31 nejznámějších českých herců – osobnosti českého filmu - Status for whatsapp

31 nejznámějších českých herců – osobnosti českého filmu

Kdo jsou nejznámější čeští herci? Pojďme se na ně společně podívat:

Nezapomenutelní čeští herci

1) Jan Werich

Český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scénárista, v autorské trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem představitel meziválečné divadelní avantgardy a posléze i poválečné české divadelní kultury, spisovatel. Proslavil se také jako jedna z klíčových osobností avantgardního Osvobozeného divadla. Po válce získal titul národní umělec.

2) Vlastimil Brodský

Český herec a dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech. V postavách, které ztvárnil, objevoval lidskou obyčejnost, své postavy vystihoval poetickou zkratkou, jeho komika byla označována za neobyčejně lidskou. Býval charakterizován jako typ herce tragikomického. Byl také výborný rozhlasový a dabingový herec, několik desítek let působil v Československém rozhlase jako populární skřítek Hajaja.

3) Radoslav Brzobohatý

Český herec a divadelní podnikatel. Od roku 1967 byl členem Divadla na Vinohradech a strávil v něm více než 30 let. Známý je především z filmů Atentát, Všichni dobří rodáci, Sněženky a Machři. Objevil se také v seriálech 30 případů majora Zemana nebo Ulice a také v pohádce Princ a Večernice, kde hrál zlého čaroděje Mrakomora. V roce 2004 založil spolu s manželkou Divadlo Radka Brzobohatého.

4) Vladimír Menšík

Český herec, moderátor, lidový vypravěč a bavič a také držitel ocenění národní umělec. Většinu ze svých 150 rolí ztvárnil ve filmu a televizi a v divadlech hrál jen málo. Za zmínku stojí mezi jiné pořad Bakaláři a nezapomenutelné konferování silvestrovských estrád. Menšík nebyl jen komediálním hercem, ale dokázal bravurně ztvárnit i tragikomické či dokonce dramatické role.

5) Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský byl český herec. Také působil jako divadelní a filmový režisér a je autorem jedné detektivní divadelní hry První případ z roku 1944. Počátkem 90. let krátce zasedal jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Působil v Divadle na Vinohradech, v Městských divadlech pražských a od roku 1960 byl v angažmá v Národním divadle v Praze.

6) Josef Kemr

Český divadelní, filmový a televizní herec. Za svůj život ztvárnil stovky divadelních, rozhlasových, filmových a televizních rolí. V roce 1993 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Byl také nominován na Českého lva za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

7) Jiří Sovák

Jiří Sovák byl český herec. V letech 1952 až 1966 působil v Divadle na Vinohradech. Také se stal členem činohry v pražském Národním divadle, kde zůstal v angažmá až do svého odchodu do důchodu. Přestože začal svoji hereckou kariéru vážnými a dramatickými postavami, prvním významným filmem, kde uplatnil své komediální nadání, byl film z roku 1956 Kudy kam.

8) Tomáš Holý

Český dětský herec. Byl nejznámější českou dětskou filmovou hvězdou své doby. Na filmovém festivalu v Monte-Carlu v roce 1979 byl porotou nazván nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple Blackové. Přestože byl úspěšným a oblíbeným dětským hercem, rozhodl se, že se herectví nechce v budoucnu věnovat. V roce 2006 se Tomáš stal držitelem vůbec první hvězdy na zlínském chodníku slávy.

9) František Filipovský

Český herec a dabér, který působil v divadle, filmu i v televizi. Za svůj život by opakovaně členem Osvobozeného divadla v letech 1932 až 1938. Hrál v desítkách československých filmů a televizních inscenací. Proslavil se jako vynikající dabér, zejména Louise de Funés. Pro Československý rozhlas ho proslavila četba Poláčkova románu Bylo nás pět a Mikulášových patálií. Nazpíval také řadu písní na gramofonové desky.

10) Josef Abrhám

Český divadelní, filmový a televizní herec. Veřejnost si ho oblíbila především díky jeho účinkování ve filmu a televizi. První velkou filmovou roli mu dal v roce 1962 režisér Brynych ve filmu Transport z ráje. V roce 1994 získal Českého lva v kategorii mužský herecký výkon za roli Prokopa ve filmu Šakalí léto. Na Českého lva byl nominován ještě v roce 2007 v kategorii vedlejší mužský herecký výkon a v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli.

11) Vladimír Dlouhý

Český herec a držitel dvou Českých lvů za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Pro svůj mimořádný herecký talent dokázal zaujmout v rolích pohádkových hrdinů i dramatických postav, za roli ve filmu Hlídač č. 47 obdržel cenu Českého lva za vedlejší roli. Věnoval se také dabingu, svůj hlas propůjčoval např. Tomu Hanksovi.

Současní čeští herci

12) Ondřej Vetchý

Ondřej Vetchý je český herec. Od roku 1989 je členem hereckého souboru Činoherního klubu v Praze. Ve filmu se poprvé objevil v dětském filmu Leť, ptáku, leť!. Byl také nominován na evropskou filmovou cenu Félix za roli Dana ve filmu Dům pro dva. Byl čtyřikrát nominován na Českého lva, kterého nakonec dostal za Okresní přebor z roku 2012. V roce 2004 se stal členem občanského sdružení Ordo Lumen Templi, které založil zpěvák Daniel Landa.

13) Ivan Trojan

Český divadelní, filmový, televizní a dabingový herec. S jeho pěti Českými lvy za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a dvěma za výkon ve vedlejší roli drží rekordní počet lvů v hereckých kategoriích. Působil v Divadle na Vinohradech, odkud odešel do nově vznikajícího souboru Dejvického divadla, kde působí dodnes. V roce 2007 získal cenu TýTý v kategorii nejlepší herec.

14) Jiří Bartoška

Český herec a filmový organizátor, od roku 1994 prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Často propůjčoval svůj hlas jako voiceover při komentování cestopisných a dokumentárních filmů. Mezi jeho nejvýznamnější role patří role ve filmech Je třeba zabít Sekala, Všichni moji blízcí a Teorie tygra.

15) Jiří Langmajer

Český divadelní, filmový a televizní herec. Po ukončení studií hrál v různých divadelních souborech, až roku 1992 nastoupil do angažmá v Divadle pod Palmovkou. Hrál také v Národním divadle a v Hudebním divadle Karlín. V roce 1999 se stal držitelem Ceny Thálie pro umělce do 33 let, v roce 2003 byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii herec roku. V dabingu namluvil více než osm desítek rolí a účinkoval ve stovkách rozhlasových her.

16) Zdeněk Svěrák

Český dramatik, scénárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Stal se jedním z autorů rozhlasového pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v němž vznikla postava nedoceněného Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák za svůj život získal mnoho ocenění. Je trojnásobným nositelem ceny čtenářů Magnesia Litera, získal dva České lvy a také byl nominován na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

17) Josef Dvořák

Český herec, komik a divadelní ředitel. Působil v divadla Semafor a od roku 1990 je ředitelem a protagonistou Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Proslul rolemi vodníků a obecně tvorbou pro děti. Společně s dalšími herci vytvořil sérii pořadů Malý televizní kabaret. Také propůjčil svůj hlas několika večerníčkům jako je např. Maxipes Fík, nebo Bob a Bobek.

18) Miroslav Donutil

Český herec, moderátor, bavič a zpěvák. Je bývalým členem činohry Národního divadla v Praze. Z televizních a filmových rolí Miroslava Donutila je snad nejpopulárnější postava svérázného beskydského lékaře Martina Elingera ze seriálu Doktor Martin. V roce 2016 mu byla udělena Cena města Třebíče.

19) David Švehlík

David Švehlík je český herec. V roce 2002 začal působit v Divadle Na zábradlí a dále hostoval v Divadle ABC, Divadle v Řeznické, Divadle Kalich a v dalších. Před kamerou se poprvé objevil ve francouzském filmu, kde si zahrál přítele hlavní hrdinky. Za sezonu 2003-2004 byl nominován na Cenu Divadelních novin v kategorii Cena za herecký výkon bez ohledu na pohlaví a žánr za role Mánka Mešjaného v divadelní inscenaci Gazdina roba. Byl také nominován na divadelní Cenu Alfréda Radoka 2004 a na cenu TýTý.

20) Karel Dobrý

Český divadelní, filmový a televizní herec, který natáčí i pro zahraniční produkce. Za dvojroli v inscenaci Církev byl nominován na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský výkon roku 2012. Získal také  Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezóny 2013/12 bez ohledu na žánr a byl rovněž nominován na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v oboru činohra.

21) Saša Rašilov

Saša Rašilova je český herec, který pochází z umělecké rodiny. Vystupoval ve Studiu GAG Borise Hybnera a v letech 1994 až 2002 byl členem pražského Divadla Komedie. Propůjčuje svůj hlas mnoha zahraničním hercům například Johnnymu Deppovi, za své umění byl i oceněn Cenou Františka Filipovského za dabing.

Legendární herci první republiky

22) Vlasta Burian

Český divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec němé i zvukové éry filmu, mecenáš, spisovatel, mim a imitáror, též známý jako král komiků. Díky své nespoutané živelnosti, improvizaci a potřebě být všude první se vypracoval mezi skutečné hvězdy českého filmu, divadla i rozhlasu. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky.

23) Hugo Haas

Jedna z nejvýznamnějších tváří oblíbeného herce českého filmu třicátých let. Představitel řady komických postav českých filmových veseloher. Byl však také vynikající divadelní herec. Hrál v Národním divadle – často stejné role jako později na plátně. Jedna z jeho nejslavnějších rolí je představitel doktora Galéna v Bílé nemoci.

24) Antonín Novotný

Mladý, elegantní, pohledný, výjimečný a inteligentní herec, kterého znají všichni skuteční fandové českého filmu. Antonín Novotný byl filmový milovník evropského formátu, jenž za sebou zanechal nesmazatelnou stopu. Svým rolím v sedmadvaceti celovečerních filmech dodával půvab svým klidným a milým hlasem, a především melancholickým pohledem v očích. Tím vším za sebou zanechal nesmazatelnou stopu.

25) Ladislav Pešek

Vlastním jménem Ladislav Pech, hercem po „meči i po přeslici“, stál poprvé na divadelních prknech jako čtyřletý. Přihlásil se na konzervatoř, i když rodiče si přáli pro syna solidní povolání. Jeho doménou u filmu, na rozdíl od divadla, zůstal žánr komediální. Například role rošťáckých septimánů Čuřila a Kulíka z legendárních studentských filmů.

Měl také velké množství obdivovatelek, které po každém představení na něj před divadlem čekaly.

26) Svatopluk Beneš

Český divadelní, filmový a televizní herec, který byl především znám široké veřejnosti množstvím komických i dramatických rolí. Hrál v Divadle na Vinohradech a v Městských divadlech pražských. Nejvíce populární je jeho role nadporučíka Lukáše z filmové dilogie Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím.

27) Jaroslav Marvan

Jaroslav Marvan byl český herec, který se ve svých 24 letech stal hostujícím hercem v Divadle Vlasty Buriana s gáží třicet korun za představení. V roce 1926 se stal profesionálním hercem a Burianovým dvorním “nahrávačem”. Dále vystupoval v Divadle na Vinohradech, v Městském divadle pražském a v roce 1954 se stal členem činohry Národního divadla, kde působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1972. Celkově účinkoval ve 212 filmech a 40 televizních inscenacích a stal se tak jedním z nejobsazovanější českých herců.

28) Zdeněk Štěpánek

Český herec, dramatik, režisér a scenárista a dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze. Byl považován za jednu z nejvýraznějších a nejznámějších českých hereckých osobností 20. století. Proslavil se mnoha rolemi v divadle i ve filmu a dodnes patří mezi nejlepší české herce všech dob. Zdeněk Štěpánek byl herec robustní postavy a bouřlivácké povahy, jenž oplýval zvláštním charakteristicky něžným i drsně chraplavým hlasem, který našel své uplatnění nejen při herecké práci, ale i jako recitátor poezie, předčitatel literatury a příležitostně jako rozhlasový hlasatel.

29) Čeněk Šlégl

Český herec, režisér, scénárista a spisovatel. Se svojí ženou působil několik let u divadelní společnosti J. O. Martina. Je znám jako herec němého i zvukového filmu, kde hrál postavy aristokratů, velkoprůmyslníků či gremiálních radů, po boku herců jako Vlasta Burian nebo Oldřich Nový. Režíroval 9 filmů a napsal scénáře k celkem 11 celovečerním filmům. Poprvé se objevil před kamerou v roce 1919 v němém snímku Zloděj, naposledy v roce 1941 ve filmech Hotel Modrá hvězda, Provdám svou ženu a  Přednosta stanice.

30) Theodor Pištěk

Český divadelní a především filmový herec, který hrál od roku 1920 do roku 1959 ve 325 českých, rakouských a německých filmech. Po smrti otce se ujal otcova Lidového divadla na Královských Vinohradech. V roce 1925 se rozhodl po odstoupení sponzorů financovat film Takový je život, čím se zadlužil. Aby mohl splácet půlmilionový dluh, vystupoval každý rok v minimálně desítce filmů.

31) Vladimír Borský

Český herec, režisér a scenárista. Vlastním jménem Vladimír Fuks, ve filmu zprvu představoval milovníky v různých konverzačních hrách a komediích. Kritikové často jeho výkon “znectili” s poukazem, že je v roli milovníka prkenný, a že přehrává, což byla zpočátku pravda. Vladimír Borský působil v českých filmech od roku 1930 až 1944.

Čtěte také:

Nezapomenutelní čeští herci

Současní čeští herci

Sdílejte a uložte si článek – čeští herci – svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts