Příznaky těhotenství: 35 běžných i méně častých projevů - Status for whatsapp

Příznaky těhotenství: 35 běžných i méně častých projevů

Přemýšlíte, jestli jste těhotná? Pojďme si společně projít příznaky těhotenství. Příznaky jsme rozdělili na – běžné, méně časté a výjimečné.

Kdy lze pozorovat první příznaky těhotenství?

První testy hladiny HCG, což je hormon doprovázející těhotenství, mohou být nevýrazné a většina těhotenských testů ho odhalí asi po deseti dnech od početí. První příznaky těhotenství na sobě ženy mohou tedy obvykle pozorovat mezi 10. až 14. dnem od oplodnění vajíčka – pár dní před očekávanou menstruací.

Běžné příznaky těhotenství

V úplných začátcích těhotenství nemusí být první příznaky úplně jednoznačné. Neexistuje totiž žádný univerzální vzorec, dle kterého by žena sama hned poznala, že je těhotná. Každá žena je jiná, individuální bytost, a tudíž i každé těhotenství je individuální a probíhá jinak. Některé ženy mohou mít počátky těhotenství i bezpříznakové. Většina žen však na sobě pozná těhotenství ještě dříve, než si udělá těhotenský test.

1) Vynechání menstruace

Jedná se o nejjasnější příznak těhotenství. Pokud má žena pravidelnou menstruaci a najednou se jí opozdí¨, je velká pravděpodobnost, že je těhotná.

2) Nevolnost a pocity na zvracení

K častým raným příznakům těhotenství patří i nevolnosti a pocity na zvracení, kterými v prvním trimestru trpí velká část žen. Někdy se můžeme setkat i s pojmem ranní nevolnosti, kdy mají budoucí maminky nejčastěji nevolnosti ráno, avšak některé ženy v prvním trimestru těhotenství trpí nevolnostmi odpoledními či večerními. Neobvyklé nejsou i celodenní nevolnosti. Postupem času však nevolnosti ustupují a ve většině případů již ve druhém trimestru zcela vymizí.

3) Nechutenství

Často souvisí s nevolnostmi. Budoucí maminky nemají na začátku těhotenství na nic chuť, zpravidla kvůli pocitu žaludku na vodě. Některé ženy nemají hlad vůbec, jiné ženy hlad mají, avšak jim chybí chuť k jídlu.

4) Křeče v podbřišku

Bolest v podbřišku jako při menstruaci patří k raným příznakům těhotenství. Žena pocítí křeče po oplodnění, až se začne oplozené vajíčko uhnizďovat v děloze. S dalšími bolestmi břicha se mohou ženy setkat v průběhu těhotenství, kdy děloha mění svůj tvar, vazy se neustále natahují a působí tak zmiňované křeče.

5) Únava

V prvních dnech po oplodnění mohou být ženy neobvykle unavené, vyčerpané a ospalé. V těhotenství se tvoří více hormonu progesteronu, který způsobuje velkou únavu. Každým týdnem se zvyšuje. Je to dané tím, že si miminko bere od nastávající maminky potřebné živiny, což je pro její organismus vyčerpávající.

6) Změny nálad a přecitlivělost

Začátek těhotenství je pro ženy náročný rovněž po hormonální stránce. Změny nálad a přecitlivělost jsou způsobené především hormonální nerovnováhou a změnami v těle, které nastávají v těle ženy při oplodnění. Budoucí maminky najednou prochází velkou emocionální změnou, která má za následek, že emoce jsou jako na horské dráze – pocity radosti a štěstí z ničeho nic střídají pláč, smutek či strach.

Existují však tipy, jak si udržet těhotenské emoce pod kontrolou:

  • zdravá strava,
  • dostatek odpočinku,
  • udržování těla ve formě – pro těhotné ženy je vhodné plavání,
  • sdílení obav a emocí se svým partnerem,
  • vzdělávání se v oblasti těhotenství a rodičovství.

7) Zvětšená a nateklá prsa

Změny týkající se prsů bývají prvním příznakem, kterého si žena všimne. Prsa začnou bolet, natékat, nepříjemně pnout a začnou být na nich viditelné žilky. Mohou bolet, svědit, brnět a být citlivé na dotek. Bolest způsobuje rostoucí hladina těhotenských hormonů.

8) Zvýšená bazální teplota

Budoucí maminky na sobě mohou těhotenství poznat i pomocí zvýšené bazální teplotě, která je zvýšená 18 a více dní v řadě.

9) Změny chutí

Některé budoucí maminky nemohou to, co jim dříve chutnalo, ani cítit. Na druhou stranu po potravinách, které dříve nenáviděly se jim sbíhají sliny.

10) Nafouklé břicho a nadýmání

Na začátku těhotenství se mohou ženy často setkat s pocitem nafouklého břicha a zvýšený výskyt nadýmání. Důvodem je vliv těhotenského hormonu progesteronu díky němu dochází ke zpomalení trávicích procesů. Ve třetím trimestru je hlavním důvodem nadýmání a pocitu nafouklého břicha rostoucí děloha ženy, která tlačí na střeva.

Méně časté příznaky těhotenství

Další příznaky, které doprovázejí těhotenství, avšak nejsou již tak časté. Můžou je však zastihnout v počátcích, v průběhu i na konci těhotenství.

11) Implantační krvácení

Drobné vaginální krvácení způsobuje oplozené vajíčko, když se uhnizďuje v děloze. Může mít různou barvu, od světlé po zcela tmavou. Krvácení trvá zpravidla jeden až dva dny a objevuje se 10. až 12. den po početí, což je zhruba dva až čtyři dny před očekávanou menstruací a z toho důvodu si jej většina žen zamění za menstruaci.

12) Citlivost na pachy

Část budoucích maminek se v těhotenství potýká s citlivostí na pachy. Co jim dříve vonělo může být v těhotenství úplně jinak. Za citlivějším čichem je s největší pravděpodobností zodpovědná rostoucí hladina hormonu estrogenu a zvýšená krvetvorba, jelikož se zvětšuje objem krve v těle těhotné ženy.

13) Živé sny

Některé ženy mají v průběhu těhotenství velmi živé sny. Jejich příčinou je zvýšená hladina hormonu progesteronu a časté buzení během spaní, kdy si díky buzení sny více pamatují.

14) Zvýšený výtok z pochvy

Určité procento žen může během těhotenství pozorovat změnu hlenu vylučovaného z děložního hrdla. V počátcích těhotenství je hlen velmi řídký a kluzký, poté hlen důsledkem zvyšování hormonu progesteronu zhoustne. Hlen má obvykle světlou barvu, je však v pořádku, pokud se objeví i výtok hnědavý.

15) Závratě a mdloby

Neobvyklý příznak v rané fázi těhotenství – většinou se objevují v druhém a třetím trimestru. U některých žen se však závratě objevují v prvních týdnech otěhotnění a v krajním případě mohou vést až k omdlévání.

V prvním trimestru se závrať u nastávajících maminek může dostavit kvůli tomu, že organismus nemá k dispozici zásobení pro rychle se rozšiřující oběhový systém. Ve druhém trimestru se mohou vyskytovat mdloby, které jsou důsledkem zvyšujícímu se tlaku dělohy na naše cévy.

Závratě a mdloby však může způsobit i nízká hladina cukru v krvi. Důležité je v těhotenství při každém jídle konzumovat vhodné množství bílkovin, pomoci, kterých se podaří udržet hladinu krevního cukru v rovnováze.

16) Nespavost

Těhotné ženy, ač jsou sebevíc unavené, mohou trpět nespavostí. Pokud žena před otěhotněním nespavostí netrpěla, může to být další indicie k tomu, že je v jiném stavu.

Proti nespavosti lze bojovat prevencí, mezi kterou můžeme řadit:

  • pravidelný spánkový režim – chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu každý den,
  • pravidelný pohyb během dne – cvičení pro těhotné, plavání, procházky,
  • duševní hygiena a relaxace
  • zdravá životospráva,
  • nespat dlouho přes den,
  • nepoužívat v ložnici televizi, mobilní telefon či počítač.

17) Noční pocení

Nadměrné pocení trápí těhotné ženy především v noci, a to zejména v prvním a třetím trimestru. Je to dáno tím, že se během těhotenství tělesná teplota ženy mírně zvyšuje. Jedná se o přirozený vedlejší účinek růstu dítěte a hormonálních změn.

18) Pálení žáhy

Jedná se o palčivou bolest za hrudní kostí spojenou s kyselou nebo hořkou pachutí v krku a ústech. S pálením žáhy se vyskytne značná část těhotných žen. Těhotenské hormony mohou zpomalovat metabolismus a uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem.

19) Bolest hlavy

Zvýšený výskyt bolesti hlavy může být jedním z příznaků těhotenství. Častější bolesti hlavy se mohou objevit kdykoliv v těhotenství. Středně silné bolesti hlavy mohou nastávající maminky přepadnout od početí až do porodu. Příliv těhotenských hormonů a zvýšené proudění krve totiž podporují jejich vznik.

Na začátku těhotenství může budoucí maminky hlava bolet kvůli rostoucímu objemu krve. Bolest postupně ustoupí, jelikož si tělo zvykne na zvýšenou hladinu hormonů.

20) Průjem nebo zácpa

Jsou důsledkem hormonálních změn. Většina žen se zácpy nezbaví po celou dobu těhotenství. V pokročilejších stadiích rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník, a tím dochází ke zpomalení vyprazdňování. Budoucí maminky by měly pro zmírnění zácpy volit vhodné potraviny, které mají vyšší obsah vlákniny, dodržovat a zvýšit pitný režim a mít dostatečný pohyb.

Průjem může ženy zaskočit na začátku těhotenství, kdy se může objevit citlivost na nové potraviny, které žaludek do té doby bez problému přijímal. Některé ženy může průjem potrápit v důsledku užívání prenatálních vitamínů a přílivem těhotenských hormonů. Pokud se průjem objeví ve třetím trimestru, je to známka toho, že se tělo připravuje na porod.

21) Časté močení

Tělo ženy v těhotenství produkuje více krve a dalších tekutin. Do ledvin začne proudit o 35-60 % krve více. Děloha ženy v průběhu těhotenství zvětšuje a tlačí na močový měchýř, což je další z důvodů, proč se u žen v požehnaném stavu vyskytuje častější močení.

22) Tmavnutí bradavek

Těhotenské hormony mohou ovlivnit melanocyty, což jsou buňky v bradavkách způsobující jejich barvu. Čím je pleť ženy světlejší, tím dříve může zaznamenat tmavnutí bradavek.

23) Vlčí hlad

U některých žen může nastat v průběhu jiného stavu nastat situace, kdy nemají na nic chuť a v zápatí by snědly všechno na co by přišly. Přejídání v těhotenství však není zdravé – ideální je, když si v prvním trimestru dopřejí kolem 1800 kalorií.

24) Zvláštní chutě

Změny v chutích způsobují stejné hormonální změny, které mění čich. Vyčerpaný organismus těhotné ženy žádá rychlý zdroj energie, kterým jsou sacharidy. Budoucí maminky mají v často chuť na sladké, kyselé, slané či mléčné výrobky.

Výjimečné příznaky těhotenství

Netradiční příznaky během těhotenství, se kterými se setká nízké procento budoucích maminek. Příznaky mohou ženy zastihnout v kterékoliv fázi jiného stavu.

25) Rýma či ucpaný nos

Zvýšení krvetvorby a hladin hormonů způsobí, že vaše nosní sliznice budou náchylnější na otoky a vysychání. U některých nastávajících maminek to může vést k rýmě či k ucpanému nosu, i když nejsou nachlazené.

26) Krvácení z nosu

Na počátku gravidity se budoucím maminkám rozšíří cévy v nose. Jsou náchylnější ke snazšímu roztrhnutí z důvodu silnějšímu krevnímu oběhu, který na cévy vyvíjí větší tlak.

27) Změny na kůži a akné

Hladina hormonů u budoucích maminek neustále kolísá. Bezproblémovou pleť mohou začít hyzdit nevzhledné pupínky či skvrny. Pokud však ženy v dospělosti trápilo akné, může být jejich pokožka od počátku těhotenství hladká jako kůže jejich budoucího miminka.

28) Kovová či kyselá pachuť v ústech

Za kovovou pachuť v ústech může hormon progesteron. Jedná se neobvyklý příznak postihující budoucí maminky.

29) Nadbytek slin

Jedná se o neobvyklý příznak těhotenství. Některé nastávající maminky mohou mít v průběhu těhotenství pocit, že mají v ústech větší množství slin či dokonce slintají ve spánku na polštář.

30) Sucho v ústech

Sucho v ústech či větší žíznivost patří rovněž k netradičním příznakům těhotenství. Nastávající maminky by si měli ovšem dát pozor, jelikož může být sucho v ústech známkou gestačního diabetu neboli těhotenské cukrovky.

31) Krvácení dásní

U některých žen může v průběhu těhotenství dojít i vyššímu výskytu krvácení z dásní při čištění zubů. Je to dáno tím, že u nastávajících maminek dochází k vyšší cirkulaci krevního oběhu.

32) Bolesti zad

Bolest zad, zejména v jejich dolní části, postihuje nejednu maminku. Pokud se bolesti zad objevují již v rané fázi těhotenství, tak jsou způsobené hormony uvolňující vazy a tkáně.

33) Bolesti kyčlí a nohou

V důsledku hormonálních změn to mohou nastávající maminky potrápit i bolesti kyčlí a nohou.

34) Návaly horka

Obvykle jsou návaly horka u žen připisovány menopauze. Může se však jednat i doprovodný jev těhotenství.

Těhotenství bez příznaků

Některé ženy může postihnout i těhotenství bez příznaků. Mají potvrzení od gynekologa, ale přesto však nemohou uvěřit tomu, že jsou v jiném stavu. Nepociťují na sobě žádné změny.

Ve skutečnosti však jejich tělem probíhá celá řada hormonálních i nehormonálních změn, jenom jim nevěnují dostatečnou pozornost, jelikož je některé budoucí maminky nepovažují za těhotenské příznaky.

Nejčastějším příznakům, kterým ženy v očekávání nevěnují pozornost jsou již výše zmíněné bolesti zad či kyčlí, kovová pachuť v ústech či ucpaný nos a rýma.

Čtěte také:

Uložte si článek – příznaky těhotenství na později a svým kamarádkám:

příznaky těhotenství

Sdílejte článek – příznaky těhotenství svým kamarádkám:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x