51 nejčastějších otázek na pohovoru – jak na ně odpovědět? - Status for whatsapp

51 nejčastějších otázek na pohovoru – jak na ně odpovědět?

U pohovoru platí známé: je lepší být připraven než zaskočen. Pakliže chcete zazářit a místo snů získat, jste na správném místě.

V tomto článku se podíváme na zoubek otázkám, které můžete dostat. Zjistíte, co chtějí personalisté slyšet, naopak co je lepší jim zatajit. Také se dozvíte, na které otázky by se určitě neměli zapomenout zeptat vy.

Věříme, že schůzku pak bez problémů zvládnete a budete excelentní. Na které otázky se připravit?

1) Proč vás zaujala naše firma?

Naprosto banální otázka, která však může dost potrápit. Proto je dobré si před pohovorem zjistit o společnosti, kam se hlásíte, pokud možno co nejvíce.

  • Zároveň je vhodné si promyslet, čím se odlišuje od ostatních a co bude dobře znít.
  • Obecně platí, že je důležité snažit se mluvit pozitivně. To znamená zmínit, co vy hledáte a proč, než poukazovat na dřívější ne zrovna pozitivní zkušenosti.

Příklad A – korporát:

Hlásíte se do korporátu. Toto prostředí je pro mnohé doslova děsivé, proto se na tuto otázku personalisté často ptají.

Odpověď: Vaše firma mě zaujala právě proto, že se jedná o velkého a stabilního hráče na trhu. Láká mě jistota zaměstnání, a přitom i možnost se rozvíjet a něco nového se naučit. V malé firmě nedostanu takové příležitosti, jaké mi můžete poskytnout vy.

Příklad B – menší firma:

Máte zájem o práci v menší rodinné firmě.

Odpověď: Láká mě práce pro firmu, kde se všichni znají a panují v ní osobnější vztahy. Korporátů jsem si užil/a už dost. Nyní chci něco klidnějšího, kde však dostanu možnost se realizovat a být kreativní. Přijde mi, že to mi může Vaše společnost nabídnout.

2)  Jakou máte představu o mzdě?

Na tuto otázku si odpověď určitě připravte dřív. Za částkou, pro kterou se rozhodnete, si stůjte a nestyďte se si o peníze říct. Nikdo nepředpokládá, že budete pracovat zadarmo. Jak moc si vážíte svého času?

  • V případě, že přestřelíte, personalisté Vás upozorní, že Vám tolik nabídnout nemohou a navrhnou pro firmu přijatelnou částku. Vy pak můžete zvážit, zda to jste ochotni akceptovat.
  • Naopak pokud se podhodnotíte, sotva Vám dá někdo více. Potom budete frustrovaní, za jak málo peněz pracujete.
  • Částku vždy uvádějte v hrubém. Počítejte, že se Vám pak zdaní.

Příklad odpovědi: Má představa je 45 tisíc korun.

Personalisté někdy ještě reagují dotazem, jaké je minimum, pod které nejste ochotni jít.

Příklad odpovědi: Minimum pro mě je 40 tisíc korun.

3) Could we speak english?

Záleží, o jakou pozici se jedná, většina zaměstnavatelů však nyní vyžaduje alespoň komunikativní znalost angličtiny. Tu pak rádi na pohovorech zkouší. Často do cizí řeči přejdou plynule a část pohovoru pak probíhá právě v jiném jazyce. Proto je dobré být na tuto variantu připraven/a, abyste nebyl/a nemile zaskočeni.

Příklad odpovědi: Yes, definitely we could.

  • Obecně platí, že nejdůležitější je hlavně mluvit. Chybami se netrapte, děláme je všichni.
  • Dejte najevo, že se nebojíte a že si věříte. Češi obzvlášť mají ze své angličtiny neprávem komplexy. Cizinci bývají mnohdy sebevědomější, ačkoliv dělají mnohem více chyb a nemají dostatečnou slovní zásobu.
  • Přesto pokud si nevěříte, bude dobré navštívit nějaké kurzy nebo si sehnat doučovaní.

4) Proč měníte zaměstnání?

Na tuto otázku je dobré si připravit odpověď předem. Rozhodně se nesluší začít pomlouvat stávajícího nebo posledního zaměstnavatele, roznášet drby nebo si stěžovat, i kdyby to tam bylo sebehorší.

  • Pamatujte na to, že každá Vámi vyřčená věta je nyní nesmírně důležitá. Je jen na Vás, jaký obraz o sobě před personalistou, který Vás nezná, vytvoříte.
  • Mluvte slušně a o sobě.

Příklad odpovědi: Ve stávající práci jsem spokojený/á, jen potřebuji změnu. Po dvou letech, kdy dělám tu samou práci, se cítím už poměrně vyhořelý/á. Proto jsem se začal/a poohlížet po něčem novém. Nepotřebuji však práci měnit za každou cenu, ale pokud mě nějaká nabídka dostatečně zaujme, tak se té variantě nebráním.

5) Jaké jsou Vaše silné a slabé stránky?

Toto je velice oblíbená otázka, se kterou se setkáte zpravidla na každém pohovoru. Silné stránky je snadné vypíchnout, hůř se to dělá s těmi slabými. Ideální je zmínit nějaké, o kterých víte, že případného zaměstnavatele neodradí.

Příklad, co určitě neříkat: Mé slabé stránky jsou lenost, nedochvilnost a nespolehlivost.

Příklad, co říct: Mezi mé silné stránky patří adaptabilita, odolnost vůči stresu a perfekcionismus. S tím souvisí i mé slabé stránky. Ráda hledám chyby a toužím po dokonalosti, tudíž někdy působím až „hnidopišsky“. Občas přehnaně věci řeším, protože jsem detailista a chci, aby všechno bylo tak jak má.

  • I negativní vlastnosti mohou být z pozice zaměstnavatele někdy vnímány pozitivně. Například, pokud se budete hlásit na práci editora, tak se hledání chyb vyloženě hodí.
  • Je dobré se nad touto otázkou zamyslet z pohledu pozice, na kterou se hlásíte. Zkrátka a jednoduše odpovídejte to, o čem víte, že to chce potenciální zaměstnavatel slyšet.

6) Jaký je Váš největší pracovní úspěch?

Cílem této otázky je zjistit, zda jste ve své kariéře už něco dokázali. Zároveň dáváte najevo, jak moc si sebe ceníte či se dovedete ocenit. Dobré je tedy zmínit, pomyslný kariérní vrchol, kterého jste dosáhli a jak se vám to podařilo.

Příklad odpovědi: Když jsem pracoval/a jako obsahový specialista ve firmě XY, tak jsem měl/a na starost vytvoření celého nového webu a jeho obsahu. Obnášelo to komunikaci s vývojářským týmem v Německu, mnoho telefonátů a koordinaci řady lidí od grafiků po asistentky. Vše se zdárně podařilo a od září 2021 web úspěšně běží. Můžete se sami podívat na adrese www.xy.cz.

7) Kde se vidíte za pět let?

Tohle je zapeklitá otázka, na kterou se rozhodně vyplatí být připraven. Obvykle totiž bývá složité něco narychlo vymyslet na místě.

Buď můžete zmínit pozici, kam byste se rád/a vypracoval/anebo můžete odpověď zaonačit do neurčita.

Příklad A: Hlásíte se na pozici marketingového specialisty.

Za pět let bych ráda povýšila na pozici manažera. Myslím, že za tu dobu naberu již dostatek zkušeností a rád/a bych je tímto způsobem zúročil/a.

Příklad B: Nevíte, co odpovědět.

Myslím, že bych lhal/a, kdybych řekl/a, že plánuji tak daleko do budoucnosti. Naučila/a jsem se, že je mnohem důležitější umět reagovat na změny, než se držet za každou cenu svých plánů a cílů.

8) Jak si představujete práci na nabízené pozici?

Nad tímto je také dobré se před pohovorem zamyslet. Ideální je znovu si pročíst inzerát, trochu zagooglit a udělat si nějakou alespoň rámcovou představu. Personalisté jsou na pohovoru od toho, aby vám práci blíže představili. Na tuhle otázku se však ptají, aby viděli, jak dané pozici rozumíte.

  • Ideální scénář proto je přijít na pohovor připravený/á s poměrně důkladnou představou o tom, co zaměstnání obnáší. Dáte tím najevo, že jste skutečně špička v oboru.
  • Měl/a byste mít povědomí o tom, co jsou Vaše hlavní denní povinnosti, jaké jsou pracovní aktivity a jak vypadá běžný pracovní den.
  • Personalisté chtějí zkrátka a jednoduše vědět, jak moc nabízené pozici rozumíte a zda bude Vaše zaškolování oříšek.

9) Jak jste se o pozici dozvěděl/a?

Tohle je jednoduchá otázka, kterou však můžete využít ve svůj prospěch. Pokud jste nabídku práce našel/našla na serverech pro hledání práce, není se za co stydět, přiznejte to.

Ovšem pakliže jste se k pracovní nabídce dostala třeba na doporučení známého nebo třeba vlastní proaktivitou, kdy Vám je firma sympatická, a tak jste se ji rozhodli oslovit, je to velké plus. Zkrátka a jednoduše můžete na personalistu udělat dojem. Nezapomínejte, že každý bod se počítá.

10) Povězte nám něco o sobě

Tento bod zmiňují zpravidla všichni personalisté. Nevyhnete se mu. Je dobré si dopředu v hlavě sesumírovat, jaké Vaše zkušenosti jsou k pozici, na kterou se hlásíte, relevantní a ty zmínit.

  • Není potřeba mluvit o všem, ale neopomenout to důležité.
  • Také mějte na paměti, že nyní máte skvělou příležitost nasměrovat rozhovor tam, kde to pro vás bude lepší a vám příjemnější.
  • Zmiňte zkušenosti a dovednosti, o kterých víte, že v nich vynikáte.

11) Proč bychom si měli vybrat právě Vás?

Tahle otázka testuje Vaše sebevědomí a to, jak moc jste si sám/sama sebou jistý/á. Nenechte se jí tedy vykolejit, naopak ji bravurně zvládnete.

  • Personalista po Vás nyní chce, abyste se vžili do jeho pozice a vysvětlili mu, proč jste pro danou pozici ti praví.
  • Jak na tuhle otázku odpovíte, o vás může hodně vypovědět, a dává vám to příležitost ukázat svoje přesvědčovací schopnosti, sebedůvěru a motivaci.
  • Nejlepší je, když se připravíte tak, že si vezmete inzerát a porovnáte to, co hledají s tím, co vy nabízíte. Následně všechny body, ve kterých odpovídáte požadovanému profilu zdůrazníte. Tak můžete náboráře přesvědčit, že jste prostě jednička.

12) Chcete se na něco zeptat?

Nyní máte opět možnost zazářit. Spousta lidí nemá otázky nebo nejsou na pohovor dostatečně připraveni, a tak je napadají až dodatečně.

Vhodně zvolenými dotazy můžete ukázat, že Vám to pálí a pozice Vás skutečně zajímá. Tak se odlišíte od lidí, kteří to “jen tak zkoušejí” a budete patřit mezi ty, kteří o pozici opravdu stojí. Zkrátka a jednoduše budete působit nemotivovaně. Přesně to chceme.

Příklad otázek:

  • Jak nábor dál pokračuje? Budou ještě nějaká kola výběrového řízení?
  • Jak si mám představovat náplň pracovní doby?
  • Jak se může pozice dál rozvíjet? Je tam nějaký kariérní postup?
  • Plánuje firma expandovat do zahraničí?
  • Jaké úkoly budu po nástupu řešit jako první?

Další časté otázky na pohovoru

Otázky o studiu a vzdělání

  1. Zažil jste během studia neúspěchy?
  2. Chtěl byste znovu studovat?
  3. Jaké jsou vaše nejlepší a nejhorší zážitky během studia?
  4. Zapojil jste se do nějakých mimoškolních aktivit?
  5. Využil jste možnosti zahraniční stáže?
  6. Jaké máte zkušenosti s prací na PC?
  7. Ovládáte nějaké cizí jazyky?

Otázky o předchozím zaměstnání

  1. V jakém jste pracoval kolektivu?
  2. Jak snášíte stres, byla vaše práce stresující?
  3. Jak by vás popsal váš nadřízený?
  4. Měl jste nějakou zodpovědnost?
  5. Co se vám poslední dobou nepovedlo?
  6. Pracujete v současném zaměstnání pod tlakem?
  7. Měl jste možnost kariérního růstu?
  8. S jakými lidmi rád spolupracujete a jaký byl váš bývalý pracovní kolektiv?
  9. Ohodnoťte vašeho současného nadřízeného?
  10. Jaká byla vaše náplň práce?
  11. Popište stručně vaši dosavadní kariéru.
  12. Vedl jste nějaký tým?
  13. Jak jste získal současné zaměstnání?

Otázky o novém zaměstnání

  1. Jste ochotný cestovat?
  2. Prodejte mně tuto židli.
  3. Jakému pracovnímu prostředí dáváte přednost?
  4. Kdy byste mohl nastoupit?
  5. Jak se vypořádáte se splněním úkolu o kterém víte, že je nereálný?
  6. Jaký je váš dlouhodobý pracovní cíl?
  7. Na co si u vás musíme dát pozor, když vás přijmeme?

Ostatní otázky

  1. Jaká slova vás charakterizují?
  2. Sdělte nám vaši životní filosofii?
  3. Dokážete si zorganizovat práci?
  4. Jste silný v některých komunikačních dovednostech a v kterých?
  5. Jakou knihu jste četl naposled?
  6. Kdybyste se mohl stát superhrdinou, kdo by to byl a proč?
  7. Pracujete raději sám nebo v týmu?
  8. Myslíte si, že jste kreativní?
  9. K čemu všemu můžete použít mobilní telefon?
  10. Chcete nám o sobě ještě něco říci?
  11. Co děláte, když máte volno?
  12. Jaký je váš nejhorší pracovní úkol?

Čtěte také:

Sdílejte a uložte si článek – otázky na pohovoru svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x