Mileniálové (generace Y) – co o nich víme? Silné a slabé stránky
Každé generaci se nějak říká, protože mají zpravidla specifika s ohledem na dobu, ve které lidé vyrůstali/vyrůstají.
Kdo jsou tedy mileniálové? Čím jsou specifičtí? Jaké jsou nevýhody této generace, a naopak pozitiva oproti ostatním? V tomto článku si zodpovíme všechny výše zmíněné otázky. Po jeho přečtení budete expertem na generaci Y.
Kdo jsou mileniálové (generace Y)?
- Jedná se o označení generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu 21. století.
- Anglicky je to Millenials.
- Říká se jim však také generace Y nebo internetová generace (iGen).
- V současnosti se toto pojmenování rozšířilo na celou generaci, která se narodila od roku 1980 do roku 1997.
Odborníci je ještě dělí na dvě podskupiny – generaci Y.1 a Y.2. Považují tuto segregaci za nutnou, neboť má tato generace příliš velké rozpětí a tyto dvě podskupiny se nacházejí v odlišných životních fázích.
- Členové generace Y.1 se rozkoukávají, získávají zkušenosti, budují kariéru a začínají vydělávat.
- Členové generace Y.2 se nacházejí ve fázi, kdy mají děti a hypotéky, táhne jim na čtyřicet.
Jak termín mileniálové vznikl?
Tento termín se objevil poprvé v srpnu roku 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí, kterým bylo v době vydání článku jedenáct a méně let. Jednalo se tedy o děti narozené po roce 1982. Tyto ratolesti maturovali v roce 2000 a později. To byl důvod, proč se jim začalo říkat mileniálové.
Čím je generace Y charakteristická?
Na tuto otázku není jednoduché najít odpověď. Generace mileniálů je totiž známá svou roztříštěností. Mnoho osob totiž mělo během dospívání do té doby nevídané možnosti, a tak se mohli realizovat více než jejich rodiče.
Právě to činí z mileniálů velmi různorodou generaci, v jejímž případě se nedá hovořit o obecně platných věcech či trendech. Přesto můžeme najít pár styčných společných bodů pro většinu osob, které do této kategorie spadají.
1) Základní charakteristiky
- Jedná se o první generaci lidí, kteří získali vzdělání v demokratických poměrech.
- Masově studovali v anglickém jazyce.
- Ačkoliv se nenarodili s tabletem v ruce, s internetem a technologiemi pracují od mladí a jsou zvyklí je používat každodenně.
- Jsou mnohem tolerantnější k rozdílům.
- Nebojí se následovat své sny a mívá mnohem větší ambice než jejich předchůdci.
- Kladou důraz na rodinné vztahy i svého životního partnera.
- Chtějí mít svůj podíl na sociálních jistotách a odmítá podřizovat svůj osobní život nárokům společnosti.
- Jsou více optimističtí.
- Rádi komunikují s lidmi z ostatních koutů světa přes sociální sítě.
2) Flexibilita a přizpůsobivost
Lidé z generace Y se staví vstřícně vůči změnám, dokonce je často vyhledávají. Děsí je stagnace a stereotyp. Hravě dokážou dělat více online věcí najednou a jsou propojeni s celým světem. Je to následek toho, o čem jsme se zmínili již výše, a sice, že se tyto osoby pohybují v digitálním světě od raného věku.
Tento přístup ke světu je činí rasově a etnicky mnohem liberálnějším. Díky tomu neváhají pomoci, rádi přiloží ruku k dílu, dobře se s nimi spolupracuje.
3) Elektronika vládne světu
Vyzbrojeni chytrými telefony, tablety, notebooky a jinou elektronikou jsou připojeni k internetové síti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky tomu je klasické marketingové triky moc nevzrušují a nefungují na ně: viděli a zažili toho hodně a nenechají se jen tak oblafnout. Velké množství z nich ostatně v marketingu podniká, pracuje či se jinak realizuje.
Mileniálové sice sledují také televizi jako jejich rodiče, avšak s tím rozdílem, že u nich zřetelně převládá Netflix a další streamovací služby.
4) Práce jako prostředek k zábavě
Lidé z generace Y mají podnikatelského ducha a pověstný tah na branku. Proto řada z nich uspěla s podnikáním už v prvním čtvrtstoletí svého života. V zaměstnání nemají problém na jednom místě zůstat jen rok či dva a pak se přesunout jinam, kde to považují za lepší.
Požadují smysluplnou práci a vyvážený pracovní a osobní život, který je hodně orientovaný na rodinu a volný čas. Rádi pracují z domova nebo takzvaně remote, což znamená odkudkoliv na světě. Cestování jim díky znalosti cizích jazyků nedělá problém, stejně jako změna, o čemž jsme se již zmínili výše.
Jaké jsou tmavé stránky mileniálů?
Každá generace má svá pro a proti. Některé věci se mohou na první pohled jevit jako dokonalé, realita však bývá odlišná. Nejinak je tomu v případě mileniálů, kteří ačkoliv měli oproti předchozím generacím spoustu výhod, musí zápasit i s nepříjemnými faktory a těmi je například věčná nespokojenost, nestabilita ve vztazích a touha po dokonalosti.
1) Pošramocené sebevědomí
Mileniály vychovávala obvykle generace Husákových dětí, tedy osob poznamenaných předchozím nesvobodným režimem. Ačkoliv jejich rodiče dělali to nejlepší, co a jak uměli, často se na svých dětech dopustili různých emočních zranění. Typickým byla pochvala ve stylu “hezký, ale narovnej se”.
Mileniálové se tedy učí mít se rádi a dosáhnout zdravého sebevědomí. Zjišťují, že za pochvalou nemusí nutně následovat kritika.
Zároveň se snaží své vlastní potomky vychovávat jinak a nesrážet jim jejich sebevědomí. To mnohdy vede k liberální výchově, které starší generace nerozumí. Tento přístup je jim totiž cizí.
2) Nestabilita a netrpělivost
Generaci mileniálů je vytýkaná zejména jejich roztěkanost. Tito lidé jsou zvyklí mít všechno hned, milují instantní zážitky a neustále se srovnávají s okolím. Chtějí být nejlepší.
Právě velká nabídka možností v jejich případě způsobuje problémy s trpělivostí a ochotou na něčem dlouhodobě pracovat, ať už se jedná o práci nebo partnerské vztahy nebo přátelství.
Výsledkem je osamělost a prázdnota, se kterou tito lidé častěji než jiní plní ordinace psychologů a psychiatrů.
3) Problémy s bydlením
Pro mileniály je také mnohdy problém dosáhnout na vlastní bydlení. Domy či byty ve městech se pohybují v řádech milionů, splatit i obyčejné 1+kk je často problém. Lidé této generace se tedy často uchylují do pronájmů.
Pokud chtějí něco vlastního, musí si vzít hypotéku a nezřídka kdy se zadlužit do konce života, což je často v přímém rozporu s jejich životních filozofií. Ubírá jim to totiž odvahu činit změny a nutí je to uskromnit se. Mileniálové přitom milují svůj volný čas, záliby a koníčky a nechtějí z nich slevovat.
4) Sendvičová generace
Dalším úskalím v případě mileniálů je to, že se jedná (aby těch pojmů nebylo málo) o takzvanou sendvičovou generaci. To znamená, že mají potomky, kteří jsou ještě nezletilí, a tudíž na jejich péči závislí. Jenže to není všechno. Jsou tu i jejich rodiče, kteří postupně stárnou a je potřeba se o ně také postarat.
Mileniálové mají tedy slušně naloženo z obou stran. Kromě toho se chtějí dál realizovat, takže je tu i jejich vlastní práce. Není jednoduché všechno skloubit dohromady, nicméně této generaci nezbývá nic jiného než to zvládnout.
Uložte si článek – mileniálové na později a svým kamarádům:
Sdílejte článek – mileniálové svým kamarádům: