Mexický Yucatán od A do Z: praktické tipy, zajímavá místa + mapa
Mexický poloostrov Yucatán nabízí pestrý mix nádherných karibských pláží, starobylých mayských památek a pyramid, a v neposlední řadě tu najdeme přes 6000 cenotes – tedy zatopených krasových jeskyní (či závrtů), v jejichž průzračných vodách se můžete během horkého dne svlažit.
V tomto průvodci jsme pro vás připravili praktické tipy pro cestování po Yucatánu, vybrali jsme nejzajímavější místa, která navštívit a k tomu praktickou mapu.
Obsah / Contents
Proč Mexiko a Yucatán navštívit?
Na své si přijdou milovníci kultury a historie, přírody i nadšenci do plážových dovolených. Kromě písečných pláží se můžete těšit i na bohatý podmořský život či překrásnou sladkovodní Lagunu sedmi barev. Ve zkratce se můžete těšit na:
- Karibské pláže s palmami, bílým pískem a tyrkysovou vodou
- Mayské památky a pyramidy
- Cenotes – překrásné zatopené krápníkové jeskyně, ve kterých si zaplavete. Zkrátka pokud milujete jeskyně, budete tu jako v ráji.
- Růžová jezírka
- Plameňáky a další zvířata
- Šnorchlování a potápění
- Mexickou kuchyni
- Výbornou tequillu
- Barvy a pestrost na každém kroku.
Mexičané jsou velmi pozitivně naladění lidé a troufám si říci, že Mexiko je zemí, ve které se vám bude líbit.
Na jak dlouho vyrazit na Yucatán?
Ideální délka dovolená na Yucatánu jsou 2 – 3 týdny. Za 3 týdny stihnete navštívit prakticky všechna důležitá místa, památky a zajímavosti včetně návštěvy ostrovů a pláží. Pokud pojedete na 2 týdny budete muset občas tu a tam něco vynechat (ale nemusíte mít strach, protože po nějaké době vám mayské pyramidy i cenoty budou připadat dost podobné).
Bezpečnost na Yucatánu
Poloostrov Yucatán je nejbezpečnější částí Mexika vůbec, což si můžete ověřit dle dat amerického konzulátu. Navíc si jsou Mexičané velmi dobře vědomi toho, jak je turismus důležitý a kolik jim přináší peněz, díky čemuž je turistický Yucatán bezpečným regionem.
Z našeho subjektivního pohledu musím říct, že jsme se za celou naši návštěvu necítili nijak ohrožení. Mexičané jsou velmi milí a ochotní lidé.
To se ale nedá říct o jiných částech Mexika, zejména při hranicích USA, kde probíhají války gangů a drogových kartelů. Do těchto severních oblastí se důrazně nedoporučuje cestovat (viz stránky amerického konzulátu nebo MZV).
Pokud se chystáte z Yucatánu dál do vnitrozemí, doporučujeme si zjistit informace ohledně lokální bezpečností situace a dodržovat základní bezpečnostní pravidla jako:
- Nevycházet ani nejezdit autem po setmění
- Nemít u sebe větší hotovost
- Nenosit viditelně šperky nebo elektroniku
Víza do Mexika
Česká republika má s Mexikem uzavřenou bezvízovou dohodu a při turistickém pobytu do 180 dnů víza do Mexika nejsou nutná. Pro cestu do Mexika tedy občanům ČR stačí cestovní pas (platný nejméně 6 měsíců po datu plánovaného návratu).
Již v letadle obdržíte tzv. průvodku (formulář), který je nutné vyplnit. Má 2 části. První odevzdáte při vstupní kontrole a druhou část až při odletu ze země. Je dobré si zkontrolovat, že vám úředník na průvodku napíše 180 dní.
Pokud by vám úředník z nějakého důvodu napsal méně dní, než v zemi plánujete strávit, obratem průvodku reklamujte. Za překročení povolené doby pobytu totiž hrozí pokuty. Více informací o vstupních podmínkách do Mexika najdete na stránkách MZV.
Peníze a ceny na Yucatánu
Mexická měna
Mexickou měnou je mexické peso.
- Pro označení pesa (např. v jídelních lístcích se používá klasická značka dolaru $).
- Bankovky mají hodnoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos
- Mince: 1, 2, 5, 10, 20 pesos a 5, 10, 20, 50 centů (centavos, značeno: ¢)
V turistických oblastech kolem Tulumu a Playa del Carmen jsou ceny často uváděny v amerických dolarech (jsou zde zvyklí na turisty z USA). Platba v dolarech je ale ve většině případů nevýhodná.
Placení a platba kartou vs. hotovost
Pokud máte kartu Revolut je nejvýhodnější výběr z místních bankomatů (pokud kartu ještě nemáte, doporučujeme si ji zařídit).
Bankomaty si za výběr libovolné částky účtují jednotný poplatek (většinou v rozmezí 30 – 70 pesos). Mezi nejlevnější bankomaty patří Santander. Na Yucatánu je bankomatů dost, prakticky nikde jsme neměli problém s hledáním bankomatu (Google mapy poradí).
Kartou máte možnost zaplatit zhruba na polovině míst. Tam kde to jde, je tuto možnost dobré využít (abyste s sebou nemuseli mít tolik hotovosti). Někde se ještě najdou místa, kde vám řeknou, že si za platbu kartou účtují nějaká procenta nebo fixní částku navíc – v takovém případě, je to na zvážení.
Pokud to jde, rozměňujte velké bankovky, často se stává, že malí prodejci nemají na vrácení a menší mince a bankovky se vám budou hodit.
Spropitné
Spropitné je v Mexiku velká věc. A to se nejedná jen o dýška v restauracích, ale prakticky u všeho, co je považováno za službu. Jedete na nějaký organizovaný výlet? Na konci od vás vaši průvodci budou očekávat dýško (a téměř nikdy se nezapomenou připomenout). Jedete natankovat? Obsluha pumpy očekává 5-10 pesos za natankování a umytí okénka. Zkrátka za všechny služby se tu očekává nějaké dýško.
Jak to funguje v restauracích při placení?
Při placení v restauraci to nefunguje jako u nás, že částku navýšíme o dýško a vše je vyřešeno. Je zvykem, že vám donesou účet (s pod táckem, kapsičkou apod.) na který dáte větší bankovku a tu vám následně rozmění. Vše vám donesou zpět (často v malých bankovkách) a nyní už je na vás, kolik obsluze necháte. Zvykem je 10 – 15 %, někdy i 20 %.
V případě, že si spropitné započítají předem, nic dalšího už nechávat nemusíte (ale můžete).
Smlouvání
V restauracích, supermarketech a klasických obchodech se o cenách nesmlouvá, jiná situace je ale v krámkách se suvenýry. Ono se v podstatě stačí o nějakou věc zajímat a pak být trochu nerozhodný a cenu vám prodejci začnou snižovat sami.
Ceny v Mexiku
Běžné, neturistické věci, jako je jídlo a doprava jsou v Mexiku o něco levnější než v Česku. Aktuální porovnání a vývoj cen můžete sledovat na Numbeo. Celkově tu ale zaplatíte poměrně hodně za vstupy. Platí se prakticky za všechno a všude.
Přibližné ceny (v mexických pesos)
Jídlo v neturistické restauraci | 70 – 90 |
Jídlo v turistické restauraci | 150 a více |
Balená voda (1,5 l) | 15 |
Tacos ve stánku na ulici (za kus) | 15 – 20 |
Ubytování (dvoulůžkový pokoj) / noc | od 500 |
Benzín (1 l) | 23 |
Kratší jízda colectivem | 10 |
Přibližný rozpočet
3 týdny (23 dní) v Mexiku nás celkem (včetně letenek, vstupů, jídla, ubytování, benzínu a vypůjčení auta na 19 dní) přišlo na 48 000 Kč/os. Navštívili jsme všechna místa zmíněná v tomto článku a ubytování vybírali z těch levnějších.
Vyšší ceny o Velikonocích a Vánocích
Tak jako v dalších zemích se můžete připravit na to, že Velikonoce a Vánoce jsou v Mexiku cenově výrazně dražší než zbytek roku. O svátcích může být problém na poslední chvíli najít i běžné ubytování nebo půjčit auto. Je na to potřeba myslet a všechno si zarezervovat předem.
Doprava
Půjčení auta
Pokud chcete Yucatán poznat dopodrobna a efektivně, je auto jednoznačná volba. Roadtrip, který dále popisujeme, by se ani jinak nedal udělat. Auta v půjčovnách např. přes RentalCars, mají obecně dobré ceny, jenže vám je v Mexiku nemohou půjčit bez pojistky, která vám cenu navýší (bohužel nemůžete mít svou vlastní externí pojistku).
Šikovnou možností, jak se dostat na nižší cenu, je půjčení auta od Čechů dlouhodobě žijících v Mexiku. My můžeme doporučit Terezu i její auto, kontaktovat ji můžete přes WhatsApp (+52 984 157 9925). Případné další kontakty se dají najít v této FB skupině.
Dobrou zprávou je také to, že benzín stojí v Mexiku polovinu, co u nás.
Mezinárodní řidičák
Abyste mohli řídit v Mexiku, musíte si před odjezdem zařídit mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám vydají za poplatek 50 Kč na magistrátu (registr řidičů). K vyřízení budete potřebovat řidičský průkaz a průkazovou fotografii o rozměrech 35 x 45 mm.
Podvody i na co si dát při řízení pozor
Tu a tam se prý stane, že policie zastaví turisty a vymyslí si fiktivní důvod k pokutě. Jinými slovy si tak říkají o úplatek. Je tak prý lepší jim něco dát, než strávit hodiny sepisováním a vyřizováním pokuty. Děje se tak nejčastěji v turistických oblastech jako je Tulum a Playa del Carmen.
V nevýhodě jsou právě auta z půjčoven, které jsou označeny nálepkou dané půjčovny. I proto je výhodné si auto půjčit od někoho z místních.
Rada od místních – pokud vás takto policie zastaví a sedíte v autě dva, zůstaňte připoutaní v autě, vytáhněte mobil a začněte je natáčet. Policisté nejdřív budou vyhrožovat, že se to nesmí, ale pak se uklidní. Další možností je požadovat sepsání potvrzení pokuty na papír, to také policisté nebudou chtít udělat a nechají vás.
Dalším, spíš už ale přežitým podvodem, byl ten u čerpacích stanic. Obsluha tu a tam jakoby omylem zapomněla vynulovat předchozí transakci. V dnešní době se ale nemusíte bát, protože jsou místní spíš naučeni vás upozornit, že jsou na sloupu nuly.
Retardéry – připravte se na nekončící množství retardérů. Mají je tu opravdu kvalitní (některé jsou tak vysoké, že musíte opravdu zastavit) a jsou prakticky všude. Nejčastěji na vjezdu do vesnice, ale i před křižovatkami.
Hromadná doprava
Colectivo
Velmi oblíbenou formou městské i meziměstské hromadné dopravy jsou Colectiva – dodávečky, které fungují jako MHD. Při nástupu řeknete řidiči, kam potřebujete a následně mu pošlete po ostatních cestujících peníze. Řidič vám vrátí nazpět a peníze vám opět pošle po ostatních cestujících (samozřejmě pokud nesedíte nejblíže řidiče).
Autobusy
Dopravu z letiště a mezi městy na delší vzdálenosti zajišťuje autobusová společnost ADO. Například na trase z letiště do centra Cancúnu je to nejlevnější možnost dopravy.
Letenky do Mexika
Letenky doporučujeme hledat přes náš oblíbený Skyscanner. Nejpříjemnější možností, jak se na Yucatán dostat, nabízí svým přímým letem Vídeň – Cancún aerolinka Austrian. V tomto článku najdete naše tipy, jak hledat levné letenky.
Ubytování
Tak jako v jiných zemích i v Mexiku výborně funguje Booking.com. Z osobní zkušenosti můžeme říct, že nebyl problém najít ubytování na tentýž večer, a to ani v hlavní sezoně. Rovněž tu funguje i Airbnb, ale Booking měl ve většině případů lepší ceny.
Jediné, na co si dávejte pozor jsou Vánoce a Velikonoce, kdy jsou ubytování zarezervovaná dlouho dopředu a odpovídají tomu i výrazně vyšší ceny.
Pokud cestujete ve dvou a máte rádi, každý svou přikrývku, doporučujeme si přibalit vložku do spacáku, která vám ji nahradí. Na všech manželských postelích v Mexiku totiž najdete jen jednu společnou přikrývku.
Jazyk a domluva
V Mexiku se mluví španělsky a cestovatelé by na to měli být připraveni. Mexičani totiž anglicky moc neumí. Je pravdou, že v nejpurističtějších oblastech (Tulum, Playa del Carmen) nemají místní s angličtinou problém. Nicméně pokud umíte alespoň několik základních frází, budete mít cestování zejména do méně turistických oblastí o hodně snazší.
Na druhou stranu se nemusíte bát jet ani v případě, že španělsky nic nerozumíte – od přátel máme ověřeno, že se vždycky nějak “rukama, nohama” nebo Google Translatorem dá domluvit.
Já osobně před cestou vřele doporučuji Duolingo, které je velmi zábavou cestou, jak se naučit základy španělštiny i jiných jazyků. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že po otevření třetího “checkpointu” v Duolingu se nebudete mít problém v Mexiku domluvit na čem budete potřebovat.
Dobrou zprávou je, že mexická i ostatní latinskoamerická španělština je srozumitelnější než originální španělština. Španělé si totiž na rozdíl od latinské Ameriky při vyslovování “C” a “Z” “šlapou na jazyk”.
Základní fráze
Zde jsme připravili několik základních frází, které se Vám budou na cestách hodit a také se s nimi nejčastěji setkáte:
- Děkuju – Gracias
- Dobrý den – Buenos días
- Dobré odpoledne – Buenas tardes
- Dobrý večer – Buenas noches
- Prosím – Por favor
- Dobře – Muy bien/bueno.
- Těší mě (rád vás poznávám) – Mucho gusto
- Nashledanou – Hasta luego / Adiós.
- Ano – Sí
- Ne – No
V obchodě
- Kolik to stojí? – ¿Cuanto cuesta?
- Mohu platit kartou? – ¿Puedo pagar con la tarjeta?
- Účet, prosím. – La cuenta, por favor. (Když chcete v restauraci platit)
Dále se také hodí umět číslovky. Přehlednou tabulku číslovek najdete např. zde.
Směr
- Kde je…? – Donde está…?
- WC – el baño
- Autobusová zastávka – la parada del autobus
- Vlakové nádraží – la estación del tren
- Letiště – el aeropuerto
Jídlo a pití
- Rýže – el arroz
- Kuře – el pollo
- Faloze – frijoles
- Maso – la carne
- Voda – agua
- Džus – jugo
- Pivo – cerveza
Pár pouček k výslovnosti
Mexická španělština je jednoduchá v tom, že ve většině případů čtete, co vidíte. Je dobré si zapamatovat, že:
- “j” se vyslovuje jako naše “ch” viz “mojito” (Isla Mujeres přečteme jako Isla Mucheres)
- “ch” se čte jako “č” (mucho přečteme jako mučo)
- “x” na konci a na začátku věty čteme jako “š” (Ostrov Holbox vyslovmíme jako Holboš)
- “ñ” je to samé, co naše “ň”
- Více si můžete nastudovat zde.
Praktické tipy k cestování po Mexiku
Zásuvky – V Mexiku najdete dvojbodové zásuvky typu A a B, které nejsou s našimi konektory kompatibilní (voltáž 127 V, frekvence 60 Hz). Nezapomeňte proto na cestovní adaptér.
Použití dronů – cizincům je bohužel plošně zakázáno létat s drony na území Mexika, více se dočtete zde.
Přikrývka pro dva – Pokud cestujete ve dvou, připravte se, že mají všude na manželských postelích jen jednu přikrývku. My tenhle “problém” řešíme vložkou do spacáku. Je lehká, tenká a nezabere moc místa. Pořídíte ji např. na 4campingu.
Lékárnička – nezapomeňte s sebou léky na zažívací potíže. Kamarád ze záchranky nám doporučil nechat si napsat Ercefuryl (na cestovatelský průjem) a my jeho doporučení můžete dále jen potvrdit. Funguje výborně 🙂
SIM karta – V Mexiku fungují 4 operátoři – Telcel, Mi Movil, Movistar a AT&T. Největší pokrytí by měl mít Telcel, se kterým jsme byli spokojení (nicméně ani ten neměl signál ve velmi odlehlých oblastech, při přejezdech po Yucatánu). 4GB plán vychází kolem 450 pesos. Za vybrané sociální sítě, Messenger a WhatsApp nejsou účtována data – fungují zdarma.
Dýška – Kultura spropitného je v Mexiku podobná jako v Americe. Dýška se dávají nejen v restauracích (kde se očekává 10, 15 nebo i 20 %), ale i na pumpě, kde je zvykem dát 5-10 pesos obsluze za natankování (a umytí čelního skla). Dále se dýška prakticky u jakékoliv další služby jako je např. organizovaný výlet nebo mytí auta.
Smlouvání – v normálních obchodech a supermarketech se nesmlouvá, jinak je tomu, pokud jde o krámky se suvenýry a pouliční prodejce. Nutno podotknout, že stačí chvíli váhat a cenu vám začnou snižovat sami, aniž byste se museli snažit.
WhatsApp – je dobré si jej stáhnout, protože je to zřejmě nejčastější způsob komunikace s místními (ubytování, půjčení auta apod.)
FB Skupina – Dobrou studnicí informací o aktuálním dění je facebooková skupina Mexiko – pro Čechy a Slováky.
Cestovní pojištění – Před cestou se nezapomeňte pojistit. Využít můžete 50% slevu na cestovní pojištění AXA.
Jídlo – jaké mexické speciality vyzkoušet?
Jak možná očekáváte, Mexiko je zemí placek a tortill všech druhů a velikostí. Na ulici (ve street-foodových stáncích), ale i v restauracích najdete nepřeberné množství tacos, burritos, tortil a quesadill.
Placky, tortilly a street-food
- Tacos – jsou malé (často dvojité) placičky s masem a zeleninou. Na stánku stojí 15 – 20 pesos. Abyste se najedli potřebujete 2 – 3 tacos.
- Tortas – jsou vlastně takové sendviče/bagety plněné masem, sýrem, zeleninou a omáčkami.
- Gringas – v podstatě pšeničná tortilla, s náplní, jakou si vyberete z jídelního lístku.
- Quesadillas – sýrová placka, která je zapečená napůl, kromě sýra může obsahovat i další ingredience.
- Burrito – velká tortilla plněná masem, zeleninou a omáčkami. Burritos mohou být i fritované, těm se říká chimichanga.
- Empanadas – jsou plněné smažené nebo pečené placičky, jejich obsah záleží opět na vašem výběru.
- Elotes (kukuřice ze stánku) – další zajímavostí je kukuřice nebo kukuřičné klasy, které vám potřou majonézou a posypou kořením a sýrem. Kukuřici můžete mít také naservírovanou v kelímku – smíchanou s majonézou, limetkou a chilli.
Speciality v restauracích
- Nachos – ve většině restaurací vám jako předkrm donesou smažené kukuřičné trojúhelníčky – nachos, které můžete namáčet do salsy nebo do oblíbené fazolové pasty.
- Sopa Azteca (Aztécká polévka) – pokud jste milovníky polévek, určitě doporučuji vyzkoušet! Polévka má rajčatový základ, který výborně dochutí smetana a avokádo. Do polévky se navíc přidává i na kousky nakrájená smažená tortilla. Chutná výborně!
- Pozole – je bohatá vývarová polévka z vepřového masa, kukuřice a červených chilli papriček.
- Mole – asi nejkomplexnější a nejzajímavější jídlo mexické kuchyně, které vyzkoušet. Jeho příprava může trvat hodiny a zahrnuje smíchání všech druhů ingrediencí, jako jsou piniové oříšky, zlaté rozinky, česnek, chilli, poté smažení pasty, přidání vývaru a míchání omáčky po dobu několika hodin. Výsledek stojí za to. Nejčastěji se omáčka podává s kuřetem a její chuť je opravdu bohatá!
- Chille rellano (plněné papriky) – zelené nepálivé papriky plněné sýrem a masem podávané v rajčatové omáčce s rýží (a fazolovou pastou). Opět unikátní ale výborná chuť, kterou mohu doporučit.
Něco sladkého?
- Marquesitas – často ve městech a na vesnicích potkáte pojízdné stánečky s marquesitas – tedy s pečenými křupavými palačinkami. Jak je jednou ochutnáte, budete je chtít znovu! Můžete si je nechat udělat s různými příchutěmi, klasické je ale s Nuttelou a sýrem nebo s Cajetou (čti kacheta; je to něco jako karamelový krém) – můžu jen doporučit.
- Churros – typické jsou i smažené tyčinky z odpalovaného těsta, které se namáčejí do čokolády.
Je libo drink?
Zejména v plážových oblastech se poohlédněte po happy hours, při kterých vám namíchají 2 drinky za cenu jednoho. Typická je zejména margarita, kterou často mimo základní podobu najdete s různými ovocnými příchutěmi. Doporučuji jahodovou nebo s mangem.
Typická je samozřejmě tequila, která se nedá srovnat s tou, která se nejčastěji pije v Čechách. Doporučujeme zajít do nějakého tequila house-u a ochutnat jejich ochucené tequily. Čokoládová, ananasová, kokosová,… jsou opravdu vynikající.
Ti, kteří mají rádi pálenky, by měli vyzkoušet mezcal.
Mexiko a počasí – kdy jet na Yucatán?
Hlavní sezona je na Yucatánu od prosince do dubna. V tuto dobu tu můžete čekat tropické klima s teplotami, které výjimečně klesají pod 25 °C. Sezona dešťů je od června do října, s tím že od srpna do října hrozí i větší bouře (hurikány jsou ale spíše výjimečné).
Co vidět na Yucatánu: 25 míst, která navštívit
Připravili jsme si pro vás seznam nejkrásnějších míst, která na Yucatánu navštívit. Místa jsme rozdělili do kategorií na:
- Pláže
- Potápění a šnorchlování
- Mayské památky a pyramidy
- Cenotes (zatopené krasové jeskyně)
- Města a městečka
- Ostatní
Nejhezčí pláže Yucatánu
1) Isla Mujeres
Chcete-li zažít tu pravou karibskou pohodičku na sněhobílé písečné pláži pod vysokými kokosovými palmami s výhledem na tyrkysově modré moře, vyrazte na Isla Mujeres. Nejhezčí pláží je Playa Norte, která se, jak název napovídá táhle přes severní hranu ostrova.
Isla Mujeres je díky své poloze ideální destinací, kam zavítat hned na začátek vašeho výletu po Yucatánu. Můžete si zde dát pár dní na oddech po příletu nebo si ostrov naopak nechat na konec a strávit zde zbývající dny před odletem.
Ubytování si doporučujeme zajistit v oblasti od Playa Norte až po přístav, v této oblasti tak budete mít nejhezčí pláže v docházkové vzdálenosti.
Oblíbenou aktivitou je půjčit si na jeden den skútr nebo golfové vozítko a projet si ostrov. Na jižním cípu je zajímavá rezervace na útesech – Punta Sur.
Milovníky potápění nebo šnorchlování může také zaujmout zdejší podvodní muzeum. Doporučujeme rovněž výlet na Isla Contoy.
Doprava na ostrov Isla Mujeres: Z terminálu ADO v Cancúnu nasedněte na Colectivo č. 6, které vás zaveze do přístavu Puerto Juárez, odkud jezdí žlutá Ultramar Ferry. Ceny a jízdní řády najdete zde.
2) Isla Contoy
Národní park Isla Contoy je takovým dokonalým karibským rájem. Může sem totiž jen 200 turistů za den, díky čemuž vás čekají prázdné pláže plné hvězdic, rejnoků a dalšího podmořského života.
Na ostrov Contoy se dostanete jen s organizovaným lodním výletem, který nepatří k nejlevnějším, ale rozhodně stojí za to. Můžete se sem vypravit lodí buď z Isla Mujeres nebo z Cancúnu. Jedná se o celodenní výlet s obědem na ostrově, občerstvením a drinky na palubě.
3) Isla Holbox
Dalším ze série překrásných karibských ostrovů je Holbox, který je oblíbený především pro svoji pohodovou atmosféru. Playa Holbox vás okouzlí svou barvou a nepříliš hlubokým mořem, kterým se můžete procházet několik kilometrů tam a zpět nebo si s piňa coladou lehnout do houpací sítě. Na ostrově nejsou zpevněné silnice, a tak si tu můžete opět zapůjčit golfové vozítko nebo třeba kolo.
V zátoce na západní straně ostrova si nenechte ujít kouzelnou podívanou! Můžete tu totiž vidět světélkující plankton. Doporučujeme si na tuhle podívanou vzít rovnou i potápěčské brýle, díky kterým si budete připadat jako byste plavili ve vesmíru plném hvězd!
Do zátoky se pohodlně dostanete pěšky podél pláže z bodu Punta Cocos. Doporučujeme si nezapomenout repelent a jít sem v momentě, kdy ještě nevyšel měsíc. Přístup do zátoky je zdarma.
