Asi každý dospěje v životě do fáze, kdy začne řešit, jaký má jeho život smysl. Jak žít život, aby byl naplňující a hodnotný? Co smysl života vlastně vůbec je, v čem jej najít a jak jej dosáhnout?

Tyto otázky si pokládáme zejména v náročných životních situacích. Ve chvílích, kdy nám zemře někdo blízký, onemocníme nebo se nám rozpadnou vztahy, které pro nás byly důležité. Pak přichází na řadu existenční a mnohdy filosofické otázky, které by nás dříve ani nenapadlo si pokládat.

V tomto článku se proto zaměříme na výše zmíněné dotazy a zodpovíme je. Zároveň se dotkneme několika přístupů, skrze které lze na smysl života nahlížet. Každý koncept je zcela odlišný a díky tomu jedinečný. Vy si tak budete moci vybrat ten, který s vámi bude nejvíce souznít.

Teoretické přístupy ke smyslu života

1) Ateistické pojetí

Tento přístup by se také dal nazývat hédonistickým. Žijeme přece tady a teď, tudíž je třeba si užít život plnými doušky se všemi prožitky, které nabízí. Dopřávejme si tedy jídla, které nám chutnají, dělejme práci, která nás baví, cestujme, potkávejme se s lidmi a žijme vztahy, které nás baví a naplňují. Neztrácejme čas něčím, co nás frustruje a ubíjí naši kreativitu i radost.

V tomto pojetí je život vnímaný především jako prostředek k dosahování rozkoší a štěstí. Dotyčným je jedno, co bude zítra, důležitý je dnešek.

Zatímco tak mohou neomezeně realizovat svůj potenciál, zároveň skýtá tento přístup různá úskalí a těmi je bezohlednost a sobeckost. Tehdy můžeme naším neuváženým jednáním, které tíhne k silnému individualismu a egocentrismu, ublížit nejen druhým lidem, ale třeba i přírodě, a nakonec sami sobě.

2) Buddhistické pojetí

Smyslem života je podle učení buddhismu dospět k probuzení, což se povedlo Buddhovi. Člověk se má během svého zemského putování vymanit z dosahu karmy, kvůli které se stále znovu a znovu rodí na pozemský svět, protože stále neprocitl. Je tak nucen neustále reagovat na vazby, které vytvořil s jinými lidmi mnohdy v předešlých životech.

Cílem buddhistů je dosáhnout nirvány, což je stav osvícení. Ve chvíli, kdy jej dosáhnou, rozpoznávají pravou podstatu mysli a reality. Jedná se o nejvyšší stav moudrosti a absolutního štěstí. Právě osvícená mysl se může osvobodit z koloběhu znovuzrozování a stává se svobodnou. Dosažení tohoto stupně se proto jeví být smyslem života z pohledu nauky buddhismu.

3) Křesťanské pojetí

Smyslem života křesťana je zjednodušeně řečeno se co nejvíce přiblížit Bohu a díky tomuto úzkému spojení si zajistit místo ve věčném království neboli nebi. Hlavním posláním je tedy konat vůli Otce v nebesích, milovat Boha i svého bližního z celého srdce. Právě tehdy můžeme dojít do království nebeského.

Důležitou roli zde hraje také Ježíš Kristus, syn Boží. Jej má správný křesťan následovat, učit se od něj a rozmlouvat s ním v modlitbě. Důležité je, aby věřící dodržovali Desatero, o kterém jsme psali dříve zde, a činili pokání.

Smyslem života je tedy v tomto pojetí se co nejvíce přiblížit Bohu, protože pouze to zajistí člověku trvalou radost (narozdíl od krátkodobých pozemských potěšení).

4) Nihilistické pojetí

Tento filosofický směr tvrdí, že lidský život nemá žádný smysl ani hodnotu. Existenciální nihilismus dokonce zachází tak daleko, až naznačuje, že lidský druh je naprosto bezvýznamný. Podle této teorie je každý jedinec izolovanou bytostí narozenou ve vesmíru, které je zapovězeno vědět “proč“, přesto je nucena si smysl vymyslet.

Podle nihilistů jsou náboženství pouhou reakcí na strach ze smrti. To, že nám dávají pocit nějakého smyslu, umožňuje lidem lépe těmto obavám čelit.

Podstata smyslu života

Hledání smyslu života je čím dál více populární. Mnoho lidí se vydává za tímto poznáním na nejrůznější seberozvojové retreaty, pobyty ve tmě, meditace v ašrámech v Indii, psychedelické zkušenosti v jižní Americe. Mnoho lidí touží vědět, zda existuje něco víc.

Kdykoliv cokoliv děláme a o něco usilujeme, je pro nás přirozená touha znát odpověď na otázku “proč”. Prahneme po tom mít nějaký cíl, metu, jež nás bude motivovat a kterou budeme moci následovat. Většina lidí potřebuje ke svému konání nějakou motivaci. Málokomu se chce dělat něco jen tak, dalo by se říct zbytečně. Někomu stačí dobrý pocit, někomu výhrůžka pobytu v pekle. Co člověk, to jiný přístup.

Je tedy pochopitelné, že si otázky typu “Co je smyslem mého života?” klademe i v případě naší existence. Umožňují nám navýšit a lépe vnímat její hodnotu, když si uvědomíme, že život samotný je nevyčíslitelný dar, který by bylo smutné promrhat. Odpověď na výše zmíněnou otázku si tak stejně nakonec musí najít každý sám za sebe a v sobě. Protože s každým rezonuje něco jiného. Stejně tak máme za sebou každý rozdílné životního příběhy a zkušenosti, které utvářejí naši osobnost.

co je smyslem života

Vladimír Kafka o smyslu života

Podle známého českého malíře a léčitele Vladimíra Kafky “život sám o sobě žádný smysl nemá, záleží jen na nás, jaký smysl mu svým konáním a prožíváním dáme”. S tímto tvrzením se nejvíce ztotožňuji i já.

Všichni se na Zemi rodíme s čistým štítem. Většina z nás má svobodnou volbu se rozhodnout kým budeme, co budeme dělat. Je jen na nás, čím svůj život vyplníme a čemu dáme prostor.

Pakliže máme nějaký koncept, kterému věříme a ztotožňujeme se s ním, pak je dobré se jím řídit a snažit se jej naplnit. Jedině tak dosáhneme spokojenosti.

Například:

Smyslem mého života je mít spokojenou rodinu. Budu se podle toho tedy chovat. Rodina by proto u mě měla mít první místo, nikoliv práce nebo cestování.

Pokud něco vnímám jako smysl svého života, je potřeba, abych se k tomu adekvátně choval. Jinak se může stát, že kvůli nedostatku času/pozornosti o danou věc přijdu.

Inspirace – co všechno může být smyslem života?

Zde přinášíme tipy na to, co může být hlavním motorem vaší existence a pozemského putování:

  • Duchovní růst
  • Žití svých snů
  • Rozšíření svého potenciálu
  • Zjištění, uvědomění a ukotvení se v tom, kdo jsem
  • Poznání sama sebe a realizace svých silných stránek
  • Přijetí svých stínů
  • Dosažení věčného života
  • Prožití šťastného života
  • Očištění své duše a spojení s Bohem
  • Rozvázání karmických vazeb a dosažení osvícení
  • Absolutní uspokojení svých fyzických potřeb
  • Mezilidské vztahy
  • Aby člověk miloval
  • Poznávání krásy ve všech formách
  • Prožití krásných okamžiků
  • Pomoc druhým lidem a planetě

Napadlo vás něco dalšího? Perfektní. Originalitě se meze nekladou. Jakmile si ujasníte, co je pro vás prioritou v životě, dělejte pro to maximum. Zvýší to vaši spokojenost a radost.

Ve finále, až nám zubatá s kosou zaklepe na dveře, si právě tohle vědomí odneseme sebou na druhý břeh – nikoliv peníze nebo majetky. S tímhle vědomím je dobré na život nahlížet.

Čtěte také:

Uložte si článek – smysl života na později a svým kamarádům:

jaký je smysl života

Teoretické přístupy ke smyslu života

Inspirace – co všechno může být smyslem života?

Sdílejte článek – smysl života svým kamarádům: