První rande je vždy velkou událostí. Nezáleží přitom ani tolik na věku nebo kolik zkušeností člověk s randěním má. První schůzka je totiž obvykle velkou sázkou do loterie, pokud se s protějškem už delší dobu neznáte (jako přátelé, spolužáci nebo třeba kolegové). Ovšem i v případě, že si nejste cizí, snoubí první setkání očekávání s nervozitou. Pochopitelně chcete udělat, co nejlepší dojem.
V tomto článku vám proto poradíme několik tipů a rad, jak na první rande, kterých je dobré se držet, pokud se chcete vyvarovat katastrofě a užít si příjemný čas.
1) Dobře zvolte aktivitu
Pokud plánujete schůzku, je dobré se vydat dělat něco, co máte oba rádi. Zároveň by však mělo jít o druh zábavy, při kterém budete mít čas a prostor si popovídat. Kromě toho je dobré vyrazit někam mezi lidi, kde uvidíte, jak protějšek komunikuje s ostatními (na které se zrovna nesnaží udělat úplně top dojem, protože je nebalí). I z chování k druhým lidem se dá totiž ledacos odvodit a odhadnout.
Máte oba rádi sport? Tak si vyjděte za něčím akčním. Pokud má protějšek zkušenosti s lezením a vás to vždy lákalo, může vám dát lekci. Bude se zároveň cítit jako hrdina. Nebo si zajděte zahrát tenis či badminton.
Pokud oba preferujete spíše kulturu, tak je dobré zajít na nějakou výstavu nebo vernisáž. Kino ani divadlo není pro rozhovory zrovna dělané. Samozřejmě můžete zajít před nebo po na drink či večeři – s tím se nabízí i vděčné téma k hovoru, kdy můžete rozebrat to, co jste navštívili a sdílet své názory a pohledy na věc.
Nicméně sázkou na jistotu a jedním z nejlepších řešení je procházka (pakliže je dobré počasí) nebo posezení v kavárně či restauraci. Samozřejmě je možné být i kreativní – co třeba zajít na pouť a podobné atrakce?
Pokud hledáte inspiraci, čtěte náš článek – 83 skvělých tipů kam na rande – pro každou příležitost
2) Nebojte se na některé aktivity říci ne
Pokud vám něco není blízké a víte, že sama byste se do vybrané aktivity nepouštěla, protože ji nemáte ráda (a je jedno z jakého důvodu, všichni nemusí mít rádi všechno), řekněte to. Nedělejte něco, čím půjdete sama proti sobě.
Například: Na první schůzku mi muž, kterého jsem potkala jen jednou v tramvaji a bavili jsme se asi pět minut, navrhl zmiňovanou akrojógu, projížďku na lodi anebo pivo v jeho sportovním oddíle.
Akrojóga mi přišla prostě moc, protože jsem ho neznala (když nepočítám několikadenní chatování). Stejně tak se mi nezdálo bezpečné s někým, koho vůbec neznám jít na loď, odkud se složitě odchází, když není v okolí pevnina. Pivo nepiju. Navíc vím, že nerada na první schůzce sedím, protože jsem prostě nervózní. Vyhovuje mi být v pohybu. Možná je to tím, že proti mně ten druhý nesedí a nemám pocit, že analyzuje každý můj pohyb. Takže jsem na žádnou z těch variant nekývla a jen jsem navrhla, že bych se šla ráda projít po Praze. Nakonec jsme se tedy šli projít.
Podobně jsem to měla s jiným mužem, který nabízel projížďku na kole nebo saunu. Ani jedno se mi nezamlouvalo, tak jsem navrhla něco, co jsem věděla, že se mi bude líbit a že se u té aktivity budu cítit dobře. Neignorujte své pocity a řiďte se jimi. Jen tak si schůzku užijete. Pokud půjdete v čemkoliv sama přes sebe, nebudete se cítit komfortně a nebude to pro vás taková zábava. O té je to především.
3) Vyhněte se skupinovým akcím
Moc nedoporučujeme vrhat se z počátku do skupinových lekcí jako je jóga. U toho si totiž opravdu nepopovídáte, ani nebudete v interakci. Oba budete sledovat lektorku a snažit se ji napodobit. To je celé a můžete to dělat i každý sám. Jógu, pilates a podobné lekce je dobré v páru navštěvovat až, když se déle znáte a jde vám o společně strávený čas, a ne poznávání se navzájem.
Výjimkou je akrojóga, ta je pro páry a na interakci mezi dvěma super. Na druhou stranu je dobré si dopředu ujasnit, zda druhému věříte a cítíte se s ním bezpečně natolik, že vám nevadí, že se vás už teď (když se v podstatě neznáte a jste si cizí) bude dotýkat? Promyslete to. Já bych do akrojógy na první schůzce rozhodně nešla, a to jsem už i takové nabídky měla. Osobně si myslím, že je lepší se pozvolněji poznávat, i se mi to nejvíc osvědčilo. Akrojóga vám neuteče.
4) Ujistěte si, co vlastně chcete a podle toho jednejte
Přijde mi, že spousta lidí chodí na rande jen proto, že nemají, co na práci a nechtějí být sami. I já jsem to tak měla a je to v pořádku. Jenže je potřeba o tom vědět a nelhat sobě i druhým do kapsy! Protože se to dotyčným “podvodníkům” zpravidla téměř vždy vymstí.
Hledáte vážný vztah? Pak netvrďte druhému, že se nechcete vázat a hledáte jen někoho na trávení volného času. A naopak. Chcete jen něco nezávazného a užívat si? Pak druhému nevykládejte pohádky o tom, jak chcete zakládat rodinu a usadit se.
Často dochází k tomu, že sice máme nějakou představu o tom, co chceme, ale pak potkáme někoho, kdo nám učaruje. Zjistíme, že on to má naopak, a tak slevujeme z toho svého, protože máme pocit, že jen tak budeme moci s dotyčným být. Chyba lávky. Možná s dotyčným budete, ale štěstí vás rozhodně nečeká.
Pakliže chcete vážný vztah, ale sobě i jemu nalháváte opak, nemůžete čekat, že se to v něco takového změní. Zaprvé – on neví, že máte takovou potřebu. Zadruhé – má to jinak a vy čekáte, že druhého změníte/se druhý změní. Co když takový prostě je a takový styl života je mu nejbližší? Co když se pletete?
Proto je důležité udělat inventuru ještě, než na první rande vyrazíte. Znamená to ujasnit si, co opravdu hledám a nabízím. Buďte k sobě upřímní. Vrátí se vám to. Minimálně nebudete marnit čas s někým, kdo to má nastavené úplně odlišně.
5) Nastavte si hranice
Než vyrazíte na schůzku, tak je taky dobré zamyslet se nad tím, kam až chcete zajít. Některé ženy touží na první schůzce po polibku, jiné rovnou po sexu, aby věděly, jestli stojí do protějšku investovat svůj čas. Pro některé je dost to, že si s mužem popovídají, a nakonec se obejmou. V pořádku jsou všechny varianty.
Zároveň se může stát, že si nyní říkáte, že chcete maximálně pokec, ale na místě ucítíte, že polibek je v pořádku. V tom případě si rozhodně nic nezakazujte. Jednejte zkrátka jednoduše tak, jak v danou chvíli cítíte. Je však dobré si to už dopředu trochu srovnat v hlavě, a to zejména pokud víte, že budete na rande konzumovat alkohol a jiné omamné látky, které vám mohou poněkud zkreslit vnímání.
6) Udělejte dobrý první dojem
Na první schůzce má velký efekt první dojem. Proto je dobré se na ni dostatečně připravit. Obléct si čisté oblečení adekvátní k situaci, stejně tak líčení, navonět se. Určitě je dobré vyhnout se zanedbanosti a smradu, protože tyhle dvě věci málokoho ohromí v pozitivním slova smyslu.
Ovšem všeho s mírou – nic se nemá přehánět. Oděv přizpůsobte situaci – pokud jdete na výlet do lesa, tak si logicky neberte podpatky nebo balerínky, ale nějaké tenisky, ve kterých se budete cítit pohodlně. To je totiž nejdůležitější – abyste se cítili dobře a byla uvolněně.
7) Připravte si témata k hovoru
Možná to máte tak, že se vám v hlavě honí hromada věcí, na které se chcete druhého zeptat. Nevíte, co nadhodit dřív. Jenže pak když na to dojde, máte v hlavě jako vymeteno a je ticho. Protějšek je třeba komunikativní, a tak situaci zachrání. Problém nastává, když jsou oba introvertní povahy. To může být někdy ticho zdlouhavé a nepříjemné.
Proto je dobré si dopředu rozmyslet několik témat, která vás zajímají a o kterých byste si s druhým ráda popovídala. Můžete se vyptat na práci, kterou dotyčný dělá, někoho zajímá a baví cestování, u některých zase převažuje vášeň pro literaturu. Vyberte si však zase témata, ve kterých se budete cítit komfortně.
Pro rozhovory na prvních schůzkách je také volit okruhy, které nejsou kontroverzní. To znamená, že je dobré se vyhnout politice, očkování, darování spermatu/vajíček apod. Pakliže vaše názory budou stejné, tak si patrně nadšeně popovídáte. Jenže bude-li tomu jinak, je dost možné, že se pohádáte a oba ze schůzky odejdete rozhořčení a naštvaní (ano, to se mi taky stalo, proto před tím varuji).
Možná si říkáte, že se jedná o pro vás důležitá témata a pokud má protějšek odlišný/opačný názor, tak s ním nechcete mít nic společného. Jenže co když všechno ostatní u toho člověka bude přesně to, co hledáte? Co když mezi vámi bude fungovat ona pověstná jiskra? Opravdu ho tak snadno odsoudíte na základě jednoho přesvědčení? S někým jiným se můžete shodovat ve všech svých názorech, ale zase tam nebude to ostatní.
Co je pro vás tedy důležitější? Vždyť názory lidí se mění docela často (pokud nejde o fanatiky). Neustále něco přehodnocujeme, analyzujeme a zkoumáme. Možná, když se oba lépe poznáte, pak jeden druhého snáz přesvědčíte. Ale pořád platí, že druhého máme mít rádi takového jaký je. Je dobré se zamyslet nad tím, zda se ho snažíme změnit či doufáme, že se změní. Pak je vhodné položit si otázku, zda jsme se nezamilovaly do představy o tom druhém.
Pokud hledáte inspiraci, čtěte náš článek – 75 nejlepších témat ke konverzaci – pro každou příležitost
8) Chovejte se slušně
Nejen na první schůzce, na všech rande, ale i při jakékoliv interakci s druhou osobou, je důležité se chovat slušně. Jak byste se cítila vy, kdyby před vámi druhý neustále říhal, prděl nebo sprostě nadával? Ano, do tohoto bodu se řadí i vulgární mluva, která je v současnosti stále běžnější. Nicméně mluvením jako kanál dobrý dojem neuděláte. Určitě nechcete na protějšek působit jako kamarád z hospody, který takto hovoří potom, co vypije pět piv.
Pakliže váš randíci parťák nedodržuje pravidla slušného chování, neklesejte na jeho úroveň. Naopak si svou laťku udržte.
Pakliže se vám stane něco trapného nebo nepříjemného (třeba rozlijete pití), nesnažte se dělat, že nic. Prostě se omluvte. Případně přiznejte, že se stydíte. Pokud je váš protějšek rozumný a dospělý jedinec, tak se vám rozhodně nebude smát, naopak vás ujistí, že o nic nejde.
9) Kdo platí?
Na tohle univerzální pravidlo neexistuje. Podle etikety by měl platit ten, kdo schůzku inicioval. Nicméně je tohle značně individuální. Záleží na každém, jak to má nastavené a jak to vnímá.
Pokud vás chce protějšek pozvat, ale vám je to nepříjemné, můžete ho na něco pozvat na oplátku nebo řekněte, že si přejete platit zvlášť.
Pokud s tím, že vás druhý zve, souzníte, tak gesto oceňte a poděkujte.
10) Bavte se
Randění je především o zábavě a poznání nových lidí. Užijte si to. Smějte se a bavte se. Neanalyzujte každé své nebo jeho slovo. Na to bude dost času doma. Nyní jste tady a teď. Užijte si přítomný okamžik naplno, protože nikdy se už nebude opakovat naprosto totožně.