45 nejlepších knih pro ženy, které rozhodně stojí za přečtení! - Status for whatsapp

45 nejlepších knih pro ženy, které rozhodně stojí za přečtení!

Období pandemie a nekonečných lockdownů pomůže zkrátit dobrá kniha s kvalitní zápletkou. Jaké jsou nejlepší knihy, které ocení především něžné pohlaví?

Připravili jsme pro vás nejlepší knihy pro ženy, rozdělené na českou beletrii, zahraniční beletrii, českou a zahraniční klasickou prózu. Pomocí obsahu můžete skočit přímo do vaší oblíbené kategorie:

Současná beletrie od českých autorů

Nejlepší knihy pro ženy – současná beletrie od českých autorů:

1) Zvuk slunečních hodin od Hany Andronikové

Román ověnčený cenami se dočkal už mnoha vydání a byl přeložený do několika jazyků. Příběh propojuje několik časových rovin – Prahu v době okupace nacisty, Zlín v době Baťovy největší slávy, Indii třicátých let 20. století a americké Colorado v současnosti. Čtenář má možnost nahlédnout do života rodiny Tomáše Kepplera za druhé světové války. Doporučujeme nachystat si k četbě kapesníky.


2) Mezipřistání od Matěje Hořavy

Český autor nás ve své druhé knize vezme na výlet do Gruzie, ale i na Moravu a do Čech. Krátké poetické prózy uvítají náročnější čtenářky, neboť vybízejí k úvahám a často i zpomalení v našem zrychleném světě.


3) Plachetnice na vinětách od Jiřího Hájíčka

Hlavní hrdinkou nového románu populárního českého spisovatele je rozvedená sedmačtyřicetiletá Marie. Ta se přes léto ocitá v Českém Krumlově, odkud jezdí pomáhat rodičům na nedaleký venkov. Seznámí se přitom s mladým knihkupcem Filipem. Jak dopadne tento letní románek? Má nějakou perspektivu?


4) Světlo z Pauliny od Jana Štiftera

Sbírka povídek z jižních Čech okouzlí svou bezprostředností. Autor na pár stránkách vykresluje pohnuté osudy lidí z vesnice Pauliny, která sice zmizela z mapy, ale vzpomínky nikdo nevymazal.


5) Myslet srdcem od Jitky Juliet Navrátilové

Když Jitka onemocní autoimunitní nemocí, se kterou si západní medicína neví rady, neotálí. Popadne krosnu, koupí letenky a vyrazí na dobrodružnou cestu za uzdravením do Jižní Ameriky. Tam ji čeká prales, popíjení tabáku nebo medicína ayahuasca.


6) Vrány od Petry Dvořákové

Dvanáctiletá Bára začíná dospívat. Kromě výtvarného nadaní se u ní projevuje její divočejší povaha. Ta je znatelná zejména v kontrastu s její mladší sestrou, která je poddajnější a poslušnější. Bára naráží na matku, která touží po klidu. Najde rodina kompromis, který by umožnil všem jejím členům poklidné plynutí životem?


7) Baletky od Miřenky Čechové

Autorka v autobiografické knize vykresluje prostředí internátní baletní školy. Na první pohled často dokonalé baletky jsou na duši mnohdy rozdrásané v důsledku obrovského tlaku ze strany okolí. Mladé dívky v touze uniknout objevují kouzlo nočního života v Praze, alkoholu, cigaret a drog. Jaký to bude mít vliv na jejich kariéru tanečnic?


8) DobroDruhům od Terezy Ramba

Prostřednictvím této knihy je možné vyrazit na cesty za hranice Česka alespoň v mysli. Známá česká herečka Tereza Ramba popisuje své výlety do Peru, Francie nebo za polární září. Vydáte se na cestu za dobrodružstvím i vy?


9) Ostrovy od Dory Kaprálové

Drobná povídková kniha poukazuje na ohraničenost ostrovů. Krátké příběhy popisují lidské osudy plné nenápadných zlomů a nečekaných setkání. Ideální na cestu metrem, tramvají nebo ke kafi.


10) Marie a Magdalény od Lenky Horňákové-Civade

Magdaléna, Libuše a Eva jsou tři ženy z jedné rodové linie, které pojí stejný osud – všechny tři vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila okupaci nacisty, Libuše kolektivizaci a Eva normalizaci. Jejich příběh vás pohltí a nepustí.


11) Možnosti milostného románu od Jana Němce

Román o lásce popisuje vývoj šestiletého vztahu. První vzplanutí, váhání a nakonec i hořký rozchod. Autor v knize pátrá po odpovědi na trýznivou otázku: Proč to vlastně skončilo?


12) Svatá hlava od Hany Lehečkové

Jaké to je nemít tátu, práci ani přátele, a přitom mít o kolečko navíc? Hlavní hrdina novely Svatá hlava se potýká s nepřízní osudu po svém. Experimentální forma, kterou je příběh zpracovaný, umožňuje lépe se sžít s člověkem, který trpí psychickým onemocněním. Na své si přijdou milovnice černého humoru a grotesky.


13) Šikmý kostel od Karin Lednické

Český bestseller vyšvihnul autorku mezi nejprodávanější české spisovatelky současnosti. Karin Lednická sepsala románovou kroniku ztraceného města, léta 1894 – 1921. Jejím prostřednictvím sledujeme osudy několika rodin žijících v pastevecké vesnici, která rozkvetla zejména díky těžbě uhlí. Není nouze o milostné zápletky a tragédie, které zasáhly několik generací. Samozřejmostí je i přiblížení prostého života na vesnici.


14) Od nepaměti k zapomnění od Radovana Menšíka

V rodinném románu se hlavní hrdinové potýkají s nelehkou životní situací, kdy vážně onemocnění nejbližší člen rodiny a jiný se těžce zraní. Zatímco u otce Alice propukla Alzheimerova choroba, její syn Patrik je po těžké autohavárii v kómatu. Jeden se tedy učí znovu žít, druhý se snaží život nezapomínat.


15) Láska v době globálních klimatických změn od Josefa Pánka

Indie, Island, Čechy. Přinášíme tip na další knihu, se kterou lze alespoň prostřednictvím textu cestovat. Josef Pánek vás vezme na výlet do netradičních destinací. Stačí se naladit na vlnu světoběžníka, který nemá o divoké zážitky nouzi. Nudit se rozhodně nebudete.


16) Horečka od Václava Hraběte

Útlá kniha o první lásce a její rozechvělosti. Jedná se o jediný prozaický text, který se zachoval v pozůstalosti básníka, jehož jméno zná většina středoškoláků a vysokoškoláků. Václav Hrabě totiž píše jazykem studentského mládí, jeho nedočkavosti a zapálenosti. Připomene vám jak chutná láska.


17) Moje milá smrti od Veroniky Hurdové

Autorka známá pod pseudonymem Krkavčí matka přišla o svého muže v době, kdy se starala o dvě malé děti a třetí teprve čekala. Jaké se vyrovnat se ztrátou blízkého? Čtenářům ve své knize přibližuje svůj pohled na smrt a postoj k ní. Ačkoliv to možná ledaskoho udiví, nejedná se o smutné dílo, spíš naopak. Kniha doslova nakopává do života.


18) Místa ve tmě od Lidmily Kábrtové

Sbírka několika volně provázaných povídek popisuje zdánlivě rozdílné příběhy žen, které se v určitý moment potkávají a vstupují si do života, aniž by o tom věděly. Co se děje za zavřenými dveřmi v myslích žen? Dílo je sondou do duše něžného pohlaví a jeho vnímání vztahů a lásky.


19) Probudím se na Šibuji od Anny Cimy

Autorka se ve své prvotině věnuje své velké vášni – Japonsku. Vypráví příběh sedmnáctileté Jany, která si splní svůj sen a dostane se do Tokia, v němž by nejraději zůstala navždy. Vzápětí se přesvědčí o tom, jaké následky může takové přání mít. Nechte se unést do fantaskního světa, který se prolíná s realitou. Kniha zaujala veřejnost díky svěžímu stylu vyprávění, originální zápletce a čtivosti.


20) Straka na šibenici od Daniela Petra

Hlavní hrdina žije s otcem alkoholikem v chátrajícím domě na okraji severočeského zapadákova. Jak naloží s traumaty, která si nese z dětství? Vyprávění o životě, který není vždy jednoduchý.


21) Houbařka od Viktorie Hanišové

Někdo vášnivě sbírá známky, jiný zase hledá houby. Sára žije v chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Její rutinní život naruší až smrt matky. Na pohřbu hrdinka potkává ostatní členy rodiny, přičemž pomalu ale jistě vyplouvají na povrch dávné křivdy a zranění.


22) Zmizet od Petry Soukupové

Oblíbená kniha známé české autory sestává ze tří povídek, které mají společné téma – rodinné vztahy. Hrdinové se v nich snaží vyrovnat s konkrétním traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých a nutí je hledat vlastní identitu s místem v rodině. Jak si poradí? Zvládnou to?


23) Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové

Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily dříve ženy nadané nadpřirozenými schopnostmi. Uměly léčit, přičarovat lásku nebo peníze. Kateřina Tučková ve svém románu, na základě kterého vznikla i divadelní hra, přiblížila životy tamních bohyní.


Současná beletrie z pera zahraničních autorů

Nejlepší knihy pro ženy – současná beletrie od zahraničních autorů:

24) Normální lidi od Sally Rooney

První lásky na střední škole, které se protáhnou až na vysokou. Neustálé rozchody a návraty. Neschopnost být spolu, ale i bez sebe. Tohle všechno prožívají hlavní hrdinové Marianne a Connell. Dokážou v sobě najít sílu vyvázat se z toxického vztahu?


25) Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, kterou zfilmovalo studio HBO. Děj se odehrává v chudé neapolské čtvrti padesátých let minulého století. Čtenář sleduje vznikající přátelství dvou italských dívek, jejichž vztah je všechno jen ne jednoduchý. Hlavním tématem je snaha obstát v mužském světě a soupeřivost.


26) Chvíle před koncem od Lauren Oliver

Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Jak byste jej prožili? Samantha je běžná středoškolačka, která řeší kluky, kamarádky, školu. Vše je v jejím životě zdánlivě perfektní. Dokud nenastane poslední den její existence. Jak s ním naloží? Dílo se dočkalo i filmového zpracování.


27) Letní plavba od Trumana Capoteho

Nemůžete se dočkat horkých měsíců? Letní plavba, novela o vášnivé lásce a vzpurném mládí, vás přenese do New Yorku po druhé světové válce. Líčí osudy bohaté Grady, která se tajně zamiluje do židovského válečného veterána. Letní románek přerůstá v něco vážnějšího a Grady musí učinit důležité rozhodnutí.


28) Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera

Kniha popisuje vztahy současnosti, které mnohdy vznikají prostřednictvím internetu a někdy rádoby nedopatřením. To se stane i Emmi Rothnerové, která chce přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu však její e-mail obdrží Leo Leike. Mezi oběma se pak rozvine zábavná konverzace. Dojde na setkání v reálném životě?


29) Zlodějka knih od Markuse Zusaka

Zfilmované dílo si získalo tisíce příznivců napříč světem, proto nemůže chybět ani v seznamu našich doporučení. Jedná se o lidský příběh, který vykouzlí úsměv na tváři, ale také rozpláče nejednoho čtenáře. Vypravěčem je zde sama smrt. Společně s ní se vydáte vstříc neobyčejným událostem, při nichž zjistíte, že i smrt má srdce.


30) Na východ od ráje od Johna Steinbecka

Obsáhlá rodinná kronika popisuje život několika generací. Zahrnuje události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku a reflektuje biblický příběh Kaina a Ábela. I toto dílo se dočkalo filmového zpracování.


31) Dny opuštění od Eleny Ferrante

Jak se cítí žena, když ji opustí manžel a ona zůstane sama s malými dětmi? Odpověď na tuto otázku reflektuje ve své knize Elena Ferrante. Popisuje prvotní šok, propad, osobní úpadek postupně se překlápějící v úspěšné sbírání se ze dna a najití ztracené sebejistoty. Dílo patří mezi kontroverzní. Někteří je milují, jiní nenávidí. Do jakého tábora se zařadíte vy?


32) Mezi svými od Amose Oz

Krátké povídky z prostředí kibucu padesátých let doslova konejší duši. Sledujeme pohnuté a nelehké osudy několika lidí. Kdo jsem, co chci, jak se liší mé ideje od idejí ostatních, co ode mne očekává společenství, ve kterém žiji… to vše si na bedrech nesou postavy této knihy. Zároveň to jsou otázky, které mohou být povědomé i čtenáři.


33) Muži, kteří nemají ženy od Haruki Murakami

Kniha jednoho z nejoblíbenějších spisovatelů současnosti sestává ze sedmi povídek o vztazích poznamenaných nedorozuměním, nevěrou a zbabělostí. Pojící linkou všech příběhů je téma osamění mužů, kteří za různých okolností ztratili ženu nebo o ni přicházejí.


34) Francouzská suita od Irène Némirovsky

Nyní zabrousíme do historie. Nedokončený román Francouzská suita od francouzské židovské autorky vzbudil celosvětový ohlas. Kniha se dělí na dvě části, přičemž obě se odehrávají za druhé světové války. V první sledujeme Pařížany prchající z francouzské metropole obsazované Němci. Ve druhé, jež byla v roce 2014 zfilmována, jsme svědky milostného vzplanutí Lucile Angellierové k německému vojákovi.


35) Opravdová láska od Roberta Fulghuma

Celosvětově oblíbený autor, který několikrát navštívil Českou republiku, vydal sbírku krátkých úvah a příběhů o lásce. Některé jsou jeho, jiné čtenářů. V knize jsou zaznamenány snad všechny druhy lásky, se kterými se můžeme setkat.


36) Mít s kým běžet od Davida Grossmana

Román o síle, odvaze a lásce. I dospělí někdy potřebují pohádky. Izraelský spisovatel se jim tedy rozhodl jednu takovou dopřát. Skládá se ze čtyř zdánlivě nesourodých částí, které do sebe posléze zapadnou. Ústředním tématem, které se příběhem prolíná, je rodina a domov. Kniha čtenáře pohladí po duši a zahřeje.


37) Pokání od Iana McEwana

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu zpytovat duši, nebo existuje cosi mnohem hlubšího? Ian McEwan ve své knize tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Jak se vyrovnáme s důsledky našeho konání? Pokání je románem o lásce dvou mladých lidí, tonutí v představách, odloučení a činech, které nelze vzít zpět.


Česká klasická próza

Nejlepší knihy pro ženy – klasická próza od českých autorů:

38) Nikola Šuhaj loupežník od Ivana Olbrachta

Baladický příběh z Podkarpatské Rusi se dočkal svého velmi populárního divadelního ztvárnění. Vypráví o lidovém hrdinovi, který nikdy nikoho nezabil, leda v sebeobraně. Jedná se o legendárního loupežníka, který bohatým bral a chudým dával. Kniha o lásce a zradě vychází ze skutečných událostí.


39) Romeo, Julie a tma od Jana Otčenáška

Tragická novela vyšla v roce 1958 a stále se objevuje na seznamech literatury k maturitě. Čtenář v ní sleduje několikadenní lásku studenta Pavla a židovské dívky Ester v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.


40) Babička od Boženy Němcové

Své nejznámější dílo Božena Němcová psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka v knize zaznamenala dění na venkově se všemi tehdejšími zvyky. Dozvídáme se více o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Babička poskytuje zakotvení a návrat ke kořenům.


Zahraniční klasická próza

Nejlepší knihy pro ženy – klasická próza od zahraničních autorů:

41) Anna Karenina od Lva Nikolajeviče Tolstého

Kdo by neznal Annu Kareninu, jedno z nejslavnějších děl ruské literatury? V knize sledujeme příběh dobře situované ženy z vyšší vrstvy, která je přinucena váhat mezi životem v nelásce a vzplanutím k důstojníkovi Vronskému. Přemůže srdce rozum?


42) Velký Gatsby od Francise Scotta Fitzgeralda

Světoznámé dílo z období takzvaného jazzového věku pojednává o milostném vzplanutí z lepší společnosti. Jay Gatz je bezhlavě zamilovaný do vdané Daisy Buchananové řadu let. Najdou si k sobě cestu? Nakolik se potkávají jejich představy o budoucnosti?


43) Petr a Lucie od Romaina Rollanda

Milostná novela zachycuje příběh tragické lásky mladých milenců prožívajících své city v době první světové války. Po setkání v pařížském metru se hrdinové příběhu sbližují, přičemž dochází ke střetu jejich sociálních vrstev a pohledu na svět.


44) Pýcha a předsudek od Jane Austen

Romantický román odhaluje vztahy mezi společenskými vrstvami v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Líčí prostředí anglického venkova, tamní vztahy a snahu matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Příběh pobaví a zahřeje na srdci.


45) Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho

Kniha vypráví příběh pilota, který se zřítí se svým letadlem na Sahaře. Potkává Malého prince, který přišel z malé planetky B612. Letec svého nového společníka postupně poznává a dozvídá se více o jeho životě a světě, odkud pochází. Povídají si spolu o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí a také o odpovědnosti za ty, které máme rádi.


Čtěte také:

Uložte si knihy pro ženy na později a svým kamarádkám:

Současná beletrie od českých autorů

Současná beletrie od zahraničních autorů

Česká klasická próza

Zahraniční klasická próza

Líbí se vám knihy pro ženy? Nasdílejte je i svým kamarádům!

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x