11 ověřených a fungujících tipů – jak se odmilovat
Láska je krásná věc, ale někdy umí pekelně bolet. Někdy se jedná o neopětovaný cit. Jindy se trápíme, když se s druhým rozejdeme a nezbyde nám nic jiného než kupa vzpomínek a oči pro pláč.
Není však všem dnům konec. Přinášíme vám článek plný odzkoušených tipů, jak se odmilovat. Rady jsme testovali na vlastní kůži, takže je jejich efekt potvrzený. Pusťme se do toho!
1) Čas
Co bolí, to přebolí. Opravdu. Chce to jen čas a velkou dávku trpělivosti. Však jak se říká “sejde z očí, sejde z mysli”, tak to skutečně platí.
Důležité je nebránit si truchlení. Někoho jste milovali a vztah po nějaké době skončil. Měli jste různá očekávání. Ve vztahu jste s danou osobou byli, protože jste si dovedli představit společnou budoucnost. To ze dne na den skončilo.
Je pochopitelné, že vás to bolí a mrzí. Je potřeba od těchto pocitů neutíkat, a naopak si je dovolit prožít. Jen tak se jich zbavíte a vyvarujete se tomu, že se z nich stane kostlivec ve skříni, který pak jednou v nevhodnou dobu vyskočí ven.
Stejně jako potřebujete mít prostor pro smutnění, tak je důležité nevrhat se urychleně do nového vztahu. Chcete převozníka nebo radši naplňující vztah, který bude mít perspektivu?
Pokud to druhé, tak se rozhodně nevyplatí sahat po záplatě. Jakmile ji totiž strhnete, bude to bolet dvakrát tolik. Od původního zranění sice zdánlivě utečete, ale jakmile to i s dalším partnerem/partnerkou skončí, vyplavou na povrch potlačované věci a budete potřebovat času daleko víc než předtím.
Navíc to není fér ani vůči druhému člověku. Jak by vám bylo, kdybyste zjistili, že jste pouhá instantní náhražka?
A jak poznat, jestli už jsem připravená na další vztah?
- Tuhle otázku si vůbec nebudete muset klást. V hloubi duše budete vědět, že prostě připraveni jste.
- Už nevzpomínáte, jaké to bylo s předchozím partnerem/partnerkou, a nevyčítáte si, co jste mohli udělat jinak.
- Jste spokojení tak jak jste. Vaše štěstí nepodmiňuje vztah s někým jiným.
2) Generální úklid
Rozpláče vás každý pohled na společné fotografie? Tulíte se k oblečení, které vám po protějšku zůstalo a očicháváte jeho vůni? Nebo vás zkrátka vytáčí, že máte jeho věci v domě?
Je na čase udělat generální úklid!
Společné fotky promažte, dárky, co jste od partnera/partnerky obdrželi vyházejte nebo věnujte do Charity či jiných dobročinných institucí, které dané věci ocení.
Pokud u vás má dotyčná osoba ještě nějaké věci, o kterých víte, že je bude chtít zpět, sbalte je do krabic a vraťte. Čím dřív to budete mít za sebou, tím lépe. Budete se totiž moci soustředit sami na sebe a nebudete svou pozornost věnovat myšlenkám ohledně toho jaké to bude až se uvidíte.
Zkrátka a jednoduše: je potřeba od něj/ní vyčistit svůj osobní prostor.
3) Projevujte emoce
Nestyďte se za své emoce. Potřebujete plakat? Plakejte. Potřebujete křičet? Křičte. Nejhorší, co můžete v dané situaci udělat, je potlačovat své pocity. V lepším případě vám to způsobí krátkodobý fyzický diskomfort, v horším onemocníte.
Cvičení “Nech promlouvat své srdce”:
Mně osobně se osvědčilo na jakékoliv trable ve vztazích (nemuselo se jednat nutně o partnerské) zavřít si oči, zklidnit se, položit své dlaně na oblast ledvin a začít zpívat, respektive vydávat zvuky.
Váš projev nemusí dávat vůbec žádný smysl. Můžete zpívat dlouhé táhlé “Óóóm” nebo písničku, co jste zrovna slyšeli v rádiu. Jde o to začít se skrze zvuk projevovat a uvolňovat tak pocity, které nás trápí. Takhle skrze hlas odejdou a nezůstávají hluboko v nás.
Ulevilo se vám? Mělo by. Budeme určitě rádi za zpětnou vazbu. 🙂
4) Svěřte se přátelům a rodině
Sdílená starost je vždy menší. Mluvte o tom, jak se cítíte, s vašimi nejbližšími. S lidmi, o kterých víte, že vás mají rádi, že vás podpoří a že je jejich náruč pro vás vždy otevřená.
Někdy se člověk stydí, že jeho vztah nevyšel. Někdy je vidět, že to dotyčnému páru neklape, ne vždy to však musí být na první pohled poznat. Je normální bát se přiznat neúspěch a stydět se za něj. V tomto případě pomůže rovnou okolí sdělit, jak se cítíte, aby o tom věděli a případně byli v reakcích umírněnější.
Můžete říct: “Musím ti sdělit něco důležitého, co se nyní odehrává v mém životě. Celkem dost se stydím, když o tom teď mluvíme, protože (xy – doplň sám), ale chci abys věděl/a, že jsem se teď rozešel/rozešla s XY…”
Praví přátelé vás nikdy neodsoudí. Navíc tím, že jste se rozešel/rozešla jste jim neublížil/a. Nemáte se za co stydět. Váš strach není opodstatněný.
5) Buďte k sobě laskavý/á
Jak jsme psali výše – chce to čas. Využijte prostor, který nově nyní máte a můžete ho věnovat sami sobě. Dělejte věci, co máte rádi, dělají vám radost a ideálně vás i nějak rozvíjejí.
Nejhorší, co můžete dělat je utápět se celé měsíce ve smutku. Týden na to máte nárok. Déle už by to byla ztráta času – co myslíte? Žijeme jen jednou, tak ten čas, co tady máme svěřený, přece nepromarníme truchlením nad někým, kdo za to nestojí.
Ideální jsou aktivity, při kterých budete mezi lidmi. Budete si povídat s druhými a ti zaujmou vaši pozornost. Při individuálních aktivitách totiž hrozí riziko, že vám bude mysl stále odbíhat k tématu rozchodu či vztahu s vaším bývalým protějškem, čemuž se chceme vyvarovat.
Vyzkoušejte kolektivní sporty, choďte na vernisáže, divadelní představení, jazykové kurzy. Možností je spousta. Chce to jen vylézt z ulity.
6) Proveďte rituál
Někdy můžeme vztah ukončit, ale v mysli nás pořád straší a pronásleduje. Zdají se nám o protějšku živé sny, když někam jdeme, tak máme pocit, že ho/ji vidíme. V těchto momentech si už připadáme jako blázni.
Není potřeba. Je dost možné, že rozchod pro vás nebyl dost v tom smyslu, že si potřebujete ještě nějaké věci uzavřít a pochopit. K tomu vám pomůže tento malý rituál, který můžete provést v pohodlí domova:
V klidu se posaďte do pohodlné pozice, přivřete oči a představte si protějšek. Položte si dlaně na srdce a v případě, že ucítíte, že mu chcete ještě něco říct, sdělte mu to. Nic by nemělo zůstat nevyřčeno. Nahlas promluvte a nechte, ať zazní vše, co máte na srdci.
Jakmile budete mít pocit, že je to už všechno, tak dotyčnému/dotyčné poděkujte za zkušenost a popřejte mu/jí vše dobré do další životní cesty.
Pak zapalte svíčku a nechte ji úplně vyhořet. Mějte u toho na paměti, že se jedná o symbol vašeho vztahu. Až dohoří, tak to znamená, že dohořel i váš vztah a oba můžete dál svobodně jít každý svou cestou.
7) Nevzpomínejte
Kontrolujte své myšlenky. Naučte se je ovládat a buďte jejich pánem. Rozhodně by to nemělo být naopak.
Ze začátku je to náročné, protože jsme s partnerem/partnerkou byli obvykle zvyklí trávit dost času. Dotyčná osoba z našeho života ze dne na den zmizela. Mozek si musí na změnu zvyknout. Vy mu však můžete pomoci tím, že budete své myšlenky hlídat a nebudete je ještě posilovat cíleným vzpomínáním. Ušetříte si tak další trápení.
Vzpomínání a vrtání se v minulosti k ničemu není a rozhodně vám to nepomůže se s danou situací vyrovnat.
8) Na kamarádství je času dost
Když jsme zamilovaní, je pro nás nepředstavitelná varianta, že bychom druhého měli vidět naposledy. Mnohdy sklouzáváme k tomu, že se jej snažíme udržet ve svém okruhu známých alespoň jako kamaráda.
Samozřejmě rozchod nemusí automaticky znamenat, že o druhého přijdeme navždy. Nicméně alespoň na nějakou dobu by tomu tak mělo být. Než se z rozchodu oba otřepeme a budeme si lhostejní.
Buďte důslední a nenalhávejte sami sobě do kapsy, že k druhému už nic necítíte. Je to jen vaše vlastní zodpovědnost, ale sami nejlépe víte, jak to máte.
Z našich zkušeností je dobré dát si minimálně tři měsíce odstup. Záleží na míře vaší citlivosti a jak moc jste byl/byla zamilovaný/á. Ve většině případů bychom však doporučili jeden rok. City chladnou postupně a chce to opět čas.
V případě, že k druhému budete stále něco cítit, můžete se v jeho přítomnosti chovat povýšeně, arogantně nebo naopak patolízalsky. To vše v důsledku toho, že jste z dané situace nervózní a necítíte se komfortně. Proto je lepší počkat s kamarádstvím na to, až city skutečně vychladnou. Možná pak zjistíte, že ani o přátelství nestojíte.
9) Pečujte o sebe
Byl ten rozhod ošklivý? Ukrojil vám něco z vašeho sebevědomí? Je čas to napravit!
Hýčkejte se. Vyrazte za kadeřníkem, na kosmetiku, manikúru, na masáž. Dovolte si cítit se jako královna/král.
10) Endorfiny jsou klíčem ke štěstí
Nešťastnou lásku obvykle provází smutek a slzy. Jak dosáhnout opaku? Pomoci může kouzelník endorfin. Hormon štěstí má na svědomí pocity dobré nálady, štěstí a snižuje riziko vzniku úzkostlivých stavů, deprese, zbavuje tělo stresu a tlumí deprese.
Jak ho dosáhnout? Dbejte na dostatek spánku a pravidelně cvičte. Ať už se jedná o aerobic, běh nebo jógu, důležité je se hýbat. Budete spokojenější a veselejší.
Nejen, že se vám tělo zaplaví hormonem štěstí, ale budete mít i vypracovanou postavu a dobrý pocit z toho, že jste něco udělali pro sebe.
11) Navštivte odborníka
V případě, že máte nadále pocit, že situaci nezvládáte nebo příliš trpíte, je určitě na místě zvážit pomoc odborníka. Může se jednat o psychologa, psychiatra, kineziologa nebo jiného terapeuta či léčitele. Každému pomáhá něco jiného.
Není ostuda říct si o pomoc. Naopak je to odvaha. Někdo nemá sílu na to přiznat si, že má nějaký problém, celý život. Automaticky to však neznamená, že problém nemá. Obvykle platí, že každý má něco. Je odvaha jít, říct, že to chci jinak a začít s tím něco dělat.
Uložte si článek – jak se odmilovat na později a svým kamarádům:
Sdílejte článek – jak se odmilovat svým kamarádkám: