10 fungujících tipů, jak se zbavit deprese a úzkosti (2023) - Status for whatsapp

10 fungujících tipů, jak se zbavit deprese a úzkosti (2023)

Krátké dny a dlouhé noci, sychravé počasí, pandemie a neustále se měnící opatření – to vše dobré náladě zrovna nepomáhá. I těchto aspektů v posledních letech počet lidí potýkajících se s depresí narostl. Jak se zbavit deprese si povíme v tomto článku.

1) Pojmenujte to, co se vám děje

Možná se vám zprvu zdálo, že máte prostě špatnou náladu. Jenže ta přetrvávala a začala se zhoršovat. Evidentně se tedy nejedná o krátkodobou záležitost, která snadno pomine. (Například hluboký smutek a žal po odchodu blízké osoby by měl trvat několik dní, ale ne měsíce. Pakliže tomu tak je, patrně je něco špatně).

Nazvěte svůj stav. Právě jeho přiznání dává možnost situaci řešit. Pokud však netušíme nebo odmítáme variantu, že bychom měli problém, nehneme se z místa. Proto je důležité být k sobě upřímný a nazývat věci pravými jmény. Jenom tak se mohou v našem životě odehrávat změny.

Tím, že si přiznáte, že máte problém s depresí se zároveň otevíráte řešení, které k vám bude moci přijít.

2) Vyhledejte pomoc odborníka

Pakliže jste si uvědomili, že nemáte pouhý splín, ale pravděpodobně se jedná o depresi, je vždy dobré vyhledat odborníka. Ten vám diagnózu potvrdí a následně se bude řešit snáz.

Jakmile víme, co nám je, můžeme s tím začít bojovat. Pokud si ale nejsme jistí, zda se jedná o hypercitlivost, úzkost nebo depresi, bude se nám tento problém řešit hůře. Důvodem je, že každá z výše zmíněných diagnóz má své specifické projevy, ale i způsoby, jak se s ním vypořádat.

Expert v podobě psychologa nebo psychoterapeuta může člověku trpícímu depresí také doporučit konkrétní techniky nebo nabídnout terapii. 

V případě, že se jedná o psychiatra, tak je ve hře i varianta předepsat léky. Nejprve však doporučujeme vyzkoušet cestu bez léků, protože ty mají řadu nežádoucích účinků. Pokud to jde, tak je lepší se jim vyvarovat. Samozřejmě, že v našich životech občas nastávají situace, kdy se léčivům nevyhneme.

Pokud jsou vám bližší alternativní přístupy, tak pomoci může kineziologie, regresní nebo kraniosakrální terapie. Někomu zabírají homeopatika. Alternativ je nepřeberné množství – stačí zapátrat na internetu. Uvidíte, co konkrétně bude vyhovovat vám.

3) Hýbejte se

Bez pohybu to nepůjde. Studie potvrzují, že cvičení snižuje riziko deprese. Podle vědců také silový trénink dovede zmírňovat příznaky, pokud člověk tímto onemocněním už trpí. Pohyb má tedy jednoznačně příznivý efekt. Dokonce natolik, že když jej osoby postižené depresí zařadí do svého rozvrhu, mohou dost často po nějaké době vysadit léky.

Trápí vás deprese natolik, že máte problém vylézt z postele? Namotivujte se. Pokud to překonáte, bude vám ve výsledku výrazně lépe. Představte si, jak vám pak bude skvěle. Dejte do toho všechno a silou vůle se k tomu, abyste vstali z postele, dotlačte.

Vezměte si na sebe nějaké oblečení, které máte rádi a vydejte se ven nebo do fitka. Běhejte, zacvičte si jógu, zvedejte činky v posilovně. Cokoliv, co je vám blízké. Řadu sportů můžete dělat i v pohodlí domova.

Pokud chcete jít ven, ale máte pocit, že neuběhnete ani píď, tak se nic neděje. Především vyjděte z domu. Můžete začít svižnou chůzí. Pokud ani na to nemáte dost sil, tak se zkrátka a jednoduše projděte. 

Na začátku a na konci procházky se zkuste protáhnout a soustřeďte se přitom na tělo. Soustřeďte se přitom na své tělo a sám sebe se ptejte: Jak se cítí mé tělo? Co potřebuje?

4) Relaxujte

Dělejte věci, které máte rádi. Nenuťte se do něčeho, co se vám příčí. To vám zaručeně náladu zhorší a v případě, že máte sklon k depresím, chceme docílit opaku.

Každý člověk by měl dělat, co má rád. Vždyť proto jsme se narodili. Bohužel dost často upřednostňujeme nepříjemné povinnosti a na nás samotné nám nezbývá čas. To může člověku dost otrávit a znechutit život. Proto je čas to nyní udělat naopak!

Naplánujte si den, kdy budete dělat jen to, co vás baví. Jděte na masáž, do kina, na večeři. Hýčkejte se. 

Následně tyto aktivity zapojujte do každého dne. Pochopitelně člověk musí dělat i věci, které ho zrovna dvakrát nenaplňují. Třeba uklízet nebo zajít na úřad či pracovat. Je však důležité, abyste se měli každý den na co těšit. Proto si zvykněte chodit na masáže pravidelně, stejně jak párkrát do týdne na kafe nebo jiné drobnosti, které vám udělají radost. Nepřišli jsme sem na zemi trpět, ale radovat se. Tomu však musíme sami napomoct tím, že budeme náš čas investovat rozumně do věcí, které nám dávají smysl.

5) Pryč s negativitou

V poslední době se mluví čím dál častěji o toxickém chování. Pakliže víte o lidech, v jejichž přítomnosti vám není dobře, vyhýbejte se jim. Nemusíte se bavit s každým.

Neznamená to však, že se máte naordinovat samotku, ba naopak. Společnost je ve chvílích, kdy je vám smutno a není vám dobře, více než vítaná. Vaši přátelé vás dobře znají a pomůžou vám, abyste se rozptýlili a utekli chmurným myšlenkám. Patrně vědí, co vás rozesměje a udělá vám radost. Zároveň díky jejich přítomnosti a sounáležitosti s vámi si uvědomíte, že nejste sami a váš pocit osamělosti se rozplyne.

Tento bod se však netýká pouze lidí. V našich životech hrají důležitou roli i média. Proto je dobré vyhýbat se negativním zprávám, což jsou televizní noviny, ale i internetové zpravodajství. Bohužel v médiích převládá informování o špatných věcech.

Pokud se bojíte, že vám uniknou novinky, které mohou mít dopad na váš život (například úprava restrikcí během pandemie, změny v daňovém systému apod.), je dobré si nastavit režim. To znamená, že si vyhradíte ráno a večer deset minut, kdy si projdete zprávy, co se za den/noc událo.

Zároveň existuje i pozitivní zpravodajství. Tak neuniknete novinkám a zároveň se dočtete o věcech, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

6) Sluníčko

Slunce dobíjí pozitivní energií a to doslova. Když vás probudí jeho paprsky, obvykle se vám stává lépe, než když je zataženo a pošmourno. Nejedná se přitom o domněnku, ale vědci podložený fakt. Ti zjistili, že vystavení se slunečnímu záření stimuluje produkci serotoninu, takzvaného hormonu štěstí. Ten vám zlepší náladu a pomůže i k většímu klidu a lepšímu soustředění.

Výhodou sluníčka je, že je zdarma. Doporučujeme toho tedy zejména v jarních a letních měsících, kdy je ho dostatek, využívat. Vezměte deku a vydejte se do nejbližšího parku. Zároveň si tam můžete i zasportovat a zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ani se nenadějete a deprese vezme nohy na ramena.

7) Vitamíny a strava

Stav naší psychiky výrazně ovlivňuje i to, jak na tom naše fyzické tělo je. Pokud je vyšťavené bez vitaminů, můžeme častěji podléhat depresivním stavům. 

Ne nadarmo se říká o střevech, že se jedná o druhý mozek. Oba orgány jsou propojené a skladba mikrobiomu výrazně ovlivňuje nejen naši stolici a zažívání, ale také psychiku. 

