Nákupní akce Black Friday, nebo-li Černý pátek se koná každoročně na podzim. Účastní se jí velké i malé obchody a miliony zákazníků po celém světě, kteří díky mimořádným slevám mohu ušetřit nemalé peníze. Slevy a nákupy se loni během koronavirové pandemie přesunuly z kamenných obchodů na internet, a předpokládá se, že i letos tato tendence bude pokračovat.
Black Friday: To jsou výhody pro prodejce i zákazníky
Černý Pátek se v roce 2021 konná 26. listopadu. Přestože slevy tradičně trvaly jeden den, jak tomu již název napovídá, dnes tato promo akce obvykle trvá celý prodloužený víkend od pátku do pondělí. Bezkonkurenční slevy na rozmanité zboží zákazník nalezne kromě eshopů na slevových portálech. jedním z nich je společnost promo-codes.cz. Mimořádné slevové kódy, kupóny a akce budou dostupné na slevovém portále pro všechny oblíbené prodejce. Ať už zákazník hledá nový elektrický spotřebič do domácnosti, outfit na novou sezónu, či se chystá do brzkého nakupování Vánočních dárků, veškeré zlevněné zboží je dostupné na jednom místě.
Příběh Černého pátku
Název Černý pátek pravděpodobně vznikl v 60. letech ve Spojených Státech. Termín se snaží vystihnout dopravní problémy, kterým řidiči a policisté čelili kvůli náporu nakupujících davů. Později vzniklo druhé vysvětlení. Po Dni díkůvzdání začínají obchody evidovat zisk, což znamená, že jsou v tak znavých “černých číslech”. Známý je také termín kybernetické pondělí, během kterého tradičně nabízely vysoké slevy internetoví prodejci. Dnes ale už online prodej dominuje celému víkendu, a tento rozdíl je téměř neviditelný. Například v roce 2019 se během Black Friday zaznamenal světový růst online nákupů oproti kybernetickému pondělí o 14%.
Experti ze slevového portálu Promo-Codes uvádí, že během roku 2020 zaznamenali prodejci již opravdu masový přesun na online nakupování, k čemu přispěly zavřené kamenné obchody. Rekordní tržby se zvýšily o několik desítek procent a mezi oblíbené zboží patřila elektronika, mobilní telefony a hračky. V České republice přesáhly útraty zákazníků poprvé přes miliardu korun a do nákupů se zapojilo přes 550 000 českých zákazníků, kdy každý z nich průměrně utratil 900 Kč.
Jak se připravit na Černý Pátek aneb na co by e-commerce neměli zapomenout
Zatímco na zákazníky čeká nemalá dávka adrenalinu a zábavy, pro majitele obchodů to je pořádná honička. Například provozovatelé e-commerce si musí dát dobrý pozor na to, aby webové stránky obchodu vydržely nápor zákazníků. Proto první rada zní: Každý obchod by se měl na totu velikou akci pořádně připravit v co největším časovém rozpětí a předvídat možné i nemožné.
Druhý tip zní – prevence; a tedy mít přehled o ekonomických analýzách, trendech, chování zákazníků, a brát ohled na to, jaký nápor online plataforma k nákupu snese, a jaké nedostatky by se do do Černého Pátku měly vyřešit. Protože v osudný den i to nejmenší škobrtnutí může způsobit velkou paseku. Třetí tip zní: Prodejce by měl mít přehled o potřebné kapacitě potřebné pro provoz během očekávaného víkendu, protože bude třeba zvládnout velké množství transakcí za rekordní dobu.
Další chytrá rad doporučuje využívat cloudové řešení. Ty e-obchodu pomohou regulovat velikost a výkon IT řešení. Další zajímavá rada se týká chování zákazníků. Žádný prodejce by neměl předpokládat, že zákazník vždy ví, co hledá. Proto není na školu, především před takovou důležitou promo akcí, připravit na zákazníky zajímavé tipy či seznamy doporučených výrobků a nabídek. A poslední, ale neméně cenná rada zní: Co se jednou nepovedlo, to se může příští rok napravit. Proto by se měl každý poučit ze svých chyb a jít s úsměvem vpřed novým dobrodružstvím.