Kdo je influencer? Jak ho najít? Využití pro marketing - Status for whatsapp

Kdo je influencer? Jak ho najít? Využití pro marketing

Pojďme se společně podívat, kdo to je influencer a jak se jím stát. Zároveň se podíváme na využití influencerů pro marketing, jak je najít a kolik stojí.

Kdo je influencer

Slovo ‚influencer‘ bylo do češtiny převzato z anglického ‚influence‘, což v překladu znamená vliv. Pokud o člověku řekneme, že je influencer, znamená to tedy, že nějakým způsobem ovlivňuje určitou skupinu lidí.

 • Tyto ‚vlivné osoby‘ se zabývají různými tématy od zdravé výživy a životního stylu, přes vývoj technologií a automobilový průmysl až po politiku.
 • Věřím, že v dnešní době byste byli schopni najít alespoň jednoho influencera pro každou oblast zájmu.
 • Influenceři se svým publikem většinou komunikují prostřednictvím sociálních sítí nebo jiných online médií. Z nejznámějších jmenujme například YouTube, Instagram, TikTok či Twitter.
 • Některé sítě dosáhly takové popularity, že vzniklo nové označení pro influencery působící právě na dané platformě. Například místo slovního spojení „influencer na Youtube“ se zjednodušeně používá „youtuber“.

Jak se stát influencerem?

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, za tím, že se člověk stane influencerem, je většinou spousta práce. Založení vašeho profilu je první, často ale ten nejjednodušší krok.

Aby daná osoba nasbírala dostatek ‚followers‘, tedy těch, kteří ho sledují, je potřeba na profil vkládat relevantní a přínosný obsah. Stejně tak je důležité používat jazyk, který je publiku přirozený, a celkově mezi sledující zapadat a být jedním z nich.

Využití influencerů pro marketing

Dnešní zákazník se liší od zákazníka před několika lety. Reklamní sdělení velkých korporací čím dál úspěšněji ignoruje a místo toho dává při výběru produktů na doporučení lidí v okolí. Ať už těch v reálném životě, nebo těch virtuálních.

Tato situace tak dala vzniknout nové formě marketingu, kdy místo známých osobností na billboardech či v televizní reklamě firmy osloví vybraného infuencera, aby jejich produkt publiku představil. Pro firmy to má hned několik výhod:

 • Tím, že influencer dlouhodobě pro své publikum vytváří hodnotný obsah, mu jeho sledující věří.
 • Pokud firma zvolí vhodného influencera, jejich produkt se dostává přímo k jejich specifické cílové skupině (ta je dána věkem, pohlavím, zájmy, životním stylem apod.).
 • Jedná se o nenásilnou formu představení produktu a ukázku jeho využití v reálné situaci.
 • Samotná spolupráce zvyšuje nejen hodnotu prodejů, ale také posiluje jméno značky, která se tak dostává po povědomí spotřebitelů.

Velikost publika

Makro influenceři

Jako makro influencery označujeme tvůrce se 30.000 a více sledujícími (tato hodnota se může lišit dle použitých zdrojů). Jejich výhoda z marketingového hlediska spočívá v tom, že dokáží působit na větší část publika, a také mají dostatek zkušeností s tvorbou obsahu.  Zjednodušeně lze říci, že čím větší počet followers (sledujících), tím větší zviditelnění může firma z dané spolupráce očekávat.

Mikro influenceři

Existují však i produkty, jejichž cílová skupina je tak specifická, že velký přínos nabízí spolupráce s tzv. mikro influencery. Publikum mikro influencerů zpravidla zahrnuje několik jednotek až desítek tisíc sledujících. I když by se na první pohled mohl takový počet followers zdát jako nevýhoda, opak je pravdou. Vztah menších tvůrců s jejich sledujícími dovoluje díky menšímu počtu být si bližší a odpovídat na všechny či alespoň většinu jejich reakcí. Přístup mikro influencera je proto celkově osobnější a přátelštější.

Kolik influenceři stojí?

Výše odměny tvůrce vždy záleží na tom, koho se svoji nabídkou oslovujete, jaké máte cíle a jak dlouho chcete spolupracovat. Spolupráce s mikro influencery často fungují na základě výměny za zboží či službu, což je pro mnoho firem velmi výhodná a levná forma zviditelnění.

S popularitou a sledovaností influencera lze očekávat nárůst ceny a není neobvyklé, že za zmínku u velkých tvůrců budete muset zaplatit odměnu ve výši několika desítek tisíc korun.

Kde najít influencera?

To samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem chcete produkt k uživatelům dostat. Možností je dnešní v době opravdu hodně, mezi nejčastější patří následující:

 • Pokud se má jednat o vizuální a foto propagaci, zapátrejte na Instagramu. K nalezení toho správného influencera vám pomůžou tzv. hashtagy #, kterými jsou sdružována jednotlivá témata.
 • Hledáte-li psanou formu reklamy, začtěte se do tematických blogů.
 • Potřebujete něco živějšího? Správná volba by mohl být youtuber.

Nejznámější čeští influenceři

 1. Fotbalista Petr Čech je v roce 2022 nejsledovanější českou osobností na Instagramu s úctyhodným počtem 2,2 miliónů followers.
 2. Titulem druhého nejsledovanějšího Čecha na Instagramu c 1,7 milionem follows se může pyšnit závodník Makhmud Muradov. Je sice původně z Uzbekistánu, momentálně ale žije v ČR se svojí partnerkou Monikou Bagárovou.
 3. Třetí příčku se 1,1 milionu sledujících drží Leoš Mareš, oblíbený moderátor rádia Evropa 2 a zpěvák. 

Z YouTube komunity jmenujme například Karla Kováře, kterého ale většina zná pod jeho přezdívkou Kovy. Na svém kanálu publikuje zejména delší, naučná videa, fanoušky však zajímá i jeho osobní život a na Instagramu ho sleduje necelých 800 tisíc profilů.

Další neopomenutelnou postavou české video-scény je pranker Kazma, kterého spousta z nás zná z jeho One Man Show vysílané na platformě Stream. I toho najdete na Instagramu společně s jeho 660 tisícy sledujích.

Velké oblibě na síti TikTok i Instagram se těší Ben Cristovao, bývalý účastník reality show SuperStar. Ten kromě známých sportovních značek propaguje svoji hudbu i zdravý životní styl a veganskou stravu.

Online víc než realita?

To, že velká část populace, zejména té mladší, dnes žije v online světě, asi nebude překvapením pro nikoho. Když se zastavíte uprostřed zalidněného náměstí nebo plného obchodního centra, a rozhlédnete se kolem sebe, je poměrně velká šance, že většina vysokoškoláků a středoškoláků, ale i těch mladších, budou mít sluchátka v uších nebo alespoň mobil v ruce.

Co pro vás může být ale novinkou je, že podle tohoto průzkumu 4 z 10 mileniálů (tj. ve věku 18 až 38 let) tvrdí, že jim jejich oblíbený tvůrce, tj. influencer, rozumí lépe, než jejich kamarádi.

Čtěte také:

Sdílejte článek – influencer svým kamarádům

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x