Potřebujete posílat peníze do nebo ze zahraničí? Pak je Wise (dříve TransferWise) určen právě pro vás. Jde o velice zajímavou službu, díky které můžete ušetřit opravdu hodně peněz na převodech z jedné měny do jiné.
Tato podrobná recenze má za úkol kompletně popsat, jak Wise funguje a jaké má výhody i nevýhody.
Obsah / Contents
Jak funguje Wise (dříve TransferWise)?
Wise je ve své podstatě P2P (klient-klient) online směnárna peněz. Umožňuje uživatelům převést peníze do jiné měny a přeposlat na zahraniční bankovní účet. V drtivé většině případů vás převod peněz přes Wise vyjde levněji (často výrazně levněji) než běžný mezinárodní převod přes vaši banku.
Jak je možné, že služba nabízí výhodnější převody? Funguje totiž na odlišném principu než běžné banky. Díky obrovským finančním investicím si společnost mohla dovolit založit bankovní účty ve spoustě zemích světa. Převody v rámci Wise tak probíhají jen vnitrostátně a ušetří se na mezinárodních poplatcích.
Pojďme si to ukázat na příkladu – dejte tomu, že jste si na letní brigádě v USA vydělali peníze a potřebujete je přeposlat do Česka. Pokud byste využili bankovní mezinárodní platbu, ztratili byste hodně peněz na nevýhodném kurzu a na poplatcích. Využijete tedy radši Wise. Vyzvou vás, abyste poslali peníze na jejich bankovní účet zřízený v USA. Vy tedy odešlete peníze na americký účet Wise. U většiny bank je vnitrostátní převod zdarma. Až peníze dorazí na americký účet Wise, společnost interně neodešle tyto peníze na český účet, ale nechá si je na americkém účtu a pošle vám danou částku z jejich českého účtu na váš český účet.
Proč je převod přes Wise výhodný?
Pojďme se společně podívat na všechny výhody převádění peněz přes Wise:
1) Směňujete ve výhodném kurzu
Možná si říkáte, že rozdíly v kurzech jsou při zahraničních platbách zanedbatelné. Není tomu tak! Většina českých bank převádí peníze v nevýhodném kurzu. Pokud platíte v cizině běžnou platební kartou od české banky, můžete na tom prodělat stovky i tisíce korun.
Wise převádí peníze v tzv. středovém kurzu, což je přesně střed rozmezí mezi nákupní a prodejní cenou měny. V drtivé většině případů je tento kurz výrazně výhodnější než kurz, který nabízí běžné banky.
2) Nízké poplatky
Většina bank si navíc účtuje poplatek za mezinárodní platbu (například Česká spořitelna si účtuje 220 Kč za jednu platbu bez ohledu na částku).
Wise si účtuje poplatek přibližně 0,4 – 0,5 % u převodu do všech hlavních měn. To se může zdát hodně, ale na lepším kurzu ušetříte mnohem víc peněz, než kolik dáte za poplatek.
Pojďme si opět ukázat příklad. Porovnáme přeposlání 2 000 amerických dolarů na české koruny (ke dni 5.6.2019). U České spořitelny za to dostanete 44 026 Kč a zaplatíte poplatek 220 Kč čili vám ve výsledku zbyde 43 806 Kč. U Wise za to po odečtení poplatku dostanete 44 927 Kč, což je o 1021 Kč více, a to není úplně zanedbatelná částka. Pokud byste posílali dokonce 10 000 dolarů, bude rozdíl téměř 5000 Kč.
3) Vše je naprosto přehledné a transparentní
Taky se vám stalo, že vám banka strhla skrytý poplatek, o kterém jste vůbec nevěděli? U Wise se vám to nestane. Na úvodní stránce máte převodovou kalkulačku, která vám přesně spočítá, kolik peněz po převodu dostanete včetně všech poplatků. Částka to je opravdu konečná a nemusíte se bát žádných skrytých poplatků.
4) Vysoká bezpečnost
Jde o velice bezpečnou platformu s velkým finančním zázemím. Webové stránky používají nejmodernější bezpečnostní technologie. Pokud například cestujete a přihlásíte se na váš účet z jiné země, vždy se vás systém zeptá na vaše datum narození, aby se předešlo podvodům.
5) Vedení účtů v několika světových měnách zdarma
V rámci vašeho účtu si můžete vést zdarma účty v kolika světových měnách budete potřebovat. Za vedení účtu se nic neplatí, platíte akorát za převody mezi měnami.
6) Nemusíte znát účet příjemce
Neznáte číslo účtu příjemce? Nemusíte zoufat. Stačí vyplnit jen emailovou adresu adresáta a zbytek již zařídí Wise. Adresátovi zašle email, ve kterém ho požádá o vyplnění platebních údajů.
Nevýhody Wise
Služba má samozřejmě i nějaké nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat:
1) Wise není v češtině
Webové stránky ani mobilní aplikace bohužel nejsou v českém jazyce, což pro někoho může být problém. Naštěstí už v dnešní době existují moderní překladové technologie. Můžete buď použít Překladač Google nebo si nechat stránku přeložit přímo v prohlížeči. Například v Google Chrome stačí kamkoliv na stránce kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit „přeložit do jazyka čeština“.
2) Převod trvá 1-3 pracovní dny
Peníze na účet Wise musíte dobít bankovním převodem, což trvá déle než při přímém placení kartou. Je potřeba s tím tedy počítat dopředu. Peníze se posílají na účet české Raiffeisenbank, pokud tam máte účet, bude převod okamžitý.
Respektive, peníze se dají dobít i kartou, ale to už je zpoplatněné 2 % z částky, což se už nevyplatí.
3) Wise neumí trvalé příkazy
Wise bohužel neumožňuje automatické opakované platby. Musíte každý převod zadat manuálně.
Jaké měny lze převádět?
České koruny můžete převést na 48 různých světových měn. Konkrétně na EUR, USD, GBP, AED, ARS, AUD, BDT, BGN, BRL, CAD, CHF, CLP, CNY, DKK, EGP, GEL, GHS, HKD, HRK, HUF, IDR, ILS, INR, JPY, KES, KRW, LKR, MAD, MXN, MYR, NGN, NOK, NPR, NZD, PEN, PHP, PKR, PLN, RON, RUB, SEK, SGD, THB, TRY, UAH, UGX, VND a ZAR
Firma navíc neustále přidává další a další měny.
Podívejte se na toto video, které vysvětluje, jak TrnsferWise funguje:
Osobní vs. podnikatelský účet
Převod peněz se dá využít jak k soukromým, tak i k podnikatelským účelům. Pokud chcete službu používat k podnikatelským účelům, založte si firemní účet (business account).
Soukromé platby
- Převod peněz do zahraničí či ze zahraničí
- Koupě nemovitosti v zahraničí
- Platby na investiční portály
Podnikatelské platby
- Úhrada mzdy za zaměstnance v zahraničí
- Platba faktur od zahraničních dodavatelů
Platební karta Wise
Společnost celkem nově zavedla i možnost si k účtu pořídit platební kartu. Jedná se o kartu debetní a můžete s ní platit kdekoliv po světě. Opět bude použit středový kurz, který je výhodnější, než kdybyste platili běžnou kartou od české banky.
Pro placení v zahraničí ale ještě víc doporučujeme kartu Revolut, která má kurzy ještě výhodnější (kromě víkendů). Přečtěte si i tuto naši recenzi:
Vřele doporučujeme také skvělou službu Curve pro sjednocení všech platebních karet do jedné.
Mobilní aplikace Wise
Na cestách určitě rádi využijete uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci, která je k dispozici jak na Android, tak na iOS. Při přihlašování po vás aplikace bude chtít PIN a také ověřovací SMS kód, nemusíte se tedy bát o bezpečnost.
Osobní zkušenosti
Když jsem byl před pár lety na letní brigádě v Anglii, nechal jsem si vydělané peníze poslat běžným bankovním převodem. Kéž bych tehdy věděl, že existuje Wise! Na kurzu a poplatcích jsem ztratil celkem téměř 5 %. Pokud bych si tehdy peníze převedl přes tuto službu, dorazilo by mi o 3000 Kč více, což bylo ve studentských létech opravdu hodně peněz.
Wise používáme již 3 roky na cestách jako doplněk karty Revolut a můžeme vřele doporučit!
Získejte první převod zdarma!
Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, získáte tím automaticky první převod úplně zdarma bez jakéhokoliv poplatku (do 15 000 Kč). A to se vyplatí!
Shrnutí – Wise se prostě vyplatí!
Wise opravdu nemá kromě nepodporované češtiny žádnou větší nevýhodu a může vám ušetřit opravdu hodně peněz. Ať už jste cestovatel či podnikatel v mezinárodních vodách, doporučujeme si Wise zařídit.
Podívejte se ještě na podrobnou video recenzi Wise (pouze v angličtině):
Recenze – Uložte si ji na později a svým kamarádům:
Recenze Wise – často kladené otázky:
Jak získat první převod zdarma přes Wise?
Je to jednoduché, stačí kliknout na tento odkaz, založit si účet a automaticky budete mít první převod peněz zdarma.
Jaké jsou výhody Wise?
1) Směňujete ve výhodném kurzu
2) Nízké poplatky
3) Vše je naprosto přehledné a transparentní
4) Vysoká bezpečnost
5) Vedení účtů v několika světových měnách zdarma
Zde čtěte více o výhodách Wise.
Jaké jsou nevýhody Wise?
1) Není v češtině
2) Převod trvá 1-3 pracovní dny
3) Nepodporuje trvalé příkazy
Zde čtěte více o nevýhodách Wise.
Jaký je rozdíl mezi osobním a podnikatelským účtem?
Soukromé platby:
– Převod peněz do zahraničí či ze zahraničí
– Koupě nemovitosti v zahraničí
– Platby na investiční portály
Podnikatelské platby:
– Úhrada mzdy za zaměstnance v zahraničí
– Platba faktur od zahraničních dodavatelů
Pomohla vám recenze? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!