Jak být šťastný? 7 základních principů + 21 tipů, které vám zlepší den - Status for whatsapp

Jak být šťastný? 7 základních principů + 21 tipů, které vám zlepší den

O štěstí toho bylo napsáno mnoho. Ale co štěstí vlastně je? Pro každého znamená něco trochu jiného. Pojďme se společně v tomto článku podívat na základní principy, které náš život udělají šťastnějším. Pokud se jich budete držet, velmi brzy v životě uvidíte pozitivní změny.

Principy, které jsou v tomto článku představeny jsou podložené vědeckými výzkumy, neboť tento článek shrnuje kurz katedry psychologie Yaleské Univerzity „Psychology of Well-being“.

Mylné představy o štěstí – co nám štěstí nepřinese?

Abychom zjistili, co nás udělá v životě šťastnými, musíme se nejprve podívat, co nám štěstí rozhodně nepřinese.

Možná jste si už někdy řekli: „Až budu mít ……, budu šťastný“. Do volného místa si dosaďte cokoliv počínaje novým autem, oblečením, iPhonem, domem, povýšením, plastickou operací, zhubnutím, hotovou zkouškou z předmětu XYZ, bakalářskou prací, až po luxusní dovolenou na Maledivách.

Studie: Profesorka L. Santos by to nazvala tzv. úžasnými věcmi. Tedy – „Až budu mít jednu z těch úžasných věcí, budu konečně šťastný.“ Tak to ale bohužel není. Důkazem může být studie (Nickerson et al., 2003) která se dotazovala 12 000 absolventů o jejich budoucnosti. Ti, kteří byli označeni za větší materialisty později v životě vykazovali výrazně nižší úroveň štěstí oproti absolventů s méně materialistickými cíli.

Hedonistická adaptace

Takzvaná hedonická adaptace je odpovědí na otázku, proč nás nic z těchto věcí neudělá šťastnější.

Jednoduše řečeno, jde o proces zvykání si na pozitivní i negativní věci.

  • Pokud například v práci dostaneme přidáno, budeme z toho mít radost týden, možná měsíc. Pak si zvykneme, budeme náš plat brát jako samozřejmost a budeme chtít víc.
  • Podobně na tom byli i výherci loterií, kteří po roce od výhry vykazovali zhruba stejnou míru štěstí, jako kontrolní skupina (lidé, kteří nic nevyhráli). (Di Tella et al. 2010)

„Úžasné věci jsou obzvláště úžasné, dějí-li se poprvé. S jejich opakováním kouzlo vyprchává.“ – Daneil Gilbert

Horší věc ale je, že si hedonickou adaptaci neuvědomujeme. A tak si myslíme, že nás úžasné věci udělají mnohem šťastnější po mnohem delší dobu než v realitě. Více o tom pojednává tento TEDtalk.

7 základních principů, jak být šťastný

1) Spánek

Dostatek spánku je základním kamenem pro šťastný a zdravý život. Tendence dnešní uspěchané doby (a doby plné lákadel a podnětů na jedno kliknutí), bohužel odsunují důležitost spánku do pozadí. Přitom dostatečný spánek přináší tolik benefitů! Spánek:

  • Snižuje stres.
  • Zlepšuje paměť.
  • Pomáhá s hubnutím (reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů).
  • Zlepšuje imunitu.
  • Vyrovnává emoce (sny zpracovávají běžné zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky).
  • Působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera.

Kolik hodin spánku je dostatek?

Podle Matthewa Walkera (autora knihy „Proč spíme?“) je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum. Z čehož plyne, že zhruba 80 % z nás žije ve spánkové deprivaci!

Dejte spánku prioritu

Pokud chcete být šťastní, zařaďte spánek mezi vaše priority. Snažte se:

  • Chodit spát ve stejnou dobu
  • Před spaním omezit modré světlo (nejlépe odložit mobil úplně, případně nastavit na mobilu nebo počítači filtr modrého světla).

Pokud by vám nešlo usnout nebo si chcete usínání zpříjemnit, přečtěte si Jak dobře a rychle usnout?

2) Pohyb

Pohyb je nejsnazší cestou k endorfinům – hormonům štěstí. Pohyb má na náš organismus blahodárný vliv. Stačí pouhá půl hodina denně, a o dobrou náladu budete mít postaráno. Mezi největší benefity pravidelného pohybu patří:

  • Lepší spánek
  • Odbourání stresu
  • Posílení srdce a snížení rizika srdečních onemocnění
  • Posílení plic
  • Lepší duševní zdraví
  • Posílení imunitního systému
  • Prodloužení aktivního života (1)

Důležité je, abyste si našli sport nebo aktivitu která vás baví. Nemusíte běhat, pokud vás to nebaví, zkuste místo toho tančit, přihlásit se na akrojógu, zaplavat si, projet se na kole, koloběžce, zkrátka těch možností je nespočet!

TIP: Pokud se těžko přemlouváte a nechce se vám, vybavte si na ten krásný pocit, který přijde po tréninku. Ta příjemná únava a pocit nadšení. Často se stane, že po tréninku přijdete ještě nabitější energií a plni nápadů pro kreativní činnost.

Varování: Na sportu si můžete vypěstovat velmi zdravou „závislost“.

Pokud hledáte inspiraci, přečtěte si náš velký seznam sportů.

3) Přátelé a sociální kontakt

Asi nikoho nepřekvapí, jak moc jsou pro naše štěstí důležití přátelé a to, jak často se s nimi vídáme. Dierne a Seligman (2000) udělali studii mezi velmi šťastnými a velmi nešťastnými lidmi a její výsledky nejsou překvapivé. Šťastní lidé reportovali více přátel, pevnější rodinné vazby i více času, který se svými blízkými trávili.

Jednoduše řečeno, naše tělo je nastaveno na pocit štěstí ze společenské interakce.

Možná jsme také zaznamenali příběh chlapce (Into the Wild), který odešel do aljašské divočiny. Chtěl se vzepřít konzumní společnosti, ale hlavním posláním, které příběh reflektuje, je toto:

„Štěstí je opravdové, jen pokud je sdílené“. – Christopher MxCandless alias Alexander Supertramp

Ještě zajímavější jsou ale výsledky studie o navazování náhodného kontaktu v hromadné dopravě (Epley a Schroeder, 2014), ze které vyplynulo, že ačkoliv si myslíme, že komunikace s náhodnými lidmi v MHD nás šťastnými neudělá, opak je pravdou.

Tedy nejen čas strávený s přáteli ale i náhodné sociální kontakty zvyšují naše štěstí!

Sdílení zážitků

Další ze studií (Boothby et al., 2014) zkoumala, jak si lidé vychutnají zážitky o samotě nebo s někým dalším. V prvním případě hodnotili účastníci studie chuť čokolády a ve druhém umělecká díla. Výsledkem bylo, že v obou případech účastníci, kteří hodnotili (čokoládu i díla) společně s dalším účastníkem, dávali zážitku vyšší hodnocení, než ti, kteří se účastnili experimentu o samotě.

Tady opět vidíme, že staré dobré přísloví: „Sdílená radost – dvojnásobná radost, sdílený smutek – poloviční smutek.“ potvrdil i vědecký experiment.

4) Vděčnost

Projev vděčnosti má velkou sílu. Proto si každý večer zapišme (např. do deníčku nebo mobilní aplikace), za co jsme tento den vděční. Mohou to být maličkosti, ale i velké věci. Zkuste to takto dělat celý týden a nejlépe pokračovat i potom. Výsledků si určitě všimnete. 

Dalším cvičením k projevení vděčnosti je si představit, jaké by to bylo, kdybyste něco nebo někoho neměli.

Vděčnost nám pomáhá se zaměřit na všechno, čeho si v životě vážíme. Je to silná emoce, která nám pomáhá ke spokojenějšímu životu. Budeme-li vděční za všechno, co v životě máme, vyhneme se mylnému chtění lepších, dražších a novějších věcí, které nás od opravdového štěstí spíše vzdaluje.

5) Nalézt v živote vlastní IKIGAI

IKIGAI pochází z Japonska a dalo by se nazvat tajemství šťastného a dlouhého života. Toto slovo by se dalo přeložit jako „důvod bytí“ nebo „důvod, proč ráno vstáváme“. Každý má své vlastní IKIGAI a někteří jsou teprve na cestě k jeho objevení.

IKIGAI je hlavní filozofií ve vesnici Okinawa, které se také přezdívá vesnice stoletých. Lidé tu jsou aktivní až do pozdních let svého života. IKIGAI je kombinací vášně, nadání, poslání a našeho povolání. Je to směr, který nás podněcuje vytvářet něco krásného nebo užitečného.

Co je to IKIGAI vám přiblíží i následující diagram.

Pokud byste se chtěli o IKIGAI dozvědět více, mohu velmi doporučit knihu „IKIGAI – Štastný a dlouhý život

6) Pozitivita

Začněme citátem Henryho Forda: „Pokud si myslíte, že to dokážete, máte pravdu. Pokud si myslíte, že to nedokážete, také máte pravdu.“

Pozitivní myšlení nám pozitivně ovlivňuje život. Díky němu se nám rozšiřují naše možnosti, jsme kreativnější a otevírají se nám nová řešení. Pozitivní emoce podporují naši odolnost, optimismus a zlepšují naše vztahy s ostatními lidmi. Zvyšují naši sebedůvěru a mění náš život k lepšímu.

Pozitivní myšlení, ale neznamená předstírání, že je něco skvělé, když tomu tak není. Negativní emoce je potřeba prožít a nechat odejít, aby uvolnili místo něčemu lepšímu.

A jak tedy podpořit pozitivní myšlení?

  • Zaměřte se na to, jaká slova používáte a zkuste používat více ta pozitivní.
  • Pokud zachytíte negativní myšlenky, řekněte jim STOP a myslete na jiné věci.
  • Obklopte se pozitivními lidmi.
  • Očekávejte v životě pozitivní věci.

7) Meditace, mindfulness a život v přítomném okamžiku

Věděli jste, že naše mysl je v 46,9 % případů jinde, než má? (Killingsworth, Gilbert, 2010) To znamená, že skoro v polovině případů myslíme na něco jiného, než se nám právě děje! Říká se tomu „mindwandering“. Odpověď na to, proč tomu tak je, je naše nastavení mozku. Soustředění na konkrétní úkol totiž vyžaduje více úsilí a aktivaci jiného centra, než když jsme ve „výchozí síti“ kde se nám „mindwandering“ děje.

Problémem je, že pokud nám takto mysl běhá kdo-ví-kde, má to negativní dopad na naše štěstí. Určitě se vám stalo, že i když jste dělali něco příjemného, myšlenky vám utíkaly k tomu, co musíte další den stihnout apod.

Protipólem takového stavu je FLOW – kdy jste plně zabraní do činnosti a nic vás z ní nemůže vytrhnout.

Užívání si přítomného okamžiku můžete natrénovat. Oblíbeným způsobem je právě meditace. Pokud se do ní nechcete pouštět, existuje i prostší způsob, jak myšlenky trénovat. Zkuste se příště při jakékoliv rutinní činnosti plně soustředit na to, co děláte.

Dalších 21 věcí, díky kterým budete šťastnější

1) Zredukujte možnosti

Možná už jste slyšeli o rozhodovací paralýze i o tom, že moc možností znamená stres. Je to přesně tak – čím více možností existuje, tím je rozhodnutí složitější. Samotný okamžik výběru u nás potom vyvolává negativní emoce a rozhodnutí dál odkládáme.

Pokud jde o úkol, který má mnoho možností, jak jej vyřešit, často se stane to, že je rozhodováním člověk tak vyčerpaný, že začíná prokrastinovat a k úkolu se dostává jen stěží.

Snažme se tedy možnosti v některých případech vědomě regulovat. Například:

  • Nehledejte nejlevnější výrobek v 50 různých obchodech (čas tím strávený, se vám stejně „prodraží“).
  • Jakmile jednou uděláte rozhodnutí, držte se ho.

2) Nesrovnávejte se s ostatními

Dnešní doba nám servíruje srovnávání na denní bázi – především na sociálních sítích. Konstantní srovnávání se a „soupeření“ s ostatními o to, kdo bude mít „lepší život“ nás šťastnými neudělá. Srovnávání nám krade radost, čas, peníze i energii. Chcete-li být šťastní, přestaňte se srovnávat.

Každý je v životě v úplně jiné fázi, má jiné priority, jiný životní styl a srovnávání zde opravdu není smysl. Opravdu nemusíte mít dražší auto než soused nebo lepší fotky z dovolené než vaše kolegyně.

Jednoduchým cvičením může být i jen to, že pokud si uvědomíte, že se právě s někým porovnáváte, řekněte si stop. A už jen tímto uvědoměním pomůžete tomu, abyste se přestali srovnávat.

Člověk, který je spokojený sám se sebou, nemá zapotřebí se s někým porovnávat.

Jediné srovnávání, které nám něco může přinést, je srovnání se s naším minulým já. S tím klidně soupeřte a zaznamenávejte si pokrok. Protože být lepší než vaše včerejší „já“, má smysl.

3) Vyrazte do přírody

Už pouhých 20 minut denně strávených v parku nebo přírodě má pozitivní vliv na naše zdraví a náladu. Pobyt v přírodě snižuje stres a má pozitivní účinky i na krevní tlak a mentální zdraví. Pobytem na sluníčku navíc načerpáte i potřebný vitamin D. Někteří doktoři již začali svým pacientům pobyt v přírodě předepisovat. (2)

Není se tedy čemu divit, že lidé, kteří tráví více času v přírodě, jsou šťastnější a spokojenější v životě. Naordinujte si procházku lesem a uvidíte, jak z vás opadne stres všedního dne.

4) Objímejte se

Věděli jste, že objetí (a další doteky) jsou nezbytné pro naši fyzickou i duševní pohodu? Nemáte jej náhodou nedostatek? Pojďme se podívat na všechny benefity prostého objetí:

  • Uvolňuje stres.
  • Léčí depresi.
  • Vytváří pocit bezpečí.
  • Podporuje empatii.
  • Je investicí do vzájemného vztahu.
  • A nemůžete se jím předávkovat.

Tak už na nic nečekejte a běžte obejmou partnera, maminku, tatínka, babičku nebo nejlepší kamarádku / kamaráda!

5) Saunováním ke štěstí

Saunování je nejenom zdraví prospěšné, ale zároveň umí pořádně zvednout náladu a uvést nás do stavu hluboké relaxace. Během saunování se přirozeně uvolňuje dopamin a beta-endorfiny – a to rovnou v trojnásobně vyšším množství, než je běžné! (3)

Zkrátka pokud jste ještě nezažili ten úžasný pocit, který zažijete poté, co vyjdete ze sauny, zchladíte se a lehnete na lehátko, měli byste to napravit!

Podívejme se na příklad z praxe. Severské národy patří dlouhodobě k premiantům, pokud jde o žebříčky spokojenosti a štěstí obyvatel. A není tedy náhodou, že saunování je důležitým prvkem tamní kultury. Ve Finsku by to mohlo jít dokonce tak daleko, že pokud by se chtěl celý národ saunovat v jeden okamžik nebyl by to problém. Finsko totiž disponuje cca. 3 miliony saun na 5,5 milionu obyvatel!

6) Vychutnávejte si přítomný okamžik

Užívejte si přítomný okamžik a plně si vychutnávejte příjemné věci. Jíte-li vaši oblíbenou čokoládu, zkuste zavřít oči a soustředit se na její chuť. Ve sprše si užijte každičkou kapku teplé příjemné vody. Večer se zabalte do peřiny a užijte si její příjemné teplo. Užívejte si každodenní příjemné maličkosti.

Zkrátka a dobře, prožívejte hezké věci s plným soustředěním. Odložte u snídaně telefon a vychutnejte si ji. Vychutnávání totiž úzce souvisí s mindfulness – tedy bytím v přítomném okamžiku.

S drobnou úpravou můžete navíc udělat rutinní věci výjimečné. Např. k takovému sprchování nebo koupeli si můžete zapálit vonnou svíčku a pustit relaxační hudbu. A takových věcí najdete v průběhu celého dne spoustu.

Jednoduše si užívejte malé i velké věci!

7) Soustřeďte se aktivitu, ne na výsledek

Soustředění pozornosti na samotný výsledek nás opět přivádí k postoji „budu šťastný až…“, což nás šťastnými rozhodně neudělá. Asi znáte pořekadlo, že „Cesta je cíl“. Ano, to je přesně ono. Budeme-li si užívat celý proces, budeme spokojenější.

Myslíte si, že by vznikaly knihy, kdyby si autoři neužívali psaní? Dalším příkladem může být touha mít vysportované tělo. Ten, kterého nebaví sport, se k němu jen tak nepropracuje. Zato kdokoliv má rád pohyb, se k vysportovanému tělu dostane snadno (dalo by se říci i „jen tak mimochodem“). A toto pravidlo platí v čemkoliv dalším. Dělejte věci s láskou a precizností a úspěch se dostaví. A vy budete spokojení s dobře odvedenou prací.

8) Vyhýbejte se stresu – naučte se říkat NE

Ne vždy to jde se vyhnout stresovým situacím, ale častokrát to jde. Určitě jste si všimli, že má den 24 hodin a nejde stíhat všechno. Proto je důležité naučit se říkat NE. Vybírejte si jen to, co je pro vás důležité. Určitě budete mít plno pozvánek na různé akce nebo vás kolegové pořádají o pomoc. Pokud ale víte, že byste to nestíhali a sami se dostali do časového presu, omluvte se a jednoduše to odmítněte.

Říci na něco ANO, ale v koutku duše myslet NE, znamená STRES.

Druhým důležitým bodem, jak se vyhnout stresu, je dělat věci včas. Zkuste věci nenechávat na poslední chvíli, a naopak si všechno předem připravit. Vaše budoucí já vám za to poděkuje!

9) Zavolejte kamarádovi

Pokud jste od svých přátel daleko nebo nemáte čas a prostor se sejít, zavolejte si. Už jen krátký telefonát vám zvedne náladu. Už výše jsme si zdůraznili důležitost sociálního kontaktu a sdílení. Prostor vypovídat se, tak může být často k nezaplacení. Nezapomínejte na to.

10) Buďte laskaví a dělejte dobré skutky

Znáte radost z dávání dárků? Tak to je přesně ono. Pochvalte kolegyni za dobře splněný úkol. Usmějte se na spolucestující, pomozte mamince s kočárkem. Zkrátka buďte milí a dělejte hezké věci. Nejen, že se vám to stokrát vrátí, ale budete mnohem spokojenější (a nejen vy sami, ale i lidé kolem vás).

11) Usmívejte se

Úsměvem dokážete ošálit mozek, i když vám do smíchu není. Podle časopisu studie (Experimental Psychology) se i předstíraným úsměvem vytváří v těle pozitivní emoce. Aktivace svalů, používaných při úsměvu, se spouští centra mozku spojovaná s radostí. Mezi obličejovými svaly existuje nervové propojení, a tak díky vědomému kontrolování výrazu dokážeme měnit psychologické stavy našeho vědomí. (4)

12) Zajděte k psychologovi

Pokud vás trápí nějaký hlubší problém (ve vztahu, rodině nebo stojíte před důležitým rozhodnutím), nemusí být na škodu navštívit psychologa. Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické a někdy vám náhled na věc z jiného úhlu může s rozhodováním opravdu pomoci. V dnešní době je čím dál populárnější i koučink, který využívají i manažeři malých i velkých firem pro vlastní rozvoj.

Možná jste to nevěděli, ale k psychologovi můžete zajít zdarma. O tuto návštěvu je ale nejprve potřeba požádat u svého praktického lékaře.

13) Poslouchejte hudbu

Hudba umí dodat energii, zvednout náladu i pomoci se soustředit na práci. I při poslechu hudby se uvolňuje dopamin – další z hormonů štěstí. Podle Marelisa Fábrega (autora knihy Daring to Live Fully) uvádějí lidé hudbu jako jednu z pěti nejpříjemnějších věcí v životě.

Jestli potřebujete okamžitě zvednout náladu – pusťte si svou oblíbenou veselou a energickou písničku. Když si k tomu navíc i zatancujete, zvedne se vám nálada dvojnásobně.

14) Odpouštějte

Odpuštění je dalším klíčem ke štěstí. Odpouštět bychom se měli naučit hlavně sami pro sebe, protože pokud máme něco někomu za zlé, ten negativní pocit chováme v nás. Proto je mnohem lepší danou věc nechat odejít. Odpouštění může být jedním z nejtěžších rozhodnutí, ale také je rozhodnutím nejvíce osvobozujícím.

Není divu, že lidé, kteří umí odpouštět, jsou šťastnější, zdravější a více empatičtí. Na druhou stranu lidé, kteří nejsou schopni odpustit, mají tendence být nenávistní a věčně naštvaní, což může vést až k depresím.

15) Jezte vyváženou stravu

Emoce se dají ovlivnit i stravou. Je na nás, abychom našim buňkám a orgánům poskytli dostatek energie a vitamínů na správné fungování. Asi nemusím zmiňovat negativní efekt těžkého a smaženého jídla.

Co nám ale pomůže k dobré náladě?

  • Zelená zelenina bohatá na vitamín C a hořčík, který pomáhá při tvorbě serotoninu a dopaminu
  • Ořechy a semínka – jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin
  • Borůvky – bohaté na antioxidanty a vitamíny
  • Banány – obsahují železo, hořčík, draslík, vit. B6,..
  • Potraviny bohaté na vitamín B – např. luštěniny, hnědá rýže, oves,..
  • Fermentované potraviny
  • Divoké ryby (5)

16) Kupujte zážitky, ne věci

Už na úvod jsme si vysvětlili, že věci nás šťastnými neudělají. Pokud si ale přeci jen chcete někdy udělat radost a za něco peníze utratit, investujte se do zážitků. Ať už to bude večeře s přáteli, návštěva wellness, adrenalinový park nebo dovolená. To jsou přesně ty věci – zážitky, které nám už nikdo nevezme. Jednou pro vždy budou v našich vzpomínkách a my se k nim budeme moci kdykoliv vracet.

17) Mějte sami sebe rádi

Mít rád sám sebe je základním krokem ke štěstí. Jak by nás měl mít rád někdo jiný, když to nedokážeme ani my sami? Je proto důležité se mít rádi i se svými chybami (navíc je tu vždycky prostor, jak na nich pracovat). Mít se rád znamená rozhodovat se podle vlastního svědomí; říct ne, když se nám něco nelíbí; udělat si čas sám pro sebe, na své zájmy i pro osobní rozvoj; být si vědom své vlastní hodnoty.

Sebeláska v žádném případě ale není sobectví ani narcismus. Ten, kdo se má rád, se nepotřebuje vychloubat před ostatními.

18) Obklopte se pozitivními lidmi

Největší vliv na nás mají lidé, kterými se obklopujeme, proto udělejte všechno proto, abyste kolem sebe měli pozitivní lidi, kterými se můžete inspirovat. Naopak morousové a lidé, kteří si pořád na něco stěžují, nás tak akorát potáhnout dolů. Těm se snažte za každou cenu vyhýbat!

S pozitivními a podporujícími lidmi kolem vás snadněji dosáhnete svých cílů a budete dál růst.

19) Omezte sociální sítě

Nadměrné používání sociálních sítí může vést k úzkostem, depresím a pocitům osamělosti. Sociální sítě nám totiž neustále předhazují „dokonalé“ životy ostatních, které nemusí nutně reflektovat realitu a neustále nás vystavují sociálnímu porovnávání se s ostatními.

Vytváří také FOMO (Fear of missing out) – tedy obavy z toho, že nám něco uniká. Představte si, že jste si naplánovali krásný program na večer, třeba s knížkou u krbu. Než se ale ke knížce dostanete, nedá vám to a podíváte se, co dělají přátelé. Hmm, vypadá to luxusní párty… A vaše pohoda s knížkou je pryč, protože máte pocit, že vám někde uniká něco lepšího.

Tento bod nemá démonizovat sociální sítě, spíš upozornit na to, že se to nemá přehánět, protože ruku na srdce, asi by bylo těžké v dnešní době přežít bez Facebooku, Youtube,..(případně si sem dosaďte, cokoliv dalšího). Navíc pokud jste se sebou spokojení a šťastní, obsah news feedu vám nijak neublíží.

20) Milujte se

Bylo provedeno již mnoho průzkumů a všechny se shodují na tom, že sex a štěstí mají mezi sebou jasnou souvislost. Zvýšený pocit pohody a štěstí přichází s častější sexuální frekvencí, potvrdil docent sociologie Tim Wadsworth z University of Colorado. (6)

Vliv na to má hormon Oxytocin, kterému se také přezdívá „hormon lásky“. Oxytocin nám zvyšuje imunitu, snižuje stres a prodlužuje život. Nejvyšších dávek tohoto hormonu se člověk dočká po orgasmu (případně matka po porodu dítěte).

21) Pomazlete čtyřnohého přítele

Máte-li doma kočku nebo psa, budete pravděpodobně šťastnější a dožijete se vyššího věku, než lidé bez čtyřnohého přítele. Přítomnost zvířat totiž pozitivně ovlivňuje naši psychiku. Při mazlení s nimi stoupá hladina endorfinů i dalších látek ovlivňující pocit spokojenosti. Klesá také krevní tlak a puls.

Rodiny, které mají zvířata, se mezi sebou dokonce i méně hádají a v případě neshody se i dříve usmiřují. (6)

Není divu, že v současné době existují i terapie, které využívají přítomnost zvířat. Přítomnost zvířat totiž vyvolává u člověka pocit klidu a bezpečí, snižuje stres a napětí a podporuje psychickou stimulaci.

  • Canisterapie – je léčebná terapie, která využívá psy
  • Felinoterapie – je terapie s přítomností koček
  • Hipoterapie – využívá k léčbě koně

Nemáte-li doma chlupatého mazlíčka, můžete zajít do místního útulku pomoct s venčením nebo nabídnout přátelům hlídání psa/kočky, v momentě, kdy budou na dovolené.

22) Poslechněte si podcast „The Happiness Lab“

Chtěli byste se o tom, jak být šťasný dozvědět ještě více do hlouby a angličtina pro vás není problém. Stáhněte si podcast „The Happiness Lab“ od Dr. Laurie Santos, která je zároveň i autorkou celého kurzu Psychology of Well-being“, ze kterého čerpá i tento článek. Kurz je rovněž velmi zajímavý a není časově náročný, provází jej i řada praktických cvičení. Navíc je zcela zdarma.

Závěrem

Věřím, že si najdete ideální mix toho, jak být šťastný. A i když se vám třeba z počátku nebude dařit plnit více principů zároveň, zkuste se soustředit nejprve na jeden a pak k němu přibírejte další. A nezapomeňte článek poslat dál, pokud víte o někom, kdo by si ho také měl přečíst.

Čtěte také:

Uložte si článek – jak být šťastný na později a svým kamarádům:

7 základních principů, jak být šťastný

Mylné představy o štěstí – co nám štěstí nepřinese?

Sdílejte článek – jak být šťastný svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x