29 tipů pro home office: jak efektivně pracovat z domova?
Pracujete z domova a nejste moc efektivní? Hledáte tipy, jak práci doma zefektivnit? Jste tu správně! Připravili jsme pro vás praktické tipy k práci na home office z vlastních dlouhodobých zkušeností.
Tipy jsme rozdělili na 5 kategorií – denní rutina, pracovní místo, pracovní, sociální a zdravotní tipy. Tak pojďme na to:
Obsah / Contents
Tipy pro vytvoření denní rutiny
Zkuste práci z domova brát podobně, jako kdybyste ‚normálně‘ chodili do práce.
1) Vstávejte na budík
Nastavte si budík, na který opravdu vstanete. Ranní vstávání je první rozhodnutí, které po většinu dnů uděláte, a tak je dobré k němu tak přistupovat.
2) Dejte si snídani před pracovní dobou
Dejte si snídani. Teď. Ne až v pracovní době a už vůbec ne v pracovní době při scrollování novinek na Facebooku.
3) Můžete začít sprchou
Pokud máte rádi sprchu po ránu, tak směle do toho. A když na jejím konci otočíte teplotu vody na studenou (nebo alespoň studenější), budete se hned cítit čilejší a připravenější na den před vámi.
4) Převlečte se do „pracovního“
Převlečte se z pyžama a vypravte se do ‚kanceláře‘. Nemusíte si nutně oblékat šaty nebo košili s kravatou, pohodlné triko a džíny naprosto stačí k tomu, aby se váš mozek přepnul z domácího režimu do pracovního.
5) Kávu či čaj si připravte před zapnutím PC
Jestliže jste byli zvyklí si v kanceláři hned po ránu dát kávu či čaj, nachystejte si ji ještě před zapnutím PC. Tak zabráníte nežádoucím myšlenkám na odbíhání od monitoru hned v prvních ranních chvílích. Navíc s každým projitím bytem riskujete, že si všimnete nějaké drobné činnosti, kterou byste ještě mohli udělat (jako např. zapnout myčku).
6) Dodržujte pitný režim
Nalejte si velkou sklenici vody. Na dodržování pitného režimu spousta z nás zapomíná, přestože vypít dostatečné množství tekutin má na naše tělo mnoho pozitivních účinků, včetně lepší koncentrace.
7) Dodržujte jasnou pracovní dobu
Ohraničte si pracovní dobu. Stejně jako v práci máte definovaný čas na svačinovou či obědovou pauzu, zaveďte si pravidelné přestávky i doma. Budete tak přesně vědět, na co se kdy můžete těšit, a zároveň vám to zabrání v nešvarech jako například ‚jídlo z nudy‘ a podobně.
8) Jídlo si nachystejte dopředu
Obdobně, jako byste si chystali oběd do práce, nachystejte si oběd mimo pracovní dobu. Ušetříte si jednak zbytečné dopolední dumání nad tím, co v poledne uvaříte. Co je možná ale ještě důležitější je, že v pauze si budete moci odpočinou a jídlo si opravdu vychutnat.
Dopolední a odpolední svačiny, které nevyžadují časově náročnější přípravu, je dobré si dopředu alespoň promyslet (a ideálně i zapsat). Když totiž přijde jejich čas, už víte, co vás čeká, a za chvilku máte nachystáno.
Tipy pro vytvoření pracovní místa
Místo, kde se vám dobře pracuje, je dalším důležitým předpokladem produktivního dne. Stručně shrnu pár bodů, jejichž aplikace vám pomůže home office lépe zvládnout.
9) Nezůstávejte v posteli
Nezůstávejte v posteli. I když věřím, že pro spoustu lidí může být extrémně lákavé si ráno poležet v posteli a začít pracovat odtud, zvládnutí vašich úkolů to nejspíš nepřidá. Pokud jste ještě nevytáhli nohu z postele, během několika minut se dá očekávat, že vás dožene hlad nebo potřeba jít na WC a tok myšlenek budete muset přerušit skoro dřív, než vlastně pořádně začal.
10) Vyhraďte si stůl čistě na práci
Pokud máte v bytě prostor, zařiďte si stůl, který bude sloužit výhradně na práci. Nejen, že vám to pomůže se lépe vžít do pocitu, že jste v kanceláři, ale ušetříte i čas přesunováním vašich pracovních pomůcek sem a tam, pokud byste stůl chtěli využívat na jiné činnosti mimo pracovní dobu. Vřele doporučujeme výškově nastavitelný stůl, který vám umožní střídat pozice vsedě a vestoje. Sami tyto stoly máme a hodně nám ulevily od bolestí zad z dlouhého sezení.
11) Kupte si zdravotní židli
Pořiďte si kvalitní zdravotní židli. Věděli jste, že při standardní 40hodinové pracovní době strávíte sezením ročně přibližně 1 900 hodin? Židli vybírejte takovou, aby měla co nejvíce nastavitelných jednotlivých částí, a dejte přednost přírodním materiálům před těmi neprodyšnými, které připomínají kůži. Vřele doporučujeme zdravotní židle Therapia, na kterých sami sedíme a jsou naprosto skvělé!
12) Zařiďte si dostatečné světlo
Dostatečné světlo je důležité pro nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Špatné světlo může způsobovat přílišné namáhání očí, bolesti hlavy, únavu, stres či úzkost. Naopak správné osvětlení pomáhá zlepšit náladu a zvýšit produktivitu. Pokud vám to byt dovolí, přesuňte si pracovní stůl k oknu a využívejte denní světlo. V případě umělého osvětlení je nejvhodnější využívat žárovky, které dokáží simulovat sluneční záření (např. chytrá žárovky od Phillips).
13) Pořiďte si externí monitor
Ke zvýšení produktivity práce i většímu pohodlí uživatele vám taktéž pomůže externí monitor. Díky němu nebudete muset neustále přepínat mezi okny, což často může být opravdu frustrující a zdlouhavá činnost. Jejich další nesporná výhoda spočívá i ve výškové nastavitelnosti (pozor, ne každý model ji však nenabízí), což pomáhá zlepšit držení těla.
14) Zvažte stojan na notebook a externí klávesnici
Vašemu tělu taktéž prospěje, když si pořídíte stojan na notebook. Dlouhodobá práce na laptopu totiž zvyšuje zdravotní rizika, která právě stojan eliminuje. Výborným doplňkem jsou také přídavná klávesnice a vertikální myš, která výrazně snižuje šanci na vznik karpálního tunelu.
15) Noste k počítači brýle
I přesto, že běžně brýle nenosíte, zvažte nákup brýlí pro práci na PC. Oči jsou totiž další částí vašeho těla, která je jednostranně namáhaná. Výběr správných brýlí vám může pomoci lépe zvládat pracovní zátěž a ulevit vašemu zraku. To platí nejen pro obrazovku notebooku, ale i pro další typy monitorů a obrazovek, včetně televize a displeje na mobilu.
Pracovní tipy pro home office
16) Veďte si seznam úkolů
Abyste měli myšlenky pod kontrolou a něco vám neuteklo, tvořte si seznamy úkolů. Můžou to být úkoly na den, ale i třeba na týden či měsíc. Nebojte se zahrnout i menší činnosti, i ty je potřeba udělat. A jako bonus se na konci dne můžete hrdě podívat, kolik jste jich zvládli splnit a škrtnout.
Pokud si nejste jisti, jak takový seznam vytvořit, nebo toužíte po specifickém designu, na internetu jednoduše najdete nepřeberné množství plánovačů ke stažení či zakoupení.
My osobně používáme skvělý online nástroj pro správu úkolů – Trello.
17) Začněte nejtěžším úkolem
Pokud vás čeká činnost, do které se vám nechce, zbavte se jí hned po ránu. Šance je, že byste na ni stejně celý den mysleli, a odtahovala by vám pozornost od jiných úkolů.
18) Na meetingy buďte připravení
Zbavit se alespoň části stresu z online meetingů může být lehčí, než se zdá.
- Zapněte si danou aplikaci o pár minut dřív a v klidu otestujte, že máte správné přístupové heslo (pokud je vyžadováno), a že vám funguje mikrofon i kamera.
- Podívejte se, co máte v pozadí, a případně se natočte více ke stěně.
- Pokud bydlíte s někým dalším, nachystejte si a zapojte sluchátka. Zároveň všem oznamte, od kdy a po jakou dobu vás nemají rušit.
19) Naučte se ‚odejít‘ z práce
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že vypnout počítač a práci hodit za hlavu někdy není jen tak. Vždyť už za chvilku byste mohli mít dodělaný projekt. Nebo vám ještě chybí napsat dva emaily. Až se příště nebudete umět odtrhnout od pracovního stolu, zkuste použít následující tipy:
- Chybějící činnosti si sepište jako seznam úkolů na druhý den. To vám pomůže je po zbytek dne pustit z hlavy a plně se věnovat sobě a svým nejbližším.
- Stejně tak si napište, co jste za daný den stihli a udělali. Zamyslet se nad svými výsledky a opravdu je vidět na papíře vám ukáže, že i když vám to tak možná nepřipadá, udělali jste toho dnes už dost, a teď je čas pro vás.
- Chvíli před koncem pracovní doby si ukliďte stůl. Nejen, že váš mozek se tak naučí, že odpolední úklid znamená konec pracovní doby, navíc ale uvidíte ten rozdíl, když ráno přijdete do uklizené ‚kanceláře‘ a budete moci začít s čistým štítem.
20) Berte to s humorem
Řekněme si upřímně, že není v ničích silách předejít všem nežádoucím situacím. Občas se tak stane, že uprostřed meetingu zazvoní pošťák, do pokoje vběhne dítě nebo na stůl skočí kočka. Ať už u vás, nebo u některého jiného účastníka online hovoru. Když vás něco nečekaně překvapí, zachovejte chladnou hlavu a vzniklou situaci vtipně okomentujte. Uvidíte, že když se tomu všichni společně zasmějete, vzniklé situace naopak mohou mít pozitivní vliv na pracovní atmosféru.
21) Vzdělávejte se
Pro spoustu pracovních pozic byl přechod na home office spojený se zmenšením objemu práce. Využijte tento čas produktivně a vzdělávejte se. Internet je plný lekcí zaměřených na různorodá témata jako například osobní rozvoj, základy online marketingu či designu a mnoha dalších. Spousta z nich je navíc dostupná zdarma třeba na YouTube. Doporučujeme také stránku Kurzy pro radost.
22) Na internetu se pohybujte v anonymním režimu
Dalším nevítaným rušičem pozornosti mohou být reklamy. Ať už sháníte dárek pro svoji druhou polovičku nebo třeba šaty na svatbu kamarádky, zajímavá reklama založená na vašem včerejším průzkumu e-shopu může vaši pozornost ukrást na více než pár minut. Nechejte si tedy nákupní radosti až na večer a přes den, pokud vám to práce dovolí, používejte anonymní režim.
Druhou možností je vytvořit si další uživatelský profil, kde můžete mít uloženy oblíbené stránky, případně i hesla, která používáte pro práci. Možnost nastavení několika uživatelských účtů, které poté mezi sebou jednoduše přepínáte, nabízí například Google Chrome.
Sociální tipy pro home office
23) Odložte mobil a vypněte sociální sítě
Dle vědců člověku trvá až 20 minut, aby se opravdu ponořil do práce, a plně se na danou činnost soustředil. Proto je důležité omezit pípání či vibrování nově příchozích oznámení ze sociálních sítí. A o tom, kolik z nás se dokáže na oznámení jen podívat a hned neodepsat, anebo o odpovědi alespoň nepřemýšlet, myslím debatovat ani nemusíme.
24) Vysvětlete všem, že regulérně pracujete
Kamarádům a rodinným příslušníkům bude připadat, že pořád jen sedíte doma a vlastně nepracujete. Vysvětlete jim, že když sedíte doma, je na vás, kdy si budete pracovat. Že zrovna teď nemůžete uklízet, žehlit prádlo či vyrazit na výlet. Pokud byste pracovali normálně v kanceláři ve firmě, tak by to po vás také přeci nežádali.
25) Nezanedbávejte sebe, své koníčky a potřeby
Naplánujte si čas pro mimo-pracovní aktivity a ty si bez výčitek užijte. To, že pracujete z domu, přece vůbec neznamená, že byste měli pracovat, kdykoliv jste doma. Na práci je vyhraněná pracovní doba a to, co děláte mimo ni, by mělo záležet na vašich potřebách a preferencích. Ať už se rozhodnete nevytáhnout paty z bytu, nebo naopak vyjít s kamarádkou do přírody či na drink, berte tento čas jako zaslouženou odměnu.
Pokud hledáte inspiraci, čtete náš článek: TOP 200: Nejlepší koníčky: venkovní, domácí, tvořivé, užitečné
26) Nenechte samotu zvítězit
Pro velkou část lidí práce z domova znamená výrazné omezení okruhu lidí, se kterými jsou denně v kontaktu. Nenechejte si tím ale kazit náladu a naopak, využijte tento čas tím, že zavoláte třeba kamarádce, se kterou jste dlouho nemluvili nebo členům rodiny, se kterými jste v posledních letech ztratili pravidelný kontakt. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že reakce na takové ‚jen tak‘ zavolání jsou mnohdy víc pozitivní, než byste vůbec čekali.
Zdravotní tipy pro home office
27) Pusťte si domů čerstvý vzduch
Dostatečným větráním předejdete nashromáždění nadbytečného množství oxidu uhličitého, které může způsobovat únavu, bolest hlavy, zhoršenou schopnost soustředění nebo pálení očí.
28) Procvičte tělo i oči
Pravidelné protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité a slouží jako prevence proti bolesti zad, kloubů a svalů. Zařaďte si do programu pár krátkých cvičících pauz a vidíte, že když se několikrát denně krátce protáhnete, budete se cítit mnohem lépe.
S protažením nezapomínejte ani na oči. Po každých 20-30 minutách se na pár vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně šest metrů. To procvičí oči, zabrání jejich vysychání a uleví se zaostřovacím svalům.
Abyste na pravidelné cvičení nezapomínali, pro připomínání můžete využít váš chytrý telefon. Možností je stažení některé z dostupných aplikací nebo si jednoduše nastavte několik budíků (tady pozor s nastavováním dnů, kdy se budou budíky opakovat).
Čtěte také:
- Přivýdělek z domova: 33 skvělých možností, jak vydělat
- Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy
- 13 tipů, jak se připravit na pohovor (abyste udělali dojem)
Podívejte se také na video s možnostmi práce z domova:
Tipy na home office – uložte si článek na později a svým kamarádům:
Tipy pro vytvoření denní rutiny
Tipy pro vytvoření pracovní místa
Pomohl vám článek – home office? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!