V případě deprese tedy doporučujeme nasadit kvalitní probiotika na několik měsíců, protože tělu trvá, než se skladba bakterií ve střevě promění a uchytí.

Zároveň se doporučuje doplnit hořčík, vitamin B6, šafrán a omega-3. Vše v co nejvyšší kvalitě.

Ovšem je nutné mít na paměti, že dopovat tělo vitaminy nestačí. Je potřeba upravit i stravu. Nejlépe zařadit dostatek ovoce a zeleniny. Naproti tomu vysadit umělá sladidla, lepek a mléčné výrobky. To vše totiž negativně ovlivňuje naše střeva a tím pádem i psychiku.

 Doporučujeme nastudovat si protizánětlivou stravu. Mnoho lidí trpí syndromem propustného střeva, ani o tom neví. To způsobuje řadu problémů od spouštění autoimunitních chorob po přemnožení plísní. 

Ačkoliv souvislost mezi depresí a stravou nemusí být na první pohled zřejmá, i to může mít neblahý vliv na to, jak se cítíte po psychické stránce.

8) Projev hlasem

Pakliže ze sebe vyndáte, co vás trápí, uleví se vám. Bolest duše může být doslova pekelná. V takových případech pomůže o tom, jak se cítíte, mluvit a nedusit to v sobě. Křičte, plakejte nebo si i zpívejte.

Pokud budete emoce uvnitř sebe potlačovat, zaděláváte si na další zdravotní problémy. Kromě toho se dostáváte do bludného kruhu, ze kterého je pak těžší se vymotat.

V klidu si sedněte při svíčce, přiložte dlaně na své srdce a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Pak si dovolte ze sebe vypustit, co vás trápí. Nevadí, že zvuky, které budete vyluzovat, nemusí dávat smysl. Důležité je, že to pustíte ven.

9) Stop nezdravým návykům

Je určitě žádoucí vynechat alkohol, cigarety a kávu. Ani jedno vašemu tělu neprospívá. Všechny tři zmíněné artefakty vám spíše škodí, protože ruší spánek, který je důležitý pro regeneraci a dobrou náladu. Zároveň obírají tělo o vitaminy, o kterých jsme se již zmínili výše, jak jsou důležité. Káva s mlékem zároveň dělá v těle paseku a je perfektním podhoubím pro šířením kandidy, což je plesnivá tkáň.

Vaše tělo je chrám, o který je potřeba se starat. Přece ho nechcete zaneřádit smetím, naopak je třeba jej pořádně naleštit a vyčistit, aby se v něm dobře žilo. Tak honem do toho!

Jakmile vyřadíte alkohol, cigarety a kávu, už po pár dnech budete lépe vidět a pocítíte, že máte více energie a chuti do života. 

Špatnou náladu už nezahánějte sklenkou vína. Místo toho svolejte přátele a společně si zahrajte nějakou deskovku nebo vyrazte do společnosti. Zaručujeme, že se pak budete cítit lépe.

10) Meditujte

Meditace dokáže divy a asi i proto stále nabírá na popularitě. Je dobré z ní udělat pravidelný rituál – ať už ráno po probuzení nebo před spaním. Záleží, co vám více vyhovuje a zda jste skřivan nebo sova.

Vyhraďte si pro sebe alespoň deset minut, kdy v klidu (sedící nebo ležící) na pár minut spočinete. Pozorujte své myšlenky. Vždy, když k vám nějaká doputuje, zeptejte se: “Kdo si to myslí?” Pokud přijde odpověď: “Já”, tak se zeptejte: “A kdo je já?” 

Sami uvidíte, kam vás toto dotazování dovede. Postupně byste se touto metodou měli naučit takzvaně vypnout myšlenky.

Také si během meditace můžete vyzkoušet různé pozitivní afirmace, které budete opakovat. Uvidíte sami, co ucítíte, že je pro vás to pravé ořechové a dělá vám nejlépe.

Čtěte také:

Uložte si článek – jak uspat miminko na později a svým kamarádům:

Jak se zbavit deprese a úzkosti

Sdílejte článek – jak se zbavit deprese a úzkosti svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts