hlídat stravu. Vysaďte nadýmavé věci jako jsou luštěniny, květák, brokolice.
Pokud ani po deseti dnech neuvidíte u děťátka změnu odeberte ze své stravy i potraviny obsahující laktózu. V případě, že ani to nebude stačit, tak přidejte mezi zakázané potraviny lepek. Nezapomeňte přidat do své stravy kvalitní probiotika a olej z tresčích jater.
Zkrátka a jednoduše hledejte, co vašemu děťátku vadí. Pomoci může i GAPS dieta, která hojí střeva a celý zažívací trakt.
Uložte si článek – jak uspat miminko na později a svým kamarádkám:
Sdílejte článek – jak uspat miminko svým kamarádkám: