Každé generaci se nějak říká, protože mají zpravidla specifika s ohledem na dobu, ve které lidé vyrůstali/vyrůstají.

V čem tkví výjimečnost generace Z? Jaká jsou její pozitiva a negativa? V tomto textu se s ní blíže seznámíme a poznáme její klady i zápory.

Kdo jsou lidé z generace Z?

  • Generace Z je známá také pod pojmy děti generace M, internetová generace nebo generace nového tisíciletí.
  • Jedná se o společný název pro skupinu lidí narozených od druhé poloviny 90. let 20. století do roku 2012.
  • Tyto osoby tedy tvoří přibližně jednu třetinu populace.
  • V anglickém jazyce jsou označováni jako “digital natives”, neboť se narodili do digitálního světa.
  • V češtině se jim přezdívá “digitální domorodci”. V roce 1995 byl totiž internet poprvé komerčně využit.

Čím je generace Z charakteristická?

Starší generaci digitální svět ovlivnil, ale Zetkaři v něm zkrátka a jednoduše žijí od začátku svých životů. Online prostor je tedy nedílnou součástí jejich existence, pomáhá utvářet jejich osobnosti a budovat obraz (image).

1) Internetová/digitální generace

Díky online světu, ve kterém se od narození tito lidé pohybují, jsou zvyklí na rychlé životní tempo. Mají tendenci okamžitě sdílet myšlenky a poznatky na různá témata pomocí různých médií a produktů.

Jsou zvyklí komunikovat spíše obrazem než textem. Zasílají tedy různé fotky, giphy, videa či animace.

Zetkaři se neomezují na domácí počítač, internet mají všude s sebou pomocí notebooků, tabletů či chytrých telefonů. Jsou zvyklí být stále připojeni.

2) Zetkaři žijí liberální životy

Upusťme už od technologií a zaměřme se i na další specifika Zetkařů, kterých je víc než dost.

Tito lidé jsou více empatičtí a celkově více řeší mezilidské vztahy, rasismus, sexualitu, a spoustu dalších problémů.

Jsou liberálnější, a tak se většinou staví proti rasismu, naopak se hlásí k podpoře LGBT komunity.

3) Zdravější životní styl

Několik studií zjistilo, že generace Z pije méně alkohol, berou méně drog a také dochází méně často k případům nechtěného těhotenství před 18 rokem.

Zetkaři dávají před bary přednost kavárnám s freshi a smoothies a dokážou ocenit kvalitní čas strávený doma s přáteli.

Příslušníci této generace nestojí o to, chodit za zábavou ven. Místo toho holdují domácím dýchánkům v podobě přespávání u kamarádů a pravých a nefalšovaných domácích mejdanů s ranní kocovinou: poslouchají hudbu, vaří si, hrají hry.

4) Pracují, aby uspěli

Hlavní motivací v práci jsou v případě generace Z peníze. Podle různých světových průzkumů jsou u nich právě finance na prvním místě.  Proto budou mít/mají více zaměstnání, i když budou mít práci na plný úvazek.

V případě této generace je běžné mít další zdroj příjmů, kterému se lidé věnují po večerech a o víkendech. Bude přibývat různých komunitních projektů po celém světě, do kterých se budou dotyční zapojovat.

Při hledání zaměstnání jsou pro ně nejdůležitější jistoty a bezpečí, až pak je na řadě pocit smysluplnosti. Touží po možnosti kariérně růst a rozvíjet se. Nechtějí stagnovat.

Dávají přednost flexibilní pracovní době a home office, nevidí důvod, proč by to nešlo, online jsou prakticky pořád.

5) Zkušení zaměstnanci

Navzdory svému mládí disponují obvykle relativně velkým množstvím zkušeností.

Tím, že se narodili do globalizovaného světa, přicházejí do zaměstnání často již s určitou zahraniční zkušeností například ze studijního pobytu, mají výborné technické dovednosti a přirozeně se orientují na sociálních sítích.

Také skvěle zvládají multitasking. Zkrátka a jednoduše mají firmám co nabídnout.

Jaké jsou tmavé stránky generace Z?

Zdá se vám generace Z příliš ideální, až začínáte litovat, že jste se nenarodili později? Nebojte, i Zetkaři mají své mouchy. Nyní se jim mrkneme na zoubek.

1) Netrpělivost

Zetkaři chtějí všechno hned. Neumějí čekat, jak by mohli, když vyrostli v digitálním prostředí, kde stačí několik kliknutí a už to je? Dnešní doba je zrychlená a oni jsou tomuto tempu navyklí odjakživa. Je pro ně těžké zpomalit.

Někteří z příslušníků generace Z zmiňují neschopnost setrvat v přítomnosti. Podle průzkumů nedovedou dotyční lidé udržet pozornost déle než osm vteřin.

2) Neuznávání vzdělání

Tento bod může souviset právě s onou netrpělivostí. Absolvovat zkoušky, napsat seminární práce a nakonec diplomku, naučit se na státnice – to všechno stojí dost času a nervů. Generace Z je známá tím, že školu neuznává tolik jako její předchůdci.

Řadě Zetkařů připadá jít na univerzitu zbytečné a ztráta času, takže na ni nemíří, ačkoliv mohou mít pro studium předpoklady. Připadá jim zbytečné trávit čas memorováním dat, když si mohou vše pohodlně a jednoduše vygooglit.

3) Osamělost

I přesto, že jsou spolu příslušníci generace Z propojeni více než kdy dřív, jsou mladí lidé často sami. Tíhnou totiž k silnému individualismu.

K jejich osamění patrně přispívá také omezení osobního kontaktu, který nahrazují seznamovací a jiné randící aplikace. Lidé jsou tak více na síti, pomyslně s někým, ale ve fyzické realitě sami.

Studie z roku 2014 publikovaná vědeckým žurnálem „Computers in Human Behavior“ zmiňuje, že „nadměrné a nezdravé používání internetu“ dokáže samotu dlouhodobě zvyšovat.

Rychlý nárůst, vývoj a popularita aplikací, které mají pomáhat s hledáním naší dokonalé polovičky, odpovídá obecnému poklesu randění a sexuální aktivity u mladších ročníků.

4) Nestálost

Rychlost, ve které Zetkaři vyrostli, může být na škodu s ohledem na jejich stabilitu. Jsou tedy velmi nestálí. Často střídají zaměstnání, ale i partnery a přátele.

Raději, než by se snažili investovat čas do změny něčeho co nefunguje, odejdou a najdou něco, co bude více splňovat jejich požadavky. Chtějí všechno nebo nic. Znalost jazyků a globalizace jim toto usnadňuje. Bohužel to zároveň ještě více prohlubuje jejich osamělost, o které jsme psali výše.

Čtěte také:

Uložte si článek – generace Z na později a svým kamarádům:

generace Z

Sdílejte článek – generace Z svým kamarádům