Lákají vás akcie? Nepodceňujete výběr brokera!
Člověk, který se pohybuje na finančních trzích jako ryba ve vodě, už dávno nemusí vypadat jako „kravaťák“. A dokonce nemusí trávit dvacet hodin denně před pěti obrazovkami s grafy. Úspěšným investorem se – díky moderním technologiím – může stát každý. Dokonce i vy, přestože jste většinu času na cestách. K tomu, aby vaše bankovní konto konečně pookřálo, nebudete potřebovat pouze tři věci – základní kapitál, počítač (příp. smartphone či tablet) a silnou motivaci pro sebevzdělávání.
Odložte růžové brýle a zvažte riziko ztráty vkladu
Investování do akcií zažívá zlatou éru. Během pandemie zájem o cenné papíry rapidně vzrostl a pozornost na ně upřeli i konzervativněji založení investoři, kteří se doposud investicím tohoto druhu úspěšně vyhýbali. Z analýzy Německého akciového institutu (DAI), jenž zastupuje 85 % společností na burze, se v roce 2020 na finančních trzích pohyboval v průměru každý sedmý Němec. V číslech jde o 17,5 % obyvatel starších 17 let. A to je nejvíce za poslední dvě dekády. U nás bude situace podobná, především mladší generace jeví o investování zvýšený zájem.
Ohromnou výhodou investování do akcií je fakt, že díky sofistikovaným platformám můžeme ovládat investiční portfolio odkudkoliv. Z pohodlí domova i z plážového lehátka. Ale ještě před tím, než se do problematiky ponoříte, zvažte potenciální riziko – a zamyslete se nad tím, který je nejlepší broker na akcie.
Co se týče rizika, v souvislosti s investováním do akcií nehrozí nic horšího než ztráta vkladu. Přijměte fakt, že o své peníze můžete kdykoliv přijít – a proto investujte jen tolik, kolik si skutečně můžete dovolit. Vložit své životní úspory do cenných papírů neznámého start-upu je zkrátka nerozum, byť zavání pohádkovým ziskem.
Jak poznat dobrého brokera?
Kdo se chce při investování do akcií drželi v černých číslech, měl by své peníze vkládat pouze do cenných papírů firem, u nichž lze (na základě různých indícií) predikovat budoucí prosperitu. Roli však hraje také broker – prostředník, který vám nákup akcií umožní.
Nezkušení investoři obvykle vybírají pouze na základě výše poplatků, případně je zajímá minimální vklad. I tyto aspekty jsou samozřejmě důležité, ale je třeba přihlédnout i k dalším kritériím. O jakých aspektech je řeč? V prvé řadě se rozhodně nenechte zlákat marketingovými slogany a zachovejte při výběr brokera chladnou hlavu.
Regulace a sídlo
Brokerských společností je spousta, vy se však zaměřte pouze na ty, které fungují pod dohledem regulátora. U nás dohlíží na činnost brokerů ČNB, v zahraničí jsou to například FCA, ASIC nebo CySEC.
Podstatná je také skutečnost, kde firma sídlí. Společnost zapsaná v některé z tzv. offshore zemí se může vyhnout regulacím a nařízením, proto se zaměřte na subjekty, které mají pobočky v Evropě, USA, Austrálii nebo Velké Británii.
Nabídka akcií
Broker by vám měl nabídnout akcie, o které máte zájem. Opravdu není dobrý nápad obchodovat s cennými papíry společností, o nichž nic netušíte, a to jen z důvodu, že ušetříte na poplatcích. V nabídce solidních brokerů nechybí akcie společností jako Apple, Netflix, Tesla, Coca Cola, Samsung či Adidas.
Přehledná obchodní platforma
Veškeré transakce budete provádět v prostředí obchodní platformy. Ta by měla být intuitivní a současně dostatečně komplexní (tzn. nabízet všechny důležité funkce). Ideální je, když vám broker umožní software zdarma otestovat.
S více než třemi tisíci reálnými akciemi i CFD kontrakty vám umožní obchodovat například RoboMarkets – evropský broker regulovaný autoritou CySEC. Platformy MetaTrader 4 a 5 a R Trader si můžete stáhnout na robomarkets.cz.