35 tipů na nejlepší výlety v okolí Prahy - Status for whatsapp

35 tipů na nejlepší výlety v okolí Prahy

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu s rodinou nebo přáteli? Máme pro vás tipy na nejlepší jednodenní výlety v okolí Prahy!

Pozn.: Vzdálenosti k jednotlivým místům jsou měřeny z centra Prahy.

Jednotlivé tipy na výlet jsou rozděleny do následujících kategorií. Můžete pomocí obsahu přejít rovnou do vaší hledané kategorie:

Výlety do přírody

1) Vyhlídka Máj

Vzdálenost z Prahy: 45 minut (40 km)

Překrásný výhled na meandry řeky Vltavy, které se vlní mezi skalními útesy nedaleko Slapské přehrady. Vyhlídka Máj se postupem času stává stále vyhledávanějším turistickým místem, ale přesto si ale statečně zachovává svoji přirozenost – nenajdete zde žádné zábradlí ani uměle vystavenou vyhlídkovou plošinu.

Vyhlídka Máj

2) Lom Velká a Malá Amerika

Vzdálenost z Prahy: 34 minut (33 km)

Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se nedaleko Prahy u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Lom Velká Amerika je největší z lomů. Známé jsou také lomy Mexiko a Malá Amerika. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety. Oblíbená je zejména turistická trasa, která vede na Hrad Karlštejn.

Více o lomech i celé oblasti si přečtěte v článku: Lom Velká Amerika – praktické tipy pro váš výlet.

Lom Velká Amerika

3) Prachovské skály

Vzdálenost z Prahy: 1 h 5 minut (92 km)

Nejhezčí částí Českého ráje jsou nepochybně Prachovské skály. A to nemusíte být zrovna horolezci, abyste si užili nádherná panoramata a vyhlídky ze skal dosahujících výšky až 40 metrů. Síť turistických tras vás provede roklemi, úzkými uličkami a zavede vás i na nádherné vyhlídky.

Do Prachovských skal se platí vstupné a můžete si projít buď malý nebo velký okruh, anebo se projít, kam vás nohy zanesou.

4) Příhrazské skály a Drábské světničky

Vzdálenost z Prahy: 55 minut (82 km)

Příhrazské skály jsou krásným výletním místem na sever od Prahy. Jsou součástí CHKO Český ráj a jejich nejvyhledávanějším místem jsou právě Drábské světničky. Drábské světničky jsou skalní pevností s přibližně 30 světničkami vytesaných do skalních bloků. Zdejší pískovcové stěny se nad údolím vypínají do výšky až 177 metrů a nabízí překrásné výhledy do okolí.

Výlet můžete začít „Na krásné vyhlídce“, kde můžete i zaparkovat auto. Z Krásné vyhlídky potom vede Naučná stezka Příhrazskými skalami i červená trasa s názvem „Zlatá stezka Českého ráje“.

Pozn. Okruh uvnitř hradu byl v roce 2021 uzavřen a bude otevřen po dokončení oprav, aktuální stav můžete zkontrolovat zde. Uzavírka je zakreslena i v mapách.cz. Všechny stezky a skály mimo hrad jsou nadále přístupné.

5) Čertovy hlavy

Vzdálenost z Prahy: 44 minut (55 km)

Pokud hledáte po čertech pěkný výlet, nechte se zavést k obci Želízy, kde můžete narazit na dvě obrovské čertovské hlavy vytesané do pískovcových skal! Autorem tohoto díla je Václav Levý (kuchař liběchovského zámku a jeden z nejvýznamnějších sochařů 19. století). Čertovy hlavy jsou 9 metrů vysoké a vznikly v letech 1841–1846.

K Četovým hlavám vás dovede modrá turistická značka. Za zmínku stojí i nedaleká jeskyně Klácelka s reliéfy z českých dějin (rovněž díla Václava Levého). Pokud vám díla vytesaná ve skalách nebudou stačit, projděte se dále po modré značce, místní okruh je příhodně nazván okruhem V. Levého.

6) Solenická podkova

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina 7 minut (72 km)

Solenická podkova je dalším z nádherných meandrů Vltavy, který najdeme ve Středním Povltaví mezi přehradami Orlík a Kamýk. Skalní ostroh Na Vraném nabízí pitoreskní vyhlídku z výšky cca 160 metrů nad řekou.

Na vyhlídku se nejlépe dostanete z obce Zduchovice, odtud se vydáte po zelené značce, ze které později odbočíte vlevo na neznačenou cestu (hodit se můžou stažené mapy.cz)

7) Svatý Jan pod Skalou

Vzdálenost z Prahy: 35 minut (30 km)

Svatý Jan pod Skalou je malebným místem, kterému dodává kouzlo Svatojánská skála neboli Svatojánský skalní masiv, který se šplhá až do výšky kolem 150 metrů nad vískou. Pod Svatojánskou skálou najdeme kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní svatého Ivana. V jeho blízkosti je také benediktinský klášter. Vede odsud i naučná stezka, kterou se můžete dostat k dalšímu zajímavému cíli – Solvayovým dolům. Zdejší skanzen nabízí hned 4 expozice (těžba a doprava vápence v Českém krasu, geologie a speleologie, nákladní lanová dráhy a dobová strojní dílna).

Barokní kostel sv. Jana Křtitele je přístupný od dubna do října o víkendech (mezi 10–13 h a 14–17 h) a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí.

Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou

8) Hora Říp

Vzdálenost z Prahy: 49 minut (48 km)

Alespoň jednou za život by se každý měl podívat na horu Říp – horu, kde se usadili první Slované vedení praotcem Čechem. Na vrcholu Řípu naleznete románskou rotundu sv. Jiří a Vojtěcha. Každou první neděli v měsíci se tu koná mše (od 15 hodin). Na horu vede hned několik turistických tras. Pokud zvolíte cestu z Roudnice nad Labem, držte se modré turistické značky.

9) Koněpruské jeskyně

Vzdálenost z Prahy: 41 minut (40 km)

Koněpruské jeskyně najdeme v západní části Českého krasu. Se svými třemi jeskynními patry tvoří nejdelší jeskynní systém v Čechách. Najdete zde krápníkovou výzdobu, ale i někdejší penězokazeckou dílnu. Prohlídka Koněpruských jeskyní s průvodcem trvá zhruba hodinu a čeká vás celkem 530 schodů. V létě se vám může hodit mikina, průměrná teplota v jeskyních se pohybuje kolem 11 °C.

Další praktické informace a tipy najdete v samostatném článku věnovaném Koněpruským jeskyním.

10) Kokořínské pokličky

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (61 km)

Nedaleko obce Vojtěchov na Kokořínsku můžete najít velice zajímavé skalní útvary. Zdejší skály zde tak trochu připomínají přerostlé houby. Útvary vznikly erozí železitého pískovce, přičemž horní vrstvy odolávaly erozi lépe. Pokud se vydáte po zelené značce, zavede vás k Jestřebickým pokličkám. Na modré značce najdete Mšenské (Kokořínské) pokličky.

11) Skalní město a Bludiště u Mšena

Vzdálenost z Prahy: 58 minut (56 km)

Nedaleko pokliček najdeme i skalní město a bludiště. Ze Mšena vás pískovcovými útvary provede Cinibulkova stezka, která měří 9 km a zabere vám kolem 3 hodin. Těšit se můžete na labyrint kokořínských skal, jeskyni i skalní věže.

12) Brdy

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (60 km)

V Brdech byl od roku 1926 vojenský výcvikový prostor, který byl až na výjimky zrušen v roce 2016 a právě od tohoto roku jsou Brdy Chráněnou krajinnou oblastí. Dnes tu najdete desítky pěších i cyklistických tras, které potěší všechny milovníky přírody. Zavítat můžete na nejvyšší vrchol Tok (865 m n. m.) nebo o 3 metry menší vrchol Praha. Mezi další známé brdské vrcholy patří Plešivec.

Hrady a zámky

13) Karlštejn

Vzdálenost z Prahy: 39 minut (31 km)

Karlštejn, gotický hrad ze 14. století je právoplatně jedním z nejnavštěvovanějších hradů Česka. Založen českým králem a římským císařem Karlem IV. sloužil jako jeho soukromé sídlo i jako místo pro uložení korunovačních klenotů. Hrad je obklopen hlubokými lesy a možná i proto je oblíbeným výletním místem. Z Prahy se sem pohodlně dostanete i vlakem (který vyráží každou půlhodinu z Hlavního nádraží), cesta trvá 40 minut.

Další praktické tipy k vašemu výletu se dočtete v příhodném článku: Karlštejn – praktické tipy pro váš výlet.

Praktické informace k vašemu výletu na hrad Karlštejn. Doprava z Prahy, parkování, restaurace, ubytování, výlety do okolí, kempy, prohlíky, vstupné, mapa,...

14) Kokořín

Vzdálenost z Prahy: 49 minut (49 km)

Hrad Kokořín se vypíná na pískovcových skalách nad říčkou Pšovka. Byl vystavěn po roce 1320, nejspíš pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. Po husitských válkách často střídal majitele a později byl dokonce císařem Ferdinandem II. zařazen mezi tzv. „prokleté“ hrady, které se nesměly udržovat, aby díky své výhodné poloze nemohly ohrozit panovnickou moc.

Nicméně Kokořínsko nestojí za návštěvu pouze kvůli hradu samotnému. Hluboké lesy, skalní útvary, kaňonovitá údolí i vzácné rostliny a živočichové lákají k pěší turistice i cyklistickým výletům.

15) Křivoklát

Vzdálenost z Prahy: 56 minut (59 km)

Historie hradu Křivoklát sahá až do 12. století, kdy tu za panování Přemysla Otakara II. vznikl velkolepý hrad, který sloužil jako rezidence českých králů. Křivoklát byl oblíbený zejména pro okolní hluboké lesy plné zvěře, kam panstvo rádo vyráželo na lov. V současnosti nabízí hrad návštěvníkům hned 4 prohlídkové okruhy. Informace o vstupném a otevírací době jsou k dispozici přímo na stránkách hradu.

Při výletu na Křivoklát si můžete udělat ještě pár dalších zastávek a objevit to nejkrásnější z celého Křivoklátska.

Křivoklát

16) Točník a Žebrák

Vzdálenost z Prahy: 43 minut (52 km)

Hrady Točník a Žebrák se od sebe nacházejí pouhého půl kilometru! Hrad Točník se tyčí nad stejnojmennou obcí na vrcholu 444 metrů vysokého kopce. Zříceninu hradu Žebrák nalezneme také překvapivě přímo v obci Točník – na kopečku u Stroupinského potoka. Pokud se chystáte navštívit oba hrady, kupte si kombinovanou vstupenku, která vychází nejlépe.

Křivoklátsko - Žebrák a Točník

17) Okoř

Vzdálenost z Prahy: 30 minut (25 km)

Zřícenina hradu Okoř může být nejen cílem pro tradiční výlet, ale i pro cyklovýlet. Z Prahy vás čeká značná část cesty podél krásné cyklostezce kolem Vltavy. Za zmínku stojí i krásné okolí Zákolanského potoka. Samotný hrad se datuje od 13. století. Prohlídkový okruh si můžete obejít jak sami, tak s průvodcem. Obdivovat můžete torzo věže i pozůstatky raně gotické kaple. Hrad je od června do září otevřen každý den mimo pondělí. Po zbytek roku potom o víkendech.

18) Kost

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (82 km)

Dalším krásným hradem v Českém ráji je hrad Kost. Tato pevnost byla pravděpodobně postavena po roce 1371 Benešem z Vartemberka, po jeho smrti stavbu dokončili jeho synové Petr a Markvart z Vartemberka. Jako jeden z mála Českých hradů není postaven na kopci, ale na pískovcovém ostrohu, kde se potkávají 3 údolí. Ze všech tří stran byli u hradu vybudovány rybníky, z nichž dva se dochovaly dodnes.

19) Bezděz

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (78 km)

Gotický hrad Bezděz hrál v českých dějinách významnou úlohu. Tento hrad byl vystavěn Přemyslem Otakarem II. na obranu obchodní stezky, později se stal vězením pro ovdovělou královnu Kunhutu a jejího sedmiletého syna Václava (později českého krále – Václava II.). Hrad je postaven na vyšším ze dvou kopců – Velkém Bezdězu, menší z kopců je nazván příhodně – Malý Bezděz. Za dobré viditelnosti jsou oba vrcholy vidět z Prahy (např. od hvězdárny na Ládví).

Bezděz se nachází kousek od Máchova jezera v CHKO Kokořínsko. Váš výlet tak můžete spojit i s návštěvou hradu Kokořína.

20) Trosky

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina 13 minut (95 km)

Zřícenina hradu Trosky je symbolem Českého ráje. Za zakladatele hradu bývá považován Čeněk z Vartemberka, který hrad nechal vybudovat během 14. století. Trosky se rozprostírají na dvou skalních vrcholech, přičemž na nejvyšším se tyčí hradní věž zvaná „Panna“, jejíž vrchol je v nadmořské výšce 514 metrů. Menší věž je nazývána „Baba“ a je odtud krásný výhled do okolí. Návštěvu hradu Trosky rozhodně spojte s dalšími výlety po Českém ráji.

21) Zbiroh

Vzdálenost z Prahy: 50 minut (62 km)

Zámek Zbiroh nabízí návštěvníkům nevšední zážitky. Můžete sem zavítat na běžnou zámeckou prohlídku a obdivovat, co všechno zámek ukrývá. Najdeme tu například nejhlubší studnu Evropy, nebo Muchův sál – místo kde Alfons Mucha namaloval Slovanskou Epopej.

Pokud si ale zámek chcete užít o něco více do hloubky, můžete tu dokonce strávit noc a vychutnat si nejen zámeckou péči a kuchyni, ale i bazén. Romantický pobyt se snídaní na Chateau Zbiroh si můžete rezervovat zde.

22) Český Šternberk

Vzdálenost z Prahy: 36 minut (52 km)

Český Šternberk patří k jednomu z nejstarších českých hradů. Byl založen roku 1241 rodem Sternbergů, kterým hrad patří dodnes. Konkrétně tedy Zdeslavem z Divišova, který přijal nový přídomek Sternberg (podle rodového erbu a zvyku poněmčovat jména). Dnes hrad vlastní už 20. generace potomků!

Na prohlídkovém okruhu si prohlédnete 15 místností s bohatým mobiliářem z různých období a seznámíte se s členy sternberské rodiny.

23) Chrám v Panenském Týnci

Vzdálenost z Prahy:

Pokud vás zajímají tajuplná místa, zajeďte se podívat na nedokončený chrám v Panenském Týnci. Podle léčitelů má toto místo silnou pozitivní energii s léčivými účinky. Chrám pochází pravděpodobně ze 14. století a stavěl se řadu let. Nedokončené stěny dosahují výšky 20 metrů, kněžiště je 9 metrů široké a 21 metrů dlouhé.

Aktivity

24) Park Mirakulum

Vzdálenost z Prahy: 40 minut (51 km)

Pokud hledáte něco, z čeho boudou nadšené vaše děti, zajeďte do Parku Mirakulum. Na vás i vaše děti tu čeká dětská zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky, parní úzkokolejka, vodní svět a pro rodiče třeba jízda obrněným vojenským vozem.

25) TEPfactor aneb česká Pevnost Boyard

Vzdálenost z Prahy: 49 minut (44 km)

Také jste si vždycky chtěli vyzkoušet některé z úkolů Pevnosti Boyard? Teď máte tu příležitost! Nedaleko Slapské přehrady v obci Chotilsko najdete „pevnost“ TEPfactor. TEPfactor je týmová hra, během, které na vás čeká 25 místností a v nich 25 různorodých úkolů. Některé vyžadují zručnost, jiné ohebnost a většina z nich především důvtip a odhodlání dostat se k pirátskému pokladu!

Ať už s partou, rodinou nebo s partnerem, budete muset utvořit tým o 2–5 hráčích. A pokud byste si chtěli o TEPfactoru přečíst víc, mrkněte na naši recenzi TEPfactoru nebo se rovnou podívejte na video:

26) History Park Ledčice

Vzdálenost z Prahy: 34 min (40 km)

Dalším místem je zábavně-naučný areál věnovaný archeologii. History Park Ledčice je skvělým místem na výlet zejména pro rodiny s dětmi. Děti si nejen užijí zábavné úkoly, ale hravou formou si vyzkouší různé aktivity, díky kterým se dozví více o tom, jak žil člověk v minulosti. Čeká je například odkrývání nálezů v terénu, práce s detektorem kovů, výroba pravěkých nástrojů, vykopávky i dřevěné hrady a prolézačky.

27) Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Vzdálenost z Prahy: 48 minut (46 km)

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v ČR. Můžeme tu tak vidět stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech z období 17. – 19. století. Najdeme tu 14 obytných a hospodářských objektů i několik drobnějších památek. Celoročně se tu pořádají národopisné pořady i další slavnosti. Více se dozvíte na oficiálních stránkách.

28) Doksy a Máchovo jezero

Vzdálenost z Prahy: 1 h 5 minut (88 km)

Pokud hledáte klasickou rekreační oblast, Máchovo jezero a Doksy nabízí pro každého něco. Na plážích u jezera najdete tobogány, skluzavky, lodičky, šlapadla i další atrakce. Okolí nabízí hezké naučné stezky i výletní okruhy. Navštívit tu můžete i Muzeum Čtyřlístku (kreslené party z Třeskoprsk). Okolí je jako stvořené pro turistiku, lesy jsou plné pískovcových útvarů – však jsou právoplatně součástí CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

29) Průrva Ploučnice a splutí řeky

Vzdálenost z Prahy: 1,5 hodiny (109 km)

Co takhle vyrazit na celý víkend na vodu? Nebo alespoň na jeden den! Ploučnice je mezi českými řekami unikátní. Řeka totiž u Stráže pod Ralskem protéká průrvou mezi vysokými pískovcovými stěnami, a dokonce i dvěma tunely, které byly do pískovců vytesány. Dříve se této průrvě říkalo Pekelný jícen, Hromová rána nebo Čertova díra.

Dále pak řeka meandruje liduprázdným údolím a loukami. Nejhezčí dvoudenní úsek hledejte právě mezi Průrvou Ploučnice a Brennským mlýnem (tato trasa má 29 km).

Ostatní

30) Kutná hora

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (74 km)

Kutná hora je krásné město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jemuž vévodí překrásný chrám sv. Barbory, patronky horníků. Jeho historie je spjatá jak jinak než s těžbou (kutáním) stříbra. Ve 13. století pocházela zhruba třetina veškeré evropské produkce stříbra právě z Kutné hory. Pražský groš byl ražený jak jinak než právě v Kutné Hoře.

31) Sedlecká kostnice

Vzdálenost z Prahy: 1 hodina (77 km)

Sedlec u Kutné Hory skrývá něco děsivě unikátního. Zdejší kaple je vyzdobena lidskými ostatky 40 000 zemřelých. Obdivovat zde můžete bizarní lustr složený z velkých kostí lidského těla, kříže, kalichy či erb rodu Schwarzenbergů. Autorem této výzdoby je řezbář František Rint z České Skalice.

V areálu bylo nalezeno 30 hromadných hrobů! Zemřelí byli v hrobech pohřbeni nejméně v 5 vrstvách, v jednom z hrobů do bylo dokonce 26 vrstev. Pravděpodobně šlo oběti hladomoru a morových epidemií.

32) Terezín

Vzdálenost z Prahy: 46 minut (62 km)

Pokud máte rádi historii a nevadí vám ani její temná stránka, můžete navštívit Terezín. Terezín se nejprve nechvalně proslavil jako věznice pražského gestapa za druhé světové války a následně i jako koncentrační tábor. Památník v Terezíně je věnován obětem holokaustu.

33) Divoká Šárka

Vzdálenost z Prahy: 0

Hledáte-li výletní lokalitu, která je opravdu blízko, Prahu nemusíte ani opouštět. Údolí Divoké Šárky vám totiž nabídne pocit jakoby jste v Praze ani nebyli. Je to ideální lokalita pro cyklisty, pěší i běžce. V horkých letních dnech využijte možnost se schladit na krásném koupališti přímo v údolí Šáreckého potoka (nedaleko Čertova mlýna). Větším koupalištěm je potom vodní nádrž Džbán.

34) Lom Konětopy

Vzdálenost z Prahy: 36 minut (42 km)

Cílem letního výletu může být lom s průzračnou vodou u Konětop. Zatopená pískovna nabízí návštěvníkům písečnou i travnatou pláž. Pro vstup k jezeru se platí vstupné. Kromě koupání je zde možné také rybařit. V areálu je k dispozici sociální zařízení i občerstvení.

35) Pískovna Mlékojedy

Vzdálenost z Prahy: 37 minut (39 km)

Bývalá pískovna je dalším výletním místem ideálním zejména v horkých letních dnech. Pískovna v Mlékojedech u Neratovic nabízí, příjemné koupání, čistou vodu a písečné i travnaté pláže. Najdete tu i plážový bar, beach volejbal nebo lezeckou stěnu. Vyzkoušet si tu můžete i vodní lyže.

Bonusový tip – Geocaching

Každému výletu navíc můžete dodat prvek dobrodružství a další zábavy díky Geocachingu – celosvětové outdoorové hře, ve které hledáte malé ukryté schránky pomocí GPS souřadnic.

Mapa s místy na výlety v okolí Prahy

Pro snazší plánování jsme pro vás připravili mapu všech výše uvedených míst, kam se můžete vydat na výlety v okolí Prahy. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Výlety v okolí Prahy (1)

Pokud hledáte další inspiraci na výlety, spoustu dalších tipů najdete zde:

Uložte si tipy na výlety v okolí Prahy na později a pro své kamarády:

Kam na výlet na hrady a zámky?

V kapitole kam na výlet na hrady a zámky se dozvíte něco o hradech Křivoklát, Kost, Karlštejn a mnoha dalších.

Kam na výlet do přírody?

Tipy na výlety do přírody vám ukáží kam vyrazit v Novohradských horách, na Šumavě, v Moravského krasu, méně známých Rychlebských horách a v mnoha dalších lokalitách.

Pomohl vám článek – výlety v okolí Prahy? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts