17 skvělých tipů, jak naučit dítě na nočník, které fungují - Status for whatsapp

17 skvělých tipů, jak naučit dítě na nočník, které fungují

Usoudili jste, že nastal čas se spřátelit s nočníkem? Jak naučit to malé škvrně, že právě na tom trůně se vykonává malá a velká potřeba?

Přinášíme vám seznam tipů a rad, jak naučit dítě na nočník, které můžete vyzkoušet. Jedna z nich bude určitě fungovat i na vaše dítě. Jde jen o to zjistit, která to bude.

Základní pravidla

Ještě, než se vrhneme na konkrétní tipy a triky, které budete na vlastní kůži testovat, mrkneme na základní pravidla. Je dobré si o nich něco zjistit ještě dříve, než se dospělí snaží své ratolesti učit chodit si ulevit na nočník.

1) Neexistuje správný konkrétní věk

První známky toho, že dítě začíná svůj močový měchýř a střeva ovládat, se mohou objevit po dvanáctém měsíci života, ale většina batolat je na nočník připravená až v osmnáctém měsíci nebo dokonce dvou letech. Tudíž není kam spěchat. Každé děťátko je individuální a potřebuje svůj vlastní režim. To, že to syn vaší kamarádky už umí, přestože je o měsíc mladší než vaše holčička, neznamená, že máte zaostalé dítě. Každé má zkrátka a jednoduše svůj čas. Někdo se naučí rychleji na nočník, někteří jsou zase machři v lezení.

2) Trpělivost růže přináší

Pakliže se rozhodnete svou ratolest začít učit na nočník, tak je důležité, abyste zachovala klidnou hlavu. Je nanejvýš pravděpodobné, že se to nepodaří napoprvé, napodruhé, ale ani napopáté.

Vytrvejte a neplašte se. Vzpomeňte si, kolik času vám pro vás nová činnost zabrala, než jste se ji dobře naučila. Jak jste to třeba měla s lyžováním? Asi jste svah také nesjela napoprvé bez pádu. I chození na nočník chce trénink a cvik.

Dítě musí pochopit, co se po něm vlastně chce. Celý proces chvíli trvá, takže na své dítě nespěchejte a nenechte se odradit. Některé děti jsou na chození na nočník připravené až ve dvou letech až 30 měsících.

3) Ukazatele, že by to mohlo jít

Existuje několik takzvaných ukazatelů, podle nichž poznáte, že by to už mohlo jít:

  • Sucho – občas, když jdete dítě přebalit, tak zjistíte, že je suché, tudíž to vypadá, že už zvládá ovládat svůj močový měchýř a střeva.
  • Gesta a grimasy – pomocí nich vám dává najevo, že chce na toaletu.
  • Posed na nočníku – umí si na nočník sednout.
  • Reaguje na pokyny – umí splnit jednoduché pokyny, například mu říkáte, že něco nemá dělat, a tak to dělat přestane nebo je vyzýváte, ať vám dá pusu a dítě vás poslechne.
  • Stolice – má pevnější, formovanou a pravidelnou stolici.
  • Touha po přebalení – není mu příjemná vlhkost, dítě na ni upozorňuje a chce vyměnit plenu.
  • Spodní prádlo – vidí u starších dětí spodní prádlo a touží po svém.

14 tipů, jak naučit dítě na nočník:

Pojďme si představit 14 konkrétních tipů, jak naučit dítě na nočník.

1) Vyberte pěkný nočník společně

Nejprve je třeba dítě s nočníkem seznámit. Ideálně mu pořiďte nějaký pěkný, o kterém tušíte, že jej zaujme. Ideální varianta dokonce je, abyste jej vybrali společně. Dítě z něj bude nadšené a přirozeně bude chtít novou věc prozkoumat. Využijte toho a ukažte mu, jak se na něm sedí – posaďte je na něj.

2) Vysvětlete to dítěti s nadšením

Vysvětlujte dítěti, k čemu nočník je a na co se používá. Pakliže s vámi někdy chodí na záchod, vemte jej nyní cíleně a když budete sedět na toaletě, tak mu vyprávějte, že je to stejné jako když on sedí na nočníku. Zopakujte mu, že nočník je záchod pro něj.

Buďte trpělivá a vysvětlujte to se zaujetím. Když z vás bude sálat nadšení, vzbudí to i větší zájem ve vaší ratolesti. Naopak pokud budete otrávený/á už od začátku, bude pro vás náročné tuhle misi zvládnout.

3) Zapojte do svého plánu i okolí

Pakliže se rozhodnete svou ratolest učit na nočník, je třeba, aby s vámi vaše okolí (partner, slečna na hlídání, prarodiče) táhli za jeden provaz. Povzbuďte je, ať s dítětem hovoří o nočníku a jednou za čas je na něj posadí. Ideálně si nastavte společná pravidla, která budou všichni dodržovat.

Zároveň je oblékejte do oblečení, které bude moci snadno natáhnout a stáhnout. Ideální jsou pohodlné tepláky.

4) Bez sezení na trůnu to nepůjde

Vnímejte signály, kterými dává dítě najevo, že se mu chce čůrat nebo kakat. Pakliže nic takového zatím neregistrujete, můžete svou ratolest na nočník posadit zhruba každé dvě hodiny. U toho mu pokaždé trpělivě a laskavě vysvětlujte, proč to děláte a co se na nočníku dělá. Z tohoto bude nyní vaše oblíbená historka, kterou budete dítěti často vyprávět. Nedá se nic dělat, buďte trpělivý/á.

Dítě na nočník posazujte pravidelně vždy ráno po probuzení a večer před usnutím. To je i větší šance, že se takříkajíc podaří něco chytit.

5) Chvalte a odměňujte

Chvalte dítě za sebemenší drobnost, která se podaří, ať už to bude pouhé posazení se na nočník. I to je velký úspěch, neboť některé děti odmítají vůbec se k němu přiblížit.

Pokud se podaří vaší ratolesti malá či velká potřeba do nočníku, buďte nadšení, ale nepřežeňte to, ať děťátko nevyděsíte. Můžete je odměnit sladkostí nebo něčím jiným, co má rádo. Dáte mu tak najevo, že se mu to podařilo a budete je tak motivovat k tomu, aby se naučilo používat nočník pravidelně. Jedná se o odborníky ověřený psychologický efekt.

6) Nalákejte novými kousky oblečení

Touží dítě po svém vlastním spodním prádle? Líbí se mu kalhotky/boxerky nebo slipy starších sourozenců? Nosí vám je a dává tak najevo, že by chtělo mít své vlastní?

Pak je můžete tímto způsobem motivovat k tomu, aby se naučilo na nočník. Vysvětlujte mu, že až nebudou potřeba pleny, může přijít tento nový kousek oblečení.

Kupte mu spodní prádlo s jeho oblíbenými pohádkovými postavami. Trpělivě vysvětlujte, že až bude umět chodit na nočník, tak bude moci nosit toto oblečení.

7) Čtěte tematicky zaměřenou literaturu

Zařaďte do výuky používání nočníku knihy. Čtěte si s dítětem o tom, jak se nočník používá. Existují na toto téma krásně zpracované dětské publikace s ilustracemi, ze kterých dítě lépe pochopí, co se po něm chce.

8) Plyšáci taky čůrají

Použijte oblíbeného plyšáka vašeho dítěte jako ukázkový příklad, jak se to dělá. Zatímco vaše ratolest bude trůnit na nočníku, posaďte vedle třeba plyšového medvěda nebo jiné zvíře na hrnec (případně druhý nočník) a vylijte pod něj vodu z lahve. Během toho medvěda chvalte, jak je šikovný, že se tak hezky vyčůral. Uvidíte, že váš potomek bude chtít být taky pochválen, a tak plyšáka napodobí.

9) Nahota není tabu

Pakliže nemáte doma zimu, tak nechávejte dítě běhat takzvaně na volno. Je však potřeba počítat s nehodami, které budou ze začátku na denním pořádku. To v překladu znamená, že se dítě pomočí či pokaká na podlahu a vy to budete muset uklízet.

Tato metoda se osvědčila jako jedna z nejefektivnějších. Dítěti samotnému totiž nebude situace komfortní a pochopí, že je potřeba moč a výkaly zadržet, dokud se nedostane k místu, které je k upouštění výměšků určené – nočníku.

Někteří rodiče bezplenkovou metodu praktikují u dětí od raného věku a nemohou si ji vynachválit. Výhodou je finanční úspora a také větší šetrnost k životnímu prostředí.

10) Zvuk ččččč

Další způsob, jak dítě naučit na nočník, je používat zvuk “ččč”. Při přebalování je dobré pustit vodu a dělat zvuk “čččč”. Pak když dítě posadíte na nočník, tak zvuk zopakujte. Úspěch je zaručen. Prošli jsme diskuse a řada dětí se tak naučila čůrat.

11) Hravost u dětí vítězí

Udělejte z učení se na nočník hru, jen tak si děti tuto činnost zamilují, protože zábavu jednoduše milují. Zatímco prostoduché vysedávání na plastové věci je pochopitelně nebaví a otravuje. Proto je dobré tento způsob vyzkoušet dříve, než se dítěti nočník zprotiví.

Příklad: Namalujte na dno nočníku terč a vysvětlete svému synovi, že se do něj má strefovat. To jej jistě nadchne. Nezapomeňte jej motivovat. Když se trefí, tak může dostat odměnu v podobě bonbonu nebo spláchnutí velkého záchodu a utrhnutí lístečku toaletního papíru. U toho mu můžete vysvětlit, k čemu toaletní papír slouží a proč se záchod splachuje.

12) Jděte na to společně

Umístěte dítěti nočník vedle dospělácké toaletní mísy. Když půjdete na záchod vy, půjde i ratolest. Jak se říká – ve dvou se to lépe táhne. Je možné, že svým příkladem dítě inspirujete vykonat první potřebu do nočníku.

Můžete to zkombinovat i s jinými metodami zde zmíněnými – motivujte, dělejte zvuk ččč, vysvětlujte dítěti, co děláte.

13) Představte benefity

Vykreslete dítěti, jaká zábava a dobrodružství je čeká, když zvládne používat nočník. Už žádné mokré plenky! Žádné sprchování nebo umývání zadečku, když se pokaká! Už žádné zapařeniny!

Vykreslete mu výhody používání nočníku v těch nejkrásnějších barvách, aby chápalo, že to, co jej pak čeká, stojí jednoznačně za to.

14) Dávejte za příklad ostatní děti

Jako příklad můžete uvádět i ostatní děti, které to už umí. Například: “Podívej se, jak Anička krásně chodí na nočník. Už mohla odložit plenky a nikdo ji nemusí přebalovat. Je v suchu a je jí pěkně. Chceš, aby ti bylo taky pěkně? Plenky jsou nepohodlné a když jsou mokré tak jsou těžké.”

Čtěte také:

Uložte si článek – jak naučit dítě na nočník na později a svým kamarádkám:

jak naučit dítě na nočník

Sdílejte článek – jak naučit dítě na nočník svým kamarádkám:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x