Dalším nádherným výletem je procházka po kose (písečný pás ve vodě) směrem k Punta Mosquito. V případě, že se vám sem nechce chodit, můžete si sem zaplatit výlet. Nicméně přes hodinu dlouhá procházka po kolena (až po pás ve vodě) je osvěžujícím dobrodružstvím během horkého dne. Na konci je pěkná pláž, za níž následuje biosférická rezervace. Do rezervace je přístup zakázán nicméně již z pláže můžete pozorovat kolonie pelikánů a dalšího ptactva.
Na Holbox se dostanete snadno trajektem z města Chiquila, odkud jezdí trajekty dvou společností (9hermanos v celou a Holbox Express v půl). Auto se dá odložit na hlídaném parkovišti v přístavu (všechny mají stejné ceny, kolem 100 pesos/24 h).
Pokud chcete hledat ubytování blízko nejhezčí pláže, hledejte na východ od přístavu.
Proč na seznamu není Tulum a Playa del Carmen?
Tulum a Playa del Carmen je něco, co se dá nazvat turistickou šíleností a pokud hledáte aspoň trochu klidu, doporučujeme se těmto oblastem vyhnout. Obecně je to tu hlava na hlavně a resort na resortu, ceny jsou zde násobně vyšší než jinde a na pláž se skoro nedostanete (pokud se neubytujete v resortu nebo nezaplatíte vstupné přes nějaký beach klub).
Tak trochu výsměchem je vjezd do “národního parku” v Tulumu, jehož pobřeží je poseto resorty, beach kluby a kolem silnice je víc provozu a ruchu než kde jinde.
Nejbližší cenoty v okolí stojí klidně pětinásobek toho, co dáte za možná ještě hezčí cenoty v okolí Humúnu, Valladolidu nebo kdekoliv jinde! Navíc jsou přeplněné lidmi. Mayské památky jsou na tom podobně. Na ty v Tulumu se čekají rovnou 3 fronty (na dezinfekci, k pokladně a pak ke vstupu).
Dalším problémem těchto oblastí jsou řasy:
Řasy na plážích
V posledních letech Mexiko navíc výrazně trpí na mořské řasy (sargassum) – dříve tato sezona trvala v řádů dní, nyní sužují řasy pobřeží v řádu týdnů ne-li měsíců. Nejhorší situace bývá právě v oblasti od Tulumu po Cancún. Hordy smradlavých řas, přes, které se nedostanete do moře nejsou zkrátka nic příjemného. Aktuální situaci si můžete zkontrolovat zde.
Potápění a šnorchlování
1) Mahahual
Mahahual v sobě kombinuje plážové středisko s krásným šnorchlováním přímo ze břehu. Uvidíte zde pestrobarevné rybičky, rejnoky i korály a různorodé rostliny s tím, že opravdu není třeba plavat nikam daleko.
S přístupem na pláže zde není problém a řasy tuto oblast trápí méně než zmiňovaný Tulum a Playa del Carmen.
2) Akumal – plavání s želvami
Pokud byste si chtěli zaplavat s karetami obrovskými, Akumal je místem, kde se s nimi můžete setkat opravdu na blízko.
Má to je drobný háček. Ačkoliv jsou mexické pláže veřejné – přístup k nim vám majitel pozemku umožnit nemusí, a tudíž se na zdejší pláž dostanete jen přes některý z dive shopů nebo beach klubů, kam si musíte koupit vstup (-+200 pesos).
A vstupným na pláž to bohužel nekončí, za doprovod k želvám zaplatíte další vstupné (+-400 pesos).
3) Cozumel
Na Cozumel se nevydávejte, pokud chcete jet zároveň i za pěknými plážemi, jezdí se sem především za přístrojovým potápěním. Pláže na východní straně ostrova jsou spíše divoké, hodně zde fouká a jsou zde velké vlny. Tato část navíc také hodně trpí na řasy. Západní část ostrova směrem k Yucatánu sice na řasy netrpí, ale většina pláží je opět obsazena resorty a dá se na ně jen obtížně dostat. Navíc nejsou tak pěkné, jako všechny ostatní zmiňované výše.
Nějaké šnorchlovací příležitosti tu ale jsou. Jsou to zejména:
- Playa Corona
- Gaston Beach
- Reef Vila Blanca
- The Money Bar Beach Club
- Pobřeží u přístavu Puerto de Abrigo (obtížný výstup z vody – s pomocí lana) *
Na všechna tato místa se dá dostat zdarma (většinou neudržovanou vegetací, občas pěšinkami vedle beach klubů). Z placených míst je dobře hodnocená The Cabana Beach.
Pokud máte málo času nebo váháte, který z ostrovů vybrat nebojte se Cozumel úplně vynechat. Postrádá kouzlo malého ostrova i pěkné pláže. Doprava na ostrov a zpátky s autem je docela zdlouhavá. Trajekty jezdí 3x-4x denně (Ultramar a Transcaribe) a abyste se vešli na palubu je třeba čekat 2-3 hodiny předem v přístavu, takže ve výsledku strávíte prakticky půl dne cestou.
Alternativně sem můžete jet bez auta a na ostrově si např. půjčit skútr.
*Všechny body pro vás máme zaznačené v mapě, kterou najdete o něco níže v tomto článku.
4) Isla Mujeres
Isla Mujeres přidávám i do této sekce – nejen kvůli podvodnímu muzeu, ale i díky několik místům podél ostrova, kde jsou také šnorchlovací možnosti. V centru najdete několik společností, kde šnorchlovací výlety kolem ostrova organizují.
Mayské památky a pyramidy:
1) Chichén Itzá
Zřejmě nejznámějším mayským městem je Chichén Itzá, které je nejen zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, ale řadí se mezi 7 novodobých divů světa. Nejčastěji se na fotkách objevuje Kukulkánova pyramida nebo také “El Castillo”, k jejímuž vrcholu stoupá 91 schodů.
Jednou ze zajímavostí je, že během jarní a letní rovnodennosti vrhají okraje pyramidy stín tak, že hadí hlavy získávají slunečním svitem celé tělo a vypadají, že se plazí z pyramidy dolů.
V tomto mayském městě, ale najdete i spoustu dalších zajímavých staveb. Počátky města se datují kolem let 600 – 750 n.l. V letech největšího rozkvětu se jednalo o nejlidnatější město na Yucatánu.
