13 tipů, jak se připravit na pohovor (abyste udělali dojem) - Status for whatsapp

13 tipů, jak se připravit na pohovor (abyste udělali dojem)

Rádi byste změnili nebo si našli práci, ale máte za sebou sérii neúspěšných pohovorů a nevíte, jak na to? Marně přemítáte, kde se stala chyba a co udělat příště jinak? Nebo vás jen nějaký pohovor čeká, chcete se vyhnout metodě pokus omyl a udělat to hned napoprvé správně?

Pak je dobře, že čtete tento článek. Poradíme vám v něm, jak se připravit na pohovor, abyste to ve finále byli vy, kdo se bude rozmýšlet, zda pracovní nabídku vzít nebo ne.

Rozdělme si tipy do dvou kategorií – den předem a den D.

Den předem:

1) Projděte si dokonale pracovní nabídku

Je možné, že jste odpovídali na více podobných inzerátů, a tak v tom máte v hlavě trochu guláš. Proto je dobré, než na jakýkoliv pohovor vyrazíte, znovu si najít původní inzerát, na který jste reagoval/a.

Máte ho? Super. Znovu si projděte body, koho hledají a jaké schopnosti by měla dotyčná osoba mít. Taky si oživte, jak tam byla specifikovaná náplň práce.

Není nic trapnějšího než přijít na první setkání a ani nevědět, na co jsem se hlásil. S tím souvisí další bod.

2) Zjistěte si informace o firmě

Ještě, než na pohovor vyrazíte, zjistěte si něco o firmě. Jaká je její historie? Kdo ji založil? Jak se její pozice na trhu vyvíjela? Co konkurence?

Například: Hlásila jsem se na pozici v administrativě v české společnosti Zetor. Na poslední chvíli po cestě městskou hromadnou dopravou jsem si Zetor trochu googlila, protože moje znalosti ohledně dané firmy začínaly a končily u toho, že vyrábí traktory. V rychlosti jsem si zapamatovala několik posledních modelů traktorů, které Zetor vyrobil.

Taky jsem si nastudovala něco o konkurenci. Naučila jsem se zpaměti názvy jako Kubota, John Deere a další značky. Na pohovoru jsem tím pak doslova ohromila pána z HR. Ještě ten den mi volal, že mě chtějí a kdy mohu přijít podepsat smlouvu.

V případě pracovních pohovorů jednoznačně platí, že je lepší být připraven, nežli zaskočen. Nemusíte o firmě vědět všechno od A do Z, ale měli byste mít přehled co dělá, proč a jaká je její pozice na trhu. Bude se vám pak snadněji odpovídat, až se vás budou lidé z personálního ptát, proč chcete pracovat zrovna pro tuto společnost a ne jinou.

3) Ujasněte si platové nároky

Ujasněte si své platové požadavky. Zcela jistě se vás zeptají, jakou si představujete mzdu. Rozmyslete si částku dopředu a pak už nad ní nepřemýšlejte. Netrapte se tím, jestli je to moc nebo málo. Vždy je lepší říct více než méně. Případně vám ve firmě řeknou, že vám tolik nabídnout nemůžou a navrhnou jinou částku. Vy se pak můžete rozmyslet, zda je to pro vás schůdné. Na druhou stranu je zase potřeba nemít nerealistická očekávání.

Pokud si nejste jisti, o kolik peněz si říct, udělejte si malý průzkum, kolik se na dané pozici obvykle platí. Nezapomeňte zohlednit své zkušenosti a znalosti. Češi mají tendenci se často podceňovat, ačkoliv k tomu není důvod. Uvědomte si, jakou hodnotu pro vás má váš čas.

4) Připravte si otázky

Dopředu si ujasněte, na co se chcete zeptat a co vás zajímá. Nebojte se na pohovoru pokládat dotazy. Kromě toho, že se jedná o schůzku, kde máte odprezentovat své schopnosti a dovednosti a více si ujasnit oboustranné představy o pracovní náplni, tak tam také bude prostor pro vaše otázky.

Zajímají vás benefity? Jak se pracuje v době pandemie? Je možnost práce z domova? Je v blízkosti pracoviště nějaká jídelna nebo restaurace? Nestyďte se ptát se. Přece jen v práci trávíme značnou část našich životů, tudíž je pochopitelné, že nechcete takříkajíc koupit zajíce v pytli.

Navíc to, že se nebojíte zeptat, když něco nevíte, může být jedna z vlastností, které u vás potenciální zaměstnavatel ocení. Jedná se o důležitou vlastnost a zároveň to svědčí o dostatečném sebevědomí.

5) Zamyslete se nad silnými a slabými stránkami

V klidu si sedněte a zamyslete se nad svými silnými a slabými stránkami. Sepište si je na papír. Stejně tak si ujasněte, v čem jste v posledním roce nejvíce posunul/a a na co se ještě chcete zaměřit. Co jsou vaše nedostatky a jak s nimi pracujete?

Tohle jsou totiž časté otázky personalistů. Chtějí vidět, jak člověk sám sebe hodnotí a co považuje za důležité. Vyberte věci, které s vámi nějakým způsobem korespondují, ale víte, že je zaměstnavatel pravděpodobně bude chtít slyšet (nebo ho alespoň naprosto neodradí).

Například:

Vaše silná stránka je perfekcionismus, ale často tím druhými lidmi lezete na nervy, protože je neustále upozorňujete na jejich chyby.

  • Tak v tomto případě řekněte jen první část: Má silná stránka je, že jsem perfekcionista. Mám rád/a, když jsou úkoly správně splněné a dělám maximum proto, abych se vyvaroval chyb. Ale jsem taky jenom člověk, takže i mně někdy chyba uteče. Snažím se si z té situace vzít ponaučení, abych ji příště neopakoval/a.

Slabou stránkou pak může být třeba lenivost, kdy nejste schopen pracovat víc než šest hodin denně, takže zbytek času prokrastinujete.

  • Rozhodně neříkejte, že jste lenivý/á a nechce se vám pracovat. (To jsme ostatně všichni – komu by se chtělo pracovat? Bohužel peníze nerostou na stromech.) Jako slabou stránku můžete vybrat nějakou vlastnost, která není vyloženě negativní. Ostatně to je nejlepší řešení.
  • Svou slabou stránku můžete podat takto: Nerad/a sedím a nemám co na práci. Občas si toho tedy naberu víc, než pak reálně zvládám udělat, a tak mám přesčasy. Na druhou stranu všechny projekty vždy dotahuji do konce. Jsem zodpovědný/á, akorát trochu workoholik.

6) Projděte si svůj životopis

Stejně jako je dobré si před pohovorem znovu projít pracovní nabídku, tak je žádoucí znovu projet očima svůj životopis a případně motivační dopis, pokud jste posílali.

Je možné, že se vás na kteroukoliv položku, kterou jste v dokumentech uvedli, zástupci společnosti zeptají. Tak ať víte, o čem mluví a nejste zaskočení. Někdy totiž používáme stejný životopis s drobnými změnami poměrně dlouho. Zejména pokud je dokument obsáhlý, tak můžeme mít trošku zmatek v tom, kdy jsme působili, na které pozici. Je dobré si tato fakta před pohovorem oživit v paměti a netápat.

7) Buďte připraveni po odborné stránce

Jste copywriter se zaměřením na SEO? Nebo marketingový specialista se zkušenostmi z PPC kampaní? Nebo programátor v jazyce C++? Ať už je to cokoliv, měli byste o své specializaci vědět maximum.

Pokud víte, že očekávání potenciálního zaměstnavatele na znalosti a zkušenosti jsou větší, než reálně máte, alespoň si o dané oblasti co nejvíce nastudujte, ať je vidět, že máte zájem a jste ochoten se v dané oblasti vzdělávat. Že jste proaktivní a nebudete koule u nohy.

Stejně tak se to týká jazykových dovedností. Je možné, že v životopise uvádíte, že mluvíte anglicky. Pokud víte, že na vámi žádané pracovní pozici bude cizí jazyk potřeba, je dost pravděpodobné, že část pohovoru proběhne v jiné řeči. Počítejte s tím.

V případě, že vám dá potenciální zaměstnavatel dopředu vědět, že součástí pohovoru bude i vypracování nějakého úkolu, tak nepanikařte. Zamyslete se, o co asi by mohlo jít (s ohledem na jakou pozici se hlásíte) a zopakujte si, co umíte. V případě cizích jazyků neuškodí oprášit formální/obchodní angličtinu.

8) Naplánujte si cestu

Večer před pohovorem si v klidu sedněte a najděte si přesnou lokalitu, kam se máte následující den dostavit. Zjistěte, jak se na místo dostanete.

V případě, že budete cestovat pomocí městské hromadné dopravy, tak počítejte s nenadálými okolnostmi, které mohou nastat (špatné počasí, zacpané silnice, ujede vám autobus) a najděte si spoj, kterým na místě budete minimálně o patnáct minut dříve. Lepší čekat, než přijít pozdě – to dobrý dojem nedělá.

V případě, že využijete k přepravě své auto, tak se ujistěte, že budete mít u firmy, kde zaparkovat. Určitě jeďte také o něco dříve kvůli možným komplikacím.

Den D:

9) Pořádně si nastavte budík

Nastavte si včas budík. Vstaňte raději dříve. Pro jistotu je dobré si budíky nastavit dva, kdybyste náhodou jeden vypli. Znáte to – náhoda je blbec. I přesto, že se vám některé věci zásadně nedějí, stát se mohou. Je lepší to mít ohlídané z více stran.

10) Zvolte přiměřený zevnějšek

Oblečení zvolte přiměřené k pozici, na kterou se hlásíte. Pokud se jedná o pozici asistentky v kanceláři právníka, tak je dobré zvolit šaty a lodičky, balerínky nebo kozačky. Tím určitě nic nezkazíte.

Naopak na pozici učitele tělocviku nebo trenéra není nutné dorazit v róbě a na deseti centimetrových podpatcích. To by působilo směšně. Na takovou pozici můžete zvolit více ležérní oblečení. Přesto nedoporučujeme na setkání vyrazit v teplákovce a teniskách.

Důležité je být nejen pěkně oblečený/á, ale i čistý a voňavý. Ženy se mohou pustit do jemnějšího líčení, ale je dobré se vyvarovat kouřovým očním stínům a podobným experimentům.

Vždycky, než se do něčeho divokého pustíte (ať už jde o oděv či líčení), se sama sebe zeptejte, jestli byste takto vystrojená šla do práce. Odpověď vám naznačí, jak se věci mají. Jistě je dobré se na pohovor připravit a jít tam upravená, jenže i v tomto případě všeho moc škodí. Pro úspěch je potřeba působit autenticky a sympaticky.

11) Najezte se a napijte

Určitě je dobré se nasnídat, než někam vyrazíte. Také se dostatečně napijte.

Při pohovoru, zejména jedná-li se o pozici, o kterou máte opravdu zájem, je normální, že je člověk nervózní. Proto je dobré nechodit na něj s prázdným žaludkem.

12) Soustřeďte se čistě na pohovor

Ideální je, abyste na pohovor vyrazila takříkajíc s čistou hlavou. Zaměřte se na to, co vás nyní čeká. Je potřeba, abyste odvedl/a co nejlepší výkon. Všechno ostatní počká. Řešte jen to, co je teď a tady a co můžete ovlivnit. Vyteklá myčka se opraví až přijdete domů. Hádku s partnerem nemá smysl donekonečna omílat v hlavě. Všechny tyto věci vypusťte, protože jsou v tuto chvíli vedlejší. Můžete je vyřešit, až se vrátíte domů.

Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Máte-li nějaký rituál (mantru, modlitbu, cokoliv), můžete jej udělat. Pomůže vám to v emoční stabilitě.

13) Usmívejte se

Tak a je to tady. Jdeme na to. Usmějte se a vykročte pravou nohou. Věřte nám, že není, čeho se bát. Berte to podobně jako rande. Těch jste absolvoval/a už určitě nespočet. Zkrátka si příjemně popovídáte, poznáte nové lidi a zjistíte, zda se vaše očekávání potkávají. Pokud ne, nic se neděje, do cesty vám jistě přijde jiná nabídka a možná to bude zrovna ta pravá ořechová.

Čtěte také:

Uložte si článek – jak se připravit na pohovor na později a svým kamarádům:

Jak se připravit na pohovor

Sdílejte článek – jak se připravit na pohovor svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x