Nejdůležitější informace před návštěvou Chichen Itzá:
Abyste si mohli užít starodávné město Mayů bez davů a velkého horka, důrazně doporučuje přijet sem ještě před otevřením. Zhruba 10-15 minut předem už se začíná u pokladem tvořit fronta.
- Platí se zde zvlášť za parkování a zvlášť vstup, který vás vyjde okolo 600 pesos (trendem je ale každoroční zdražování). Za platbu kartou si účtují nesmyslné poplatky (kolem 170 pesos) proto důrazně doporučujeme míst s sebou dostatek hotovosti.
- Bohužel nemá cenu si s sebou brát stativ, neboť prý patří mezi zakázané předměty (u vchodu se prochází skenerem a kontrolou batohů).
- Nezapomeňte ani na vodu, klobouk/čepici a opalovací krém. Také se připravte na stovky stánkařů nabízejících suvenýry.
2) Mayapán
Mayapan patří mezi jedno z nejvýznamnějších mayských měst. Bylo navíc posledním hlavním městem Mayů, které fungovalo ještě těsně před španělskými nájezdy na region.
Jeho návštěvu si rozhodně nenechejte ujít – jedná se o úplně jiný zážitek než při návštěvě přelidněného Chichenu. Město je kompaktní a stavby můžete vidět pěkně pohromadě, ze všech staveb je krásný výhled na celé osídlení. Ještě půl hodiny od otevření jsme byli v areálu zcela sami. Příjemně vás překvapí i vstupné, které stojí zlomek toho, co Chichen Itzá (kolem 80 pesos).
3) Palenque
Pokud se nebojíte větší zajížďky, všemi deseti vám doporučujeme návštěvu magického mayského města v Palenque. Palenque nás okouzlila ze všech mayských měst a pyramid nejvíce. Leží totiž v džungli, v hornaté oblasti státu Chiapas. Toto umístění dává celému městu zcela jiný rozměr.
Pyramidy obklopené džunglí, ve které najdeme stromy cedru a mahagonu se těšily největší slávě v 7. století n.l. Město bylo osídleno už mezi lety 226 a 799 a mělo přes 1400 zdokumentovaných budov, nyní je k vidění zhruba desetina z celého osídlení, zbytek si vzala džungle.
Opět doporučujeme návštěvu neodkládat a přijet sem hned ráno, kdy se budete moci projít kolem nejhezčích staveb o samotě. Doteď si pamatuju to poklidné, ničím nerušené kouzlo tohoto místa uprostřed džungle. Přijeďte a určitě nebudete litovat. Ono i samotné městečko Palenque (mimo mayské ruiny) má úplně jinou atmosféru, protože je autentické a neturistické.
Praktické informace ke vstupu:
- U vstupu si musíte zakoupit 2 vstupenky – jednu do národního parku a druhou do archeologické zóny, poté můžete opět nastoupit do auta a vyjet na horní parkoviště. Doporučujeme si projet nejdříve horní část a následně si můžete obejít i trail, který klesá z kopce podél potoka Otulum.
- Nezapomeňte na repelent, ušetří vás otravných komárů.
- Pokud navštívíte archeologickou zónu dopoledne, zbyde vám ještě čas zajet na monumentální vodopády Agua Azul, ke kterým je to zhruba 1,5 hodiny.
- Časová náročnost této zajížďky (Palenque + Agua Azul) je zhruba 1,5 – 2 dny (ale rozhodně stojí za to!).
4) Uxmal
62 km jižně od Meridy najdeme další z významných mayských měst – Uxmal. Jeho dominantu tvoří tzv. Kouzelníkova pyramida, která je jedinečná v tom, že má (narozdíl od všech ostatních pyramid) zaoblené okraje a eliptickou základnu.
Uxmal je zároveň unikátní v tom, že se zde dochovalo ve velice dobrém stavu více budov, např. Guvernérský palác.
Pokud jde o vstupné, Uxmal patří opět mezi dražší památky – zaplatíte zde kolem 500 pesos.
5) Edzna
Jihovýchodně od Campeche se nachází další významná archeologická zóna – Edzna. Uvádí se, že město bylo obydleno již 400 let př. n. l. Město bylo opuštěno kolem roku 1500 n. l. a znovu objeveno až roku 1907. Dominantou Edzny je Gran Acropolis s pyramidovým palácem Cinco Pisos (v překladu 5 úrovní).
- Vstupné: 85 pesos
6) Cobá
Archeologická zóna Cobá se může pochlubit nejvyšší pyramidou na Yucatánu. K jejímu vrcholu vede 120 schodů. Najdeme tu i mnoho rytých a vyřezávaných stél, které dokumentují obřadní život a důležité události let 600–900 n. l.
Jednotlivé stavby najdeme poměrně daleko od sebe (narozdíl od jiných mayských měst) a proto si můžete za poplatek půjčit kolo nebo pronajmout cyklo taxík. Nicméně i pěšky je to příjemná procházka (zvlášť pokud se dostavíte hned na ranní otvíračku). K nejvyšší pyramidě je to asi kilometr od vstupu a celkově nachodíte kolem 4,5 km.
Vstupné: 130 pesos
7) Calakmul
Jenda z vyhlášených archeologických zón. Bohužel je tak trochu z cesty. Nicméně i cesta z hlavní silnice je docela zábavná (a úzká) – projíždíte národním parkem, kde se vám pod kola motají barevní krocan oceloví i a můžete vidět i další zvířátka. Jedním směrem vám zabere asi 1,5 hodiny. Pokud byste si měli vybrat mezi Palenque a Calakmulem, volila bych Palenque.
Vstupné se platí (jak je zvykem) na několik částí a dohromady vás vyjde kolem 250 pesos.
Další (menší) mayské památky Yucatánu:
8) Xcambó
Archeologická zóna Xcambó představuje malé mayské městečko. Je velmi pěkné a prakticky bez turistů. Pokud bude v okolí Xcambó, doporučujeme jej navštívit, za větší zajížďku ale nestojí.
9) Becán
Jedna z menších, ale pěkných památkových zón při cestě z Calakmulu do Bacalaru.
Další:
- Dzibilchaltún
- Kohunlich
- Muyil
Co vynechat?
S klidným svědomím můžete vynechat ruiny Ek Balam u Valladolidu, na to, jak je to malá archeozóna, je nesmyslně předražená (vstup za 500 pesos). Spoustu z výše zmiňovaných zón je hezčích a výrazně levnějších.
Cenotes (zatopené krasové jeskyně)
Jedním z hlavních důvodů, proč se na Yucatán jezdí jsou Cenotes – tedy zatopené krasové jeskyně (či závrty). Nachází se jich tu víc jak neuvěřitelných 6000 (z toho je 2000 registrovaných).
Cenotes mají různé podoby: otevřené, polootevřené a uzavřené. Jejich podoba souvisí především s jejich stářím. Ty nejstarší jsou zcela otevřené, a naopak nejmladší si zachovávají svou kopuli neporušenou. Typická cenote se vyznačuje oválným nebo kruhovým půdorysem se strmými stěnami. Cenotes se vytvořili v období pleistocénu během dob ledových. Cenote je v podstatě vyústěním složitého systému podzemních toků.
Praktické tipy k návštěvě cenotes:
- Cenot je na Yucatánu opravdu hodně a opravdu těžké z nich vybrat “ty nejhezčí”. Je proto dobré se podívat na fotky a navštívit ty, které máte po cestě a hodí se Vám do časového harmonogramu.
- Vstupné do jednotlivých cenot se velmi výrazně liší, a to především v závislosti na lokalitě. Nejčastěji vás vstupné vyjde okolo 150 pesos. Nejlevnější vstupy pořídíte v rozmezí 50-80 pesos (v okolí Humúnu) a ty nejdražší stojí klidně kolem 300 – 600 pesos (v oblasti Tulumu a Playa del Carmen). A jelikož jsou všechny cenoty v zásadě podobné, doporučujeme se vyhnout přelidněným a předraženým cenotám v okolí Tulumu a Playa del Carmen.
- Nedotýkejte se provazů v cenotách. Oběma se nám stalo, že jsme dostali nepěkné a bolestivé žihadlo od nějakého podvodního tvora, který očividně rád pobývá na provazech v cenotách.
- Pokud bychom měli doporučit cenoty, kde se nám nejvíce líbilo, je to Humún – malé, zapomenuté městečko, kde jsme v každé z cenot byli prakticky sami. A navíc ty ceny! Za 5 cenot tu dáte méně než za návštěvu jedné v Tulumu.
- Před vstupem do cenot je pokaždé třeba se osprchovat (aby se neznečišťovala voda opalovacími krémy).
A nyní se můžeme podívat na výběr cenot, které jsme sami navštívili. Zejména ceny berte s rezervou, protože za rok může být všechno jinak (a ceny budou pravděpodobně vyšší).
1) Cenote Suytun (Valladolid)
- Vstupné: 150 pesos
Cenote Suytun se proslavila na Instagramu, proto patří k těm navštěvovanějším. Na fotku v samém středu cenote si musíte vystát zhruba 10minutovou frontu. Plavat zde musíte s vestou.
2) Cenote Palomitas (Valladolid)
- Vstupné: 175 pesos
Cenote Palomitas vás ohromí svou hloubkou, která dosahuje 60 metrů! Doporučujeme vzít si šnorchlovací výbavu a podívat se na dno – sice na něj nedohlédnete, zato si budete připadat hodně vysoko (což nedoporučujeme lidem se strachem z výšek).
3) Cenote Agua Dulces (Valladolid)
- Vstupné: 175 pesos
Agua Dulces není tak hluboká, zato vás ale ohromí křišťálově čistou vodou, a především masivní krápníkovou výzdobou! Určitě ji řadíme mezi nejhezčí cenoty Yucatánu!
4) Cenote Xcanahaltun (Valladolid)
- Vstupné: 175 pesos
Cenote Xcanahaltun patří rovněž mezi ty kouzelné jeskyní cenoty s otvorem ve stropě, kterým procházejí sluneční paprsky. K zapůjčení jsou zde kajaky a místní průvodci ji řadí k nejhezčím cenotám v okolí, což můžeme potvrdit.
5) Cenote Dzitnup – Samula (Valladolid)
- Vstupné: 80 pesos
Uzavřená cenote, která má společnou pokladnu ještě s druhou cenotou – Xkeken. U vstupu musíte zaplatit ještě za zapůjčení vest, v případě, že se chcete koupat.
6) Cenote Ik Kil (Chichén Itzá)
- Vstupné: 150 pesos
Cenote Ik Kil se nachází nedaleko Chichén Itzá – nabízí se tedy jako příjemné zchlazení po návštěvě sedmého divu světa. Jde o turistické místo s vysokou návštěvností a jsou tu vyžadovány vesty. Na cenotu jsou 3 pěkné vyhlídky (každá z jiné výšky). Rovněž si můžete skočit do vody zhruba ze 4 metry vysoké plošiny. Cenotě dodávají kouzlo dlouhé liány, které vedou až na hladinu.
7) Cenote Yokdzonot
- Vstupné: 150 pesos
Otevřená cenote na trase Chichen Itzá do Meridy.
8) Cenote Wolpoch (Humún)
- Vstupné: 60 pesos
Nádherná menší cenote, kde budete prakticky sami. Připravte se, že ke všem cenotám v okolí vedou jen prašné a někdy trochu dobrodružné cesty, návštěva ale rozhodně stojí za to!
9) Cenote Hool Kosom (Humún)
- Vstupné: 70 pesos
Cenote s velký zajímavým kopulovitým stropem plným černých “teček”. Stropem proniká kužel světla. Další velmi krásná cenote.
10) Cenote Canunchen (Humún)
- Vstupné: 50 pesos
Nedaleko 2 předchozích se nachází ještě další cenote, která na některých mapách není zakreslená (od cenoty Bal-mil nebo Hool Kosom k ní však vedou šipky a rovněž ji najdete v bodech mapy, kterou jsme pro vás nachystali). Jedná se o další krásnou cenotu, kterou doporučujeme navštívit!
11) Cenote Yaal Utzil
- Vstupné: 60 pesos
Cenotu Yaal Utzil můžete navštívit po cestě mezi Mayapanem a Uxmalem. Je poměrně malá, a tak trochu pozapomenutá. Pokud patříte mezi vyznavače skoků do vody, můžete tu absolvovat jen z těch vysokých – odrazová plošina se nachází v 8 metrech nad hladinou (k dispozici je ale i nižší).
12) Cenote Choo-Ha (Coba)
- Vstupné: 100 pesos
Krásná uzavřená cenota v krápníkové jeskyni nedaleko mayských pyramid v Cobě. V její blízkosti se nacházejí ještě další 2 (Tankach-Ha a Muntun-Ha).
Města a městečka
1) San Francisco de Campeché
Město plné barev, restaurací a kavárniček, které se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Takové je San Francisco de Campeché. Barevné domečky vám možná budou připomínat naši Telč. Nejhezčí částí města je jeho centrum s vyhlášenou Calle 59, která vás provede skoro od moře až k opevnění.
Za vidění také stojí právě koloniální opevnění, katedrála de Nuestra Señora de la Purísma Concepción i promenáda kolem pobřeží, odkud se můžete podívat na západ slunce.
Přes den můžete také navštívit pevnost Fuerte de San Miguel, ve které se nachází archeologické muzeum mayské kultury.
2) Izamal – žluté město
Izamal je velmi krásné, malé městečko, které poznáte na první pohled – všechny domy jsou tu totiž žluté. Máte-li cestu kolem, určitě by byla škoda ho nenavštívit. Samotnému centru vévodí krásný žlutý klášter San Antonio de Padua. Náměstí vedle kláštera je plné života a prodejců tradičních “Markesitas” – tradičních křupavých “palačinek”, které určitě stojí za ochutnání.
Nezapomeňte navštívit opodál stojící mayskou pyramidu Kinich Kakmó (vstup je zdarma, ale branka k pyramidě se zavírá každý den v 17 hodin).
V Izamalu můžeme doporučit jedno z nejhezčích ubytování, kde jsme byli – Nicol Ha. Levné ale, krásné, s velkými postelemi, klimatizací i bazénem.
3) Valladolid
Další město, které vybízí k zastávce je Valladolid. Jednak proto, že je v jeho okolí mnoho cenot, ale i proto, že ho budete projíždět, pokud se vydáte k růžovým jezírkům Las Coloradas.
Když už tu budete, projděte se po náměstí v centru – v jeho SV části najdete lokální food court s restauracemi všech druhů, dále se projděte po ulici Calz. de Los Frailes, které vás dovede na náměstí, odkud můžete obdivovat další pěkný kostel – San Bernardino de Siena.
Ostatní zajímavá místa
1) Laguna Rosadas Las Coloradas
Na severu Yucatánu můžete navštívit unikátní růžové laguny Las Coloradas. Za svoji barvu vděčí červeně zbarveným řasám, planktonu a solným garnátům (druh krevet), pro které je slaná voda přirozeným životním prostředím. Už od dob Mayů je zde vysušování získávána sůl. Průmyslový areál pro těžbu soli je zde od roku 1940.
Místo je díky své “Insta” popularitě čím dál vyhledávanějším cílem turistů, což se projevilo i na cenách vstupenek, které začínají na 300 pesos za základní prohlídku. S sebou dostanete i osobního průvodce, který vám něco málo řekne, ale spíš má za úkol vás hlídat, abyste nešlapali, kam nemáte.
Přilehlá biosférická rezervace Rio Lagartos je domovem kolem 400 druhů ptáků, včetně zmiňovaných plameňáků. Do rezervace se dostanete z vesnici po jediné silnici vedoucí na východ (má příhodný název – Las Coloradas). Nepodařilo se nám ověřit, jestli se do rezervace dostanete i bez průvodců, každopádně se připravte na to, že jich na vás kolem cesty bude s cedulkami mávat hodně.
2) „Meya’h Ta’ab“ Charcas Rosas
Podobné růžové laguny, kde vysoušejí sůl se nachází i severovýchodně od Meridy. Pokud jste ale již navštívili předchozí jezera, můžete toto místo s poklidem vynechat.
3) Laguna Bacalar
Z fotek by se mohlo zdát, že se jedná o tyrkysové vody karibského moře. Zdejší poklad – Laguna 7 barev je však sladkovodní! V každém případě se jedná o jedno z nejhezčích míst na Yucatánu!
Mezi místa a aktivity, které si v Bacalaru nenechat ujít patří:
- Výlet lodí po laguně – na výběr máte buď motorové lodě nebo plachetnice. Výlet motorovou lodí trvá zhruba 2 hodiny, plachetnicí něco málo přes 3 hodiny. Lodě vás zavezou na nejzajímavější místa, kterými jsou: Cenote Negro, Cenote Esmeralda, Canal de los Piratas a Isla de los Pájaros.
- Los Rapidos – je úzký průtok laguny, který tvoří něco jako řeku, podél které se můžete proti proudu projít a následně se zpět nechat unášet proudem. Zapůjčit si můžete i kajak. Vstupné je okolo 150 pesos.
- Los Cocalitos – je beach klub jehož hlavním lákadlem jsou velmi fotogenické houpací sítě a houpačky ve vodě na břehu laguny. Dát si zde můžete i něco k jídlu i pití. Vstupné je 50 pesos.
Mezi další navštěvovaná místa patří pevnost Ruerte de San Felipe, jejiž vstup najdetez hlavního náměstí.
Laguna Bacalar vám také dává jistotu, že i v případě, kdy bude pobřeží poseté řasami, víte, kam jet za překrásnou tyrkysovou vodou.
4) Vodopády Agua Azul
Ačkoliv se za vodopády Agua Azul musíte vydat lehce mimo Yucatán, tahle zajížďka rozhodně stojí za to! Tato kaskáda sytě tyrkysové vody je totiž snad ještě hezčí než vodopády na Plitvických jezerech v Chorvatsku.
Vstupné je jako na jiných místech rozděleno na 2 vstupenky, které dohromady stojí okolo 75 pesos. Po příjezdu do vesničky se můžete vydat podél řeky a jejích kaskád vzhůru. Je to nádherná podívaná. Po cestě si můžete dát kokos nebo se občerstvit v jednom z mnoha četných stánků. Nezapomeňte si plavky. Můžete se tu totiž také vykoupat, jen dbejte vyhrazených zón, mimo ně jsou totiž silné proudy.
Bezpečnost
Dodržujte základní pravidlo a na silnici 199 (mezi Palenque a Agua Azul) se nepohybujte po setmění. I během dne se připravte na to, že pouliční prodejci před auto natáhnou přes silnici provaz ověšený hadry. Stačí jen zpomalit ale nezastavovat – na poslední chvíli provaz upustí a cestu budete mít volnou.
Mapa Yucatánu s nejhezčími místy
Pro jednodušší plánování, jsme pro Vás připravili mapu s nejzajímavějšími místy, plážemi, cenotami a mayskými památkami. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.
Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.
Zde najdete všechny naše mapy na plánování cestování.
Praktické tipy k cestování po Mexiku
Co vidět na Yucatánu: 25 míst, která navštívit
Pomohl vám článek – Yucatán? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!