Ayahuasca od A do Z: účinky, ceremonie, na co si dát pozor? - Status for whatsapp

Ayahuasca od A do Z: účinky, ceremonie, na co si dát pozor?

Ayahuasca neboli liána smrti je také známá pod přezdívkou liána duše. Jedná se o známou halucinogenní rostlinu, kterou používají domorodé kmeny v Jižní Americe k detoxikaci organismu a navození stavu rozšířeného vědomí.

V tomto článku se populární liáně podíváme důkladněji na zoubek. Blíže si ji představíme, probereme, jak je to s její legálností, co jsou její účinky a na co je potřeba si dát pozor.

Co to je Ayahuasca?

 • Ayahuasca je nápoj vyrobený z listů keře Psychotria viridis spolu se stonky vinné révy Banisteriopsis caapi. Do směsi je možné přidat další rostliny, které zesilují halucinogenní účinky.
 • Ceremonie s Ayahuascou vede šaman, který se nazývá Taita nebo Curandero (v překladu léčitel). Připravuje tento nápoj vařením výše zmíněných listů, které potrhá, ve vodě. Poté co se voda odstraní, zanechá se jen rostlinný materiál. Tento postup se opakuje, dokud nevznikne vysoce koncentrovaná kapalina.
 • Tento nápoj používali starověké amazonské kmeny a některé náboženské komunity v Brazílii, Peru, Ekvádoru a Severní Americe pro duchovní a náboženské účely, také s jeho pomocí léčili. Tradice se předávala a stále předává. Proto je i nyní možné odjet se léčit do Amazonského pralesa.
 • Ayahuasca nabrala na popularitě zejména s rozvojem internetu a cestování. Začaly se organizovat zájezdy do Peru či Ekvádoru za psychedelickou zkušeností. Někteří odvážlivci liánu přivezli a začali s ní pořádat seance u sebe doma v České republice, což je nelegální, avšak ne výjimečné.

Jak Ayahuasca funguje?

Jak se stane, že má vývar z této rostliny tak silné psychoaktivní účinky, že je konzument schopen cestovat v čase, navštěvovat minulé životy, komunikovat s mimozemšťany nebo číst myšlenky druhých?

 • Hlavní složky Ayahuascy – Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis – mají halucinogenní vlastnosti. Psychotria viridis obsahuje N, N-dimethyltryptamin (zkráceně DMT). Jedná se o psychedelickou látku, která se v rostlině vyskytuje přirozeně.
 • DMT je výkonná halucinogenní látka. Má však nízkou biologickou dostupnost, protože se rychle rozkládá pomocí enzymů nazývaných monoaminoxidázy (MAO) v játrech a gastrointestinálním traktu. Z tohoto důvodu musí být DMT kombinován s něčím, co obsahuje inhibitory MAO (MAOI), které umožňují působení DMT.
 • Banisteriopsis caapi obsahuje silné MAOI nazývané β-karboliny, které mají také psychoaktivní účinky. Proto je důležitá kombinace těchto dvou rostlin. Právě tento mix totiž zajistí vytvoření silné psychedelické směsi, která následně ovlivní centrální nervový systém.
 • Výsledkem je změněný stav vědomí plný vizí, halucinací a euforie.

Jak probíhá ceremonie s Ayahuascou?

Nápoj z liány se konzumuje při ceremonii. Tu by měl vést zkušený šaman. V případě, že tomu tak není (což se žel Bohu v posledních letech stále více rozmáhá), účastníci hazardují se svým psychickým a fyzickým zdravím. Zde si dovolím upozornit, že takto poznamenaných lidí není v České republice málo.

 • Obřad neboli ceremonie s Ayahuascou se koná obvykle v noci a trvají, dokud účinky nezmizí, což bývají obvykle ranní hodiny. Poté, co šaman připraví prostor, rozlije zájemcům psychedelický nápoj. Každý z účastníků se pak odebere na své místo.
 • Účinky látky se obvykle projeví během třiceti až šedesáti minut. Trvají pak obvykle dvě až šest hodin, záleží na tom, jak je nápoj silný.
 • Konzumenti mohou během ceremonie zvracet nebo mít průjem. Z duchovního hlediska se tělo čistí od negativních a těžkých energií, tudíž je žádoucí. Dále se u účastníků dostavují pocity euforie, strachu nebo smutku. Mohou mít silné vizuální a sluchové halucinace.
 • Po nějaké době by měl šaman provést energetickou očistu jednotlivých účastníků. Ta je na celém obřadu nejdůležitější. Během této fáze dochází i k léčení řady nemocí.

Účinky Ayahuascy

 1. Detoxikace – Ayahuasca působí především detoxikačně, pomáhá zbavit se různých závislostí a výzkumy prokázaly, že má také zásadní vliv na mozek.
 2. Protizánětlivost -zjistilo se, že Harimine, což je hlavní β-karbolin v Ayahuasce, má protizánětlivé, neuroprotektivní a paměť zlepšující účinky.
 3. Podpora nervových buněk – liána také zvyšuje hladiny neurotrofického faktoru, což je protein, který hraje důležitou roli v růstu nervových buněk a podporuje jejich přežití.
 4. Snížení deprese a stresu – konzumace nápoje podle studií také zlepšuje celkovou psychickou pohodu, snižuje deprese a stres.
 5. Pročištění těla – Ayahuasca má také silné detoxikační vlastnosti (a to nejen proto, že lidí po jejím vypití mají průjem a zvrací). Zjistilo se, že liána čistí střeva a tělo od parazitů a mikrobů. Harmin a harmalin (harmala alkaloidy), které se vyskytují v Ayahuasce, jsou antiparazitika, která parazity chemicky ničí, aniž by významně poškodila jedince. Tyto látky jsou také antimikrobiálními látkami, které ničí bakteriální organismy, jako je E. coli, Salmonella a kvasinky.

Na co si dát u Ayahuascy pozor?

Liána smrti rozhodně není žádnou srandovní záležitostí, kterou by bylo možné brát na lehkou váhu. Ostatně právě díky svým silným účinkům u nás patří mezi zakázané látky. V některých případech její konzumace totiž může spíše uškodit.

1) Pro koho není Ayahuasca vhodná?

Ayahuasca není vhodná pro lidi trpící nemocemi jako jsou schizofrenie, epilepsie a vážná somatická onemocnění, například pokročilý diabetes nebo vysoký krevní tlak. Nápoj rovněž není vhodný pro osoby, které užívají antidepresiva, zejména inhibitory MAO, protože psychoaktivní odvar sám o sobě podobné látky obsahuje. Tak jako tak je potřeba minimálně tři týdny před konzumací tohoto nápoje léky vynechat.

2) Je potřeba dodržovat přísnou dietu

Před i po konzumaci Ayahuascy je potřeba držet speciální dietu, která má zajistit bezpečí účastníků. V případě jejího porušení hazardujete se svým zdravím.

Je třeba vynechat ze stravy cukrovinky všeho druhu, slazené nápoje, alkohol, maso, vejce z velkochovů, pečivo, chilli a pálivé věci, omezit sůl, vyhnout se mléčným výrobkům.

Dieta se týká také sexuální abstinence, mezi kterou se počítá i masturbace. Dva týdny před a po konzumaci mají zájemci o liánu zkrátka utrum.

3) Je nutná integrace v běžném životě

Ayahuasca umí řadu věcí a témat otevřít, důležitá je však následná integrace v běžném životě. V současné době dochází k rozvoji takzvaného ayahuascového turismu, kdy se lidé stávají závislí na vizích a týden co týden navštěvují různé ceremonie, ale změny v reálném životě nekonají. Proto je dobré se pokaždé zamyslet nad tím, proč chci na ceremonii jít, co od ní očekávám a zda to považuji za opravdu nezbytné. Teprve pak je vhodné začít rituál hledat.

4) Pozor na závislost

Na liáně jako takové člověk být závislý nemůže. Naopak pomáhá se z řady závislostí vymanit. Ovšem je možné být závislý na vizích, prožitcích a stavech, které rozšířené vědomí poskytuje. Proto zde stejně jako všude jinde platí všeho s mírou.

Je žádoucí mít na vědomí, že to nejdůležitější se děje teď a tady v přítomnosti. Ke změnám v našich životech se musíme odhodlat my sami, nikdo to za nás neudělá. Šaman nám může pomoci vyřešit nějakou zátěž, dát vhled, ale pakliže budeme žít jako doposud a dělat věci jako doposud, nemůžeme čekat zásadní změny.

5) Vyhněte se podvodníkům

Zároveň je nutné vybrat si opravdu pečlivě, ke komu na rituál půjdu. Není výjimkou, kdy byli lidé okradeni, zneužiti nebo dokonce znásilněni. Je potřeba počítat s tím, že po konzumaci Ayahuascy se člověk často vyskytuje mimo tělo. To znamená, že jeho schopnosti orientovat se v prostoru, vědět, co se děje a dokázat se bránit, jsou značně omezené.

Proto je nutné najít si šamana, kterému dotyčný skutečně důvěřuje. Ani to, že vám kamarádka někoho doporučí, není záruka, že jde o skutečně dobrého člověka.

Stejně jako vám šaman umí pomoci (jste nadšení, že vidí do vaší minulosti, ví o vás všechno, aniž byste mu to museli říkat), tak může i svou moc zneužít, zmanipulovat vás a vy o tom nebudete mít ani tušení. Kde berete jistotu, že se něco takového nestalo vaší známé? Řiďte se tedy svou intuicí. Ostatně každý jedinec je zodpovědný za svůj život.

Je Ayahuasca legální?

V České republice je konzumace Ayahuascy nelegální, protože obsahuje DMT. Právě látky obsahující tuto látku jsou v Česku zakázané, pohlíží se na ně jako na drogy. V případě, že se zde tedy budete účastnit rituálu s Ayahuascou, riskujete vězení.

V rámci Evropské Unie tomu není jinak kromě Holandska. Tam se ceremonie s touto psychoaktivní rostlinou smí provádět pro náboženské účely.

Ayahuasca je zcela legální například v Brazílii, Mexiku, Peru a Kolumbii. A právě tam se za tímto rituálem lidé vydávají nejčastěji.

Co od ceremonie s Ayahuascou čekat?

Během rituálů jedinci obvykle zažívají to, z čeho mají největší strach. Často se tak jedná o pocity vlastní smrti a konce. Stejně tak je možné během ceremonie komunikovat se zemřelými, napojit se víc na své srdce, setkat se s nejrůznějšími bytostmi (mnohdy můžete mít pocit jako kdybyste se ocitli ve filmu Avatar).

V případě rituálů je důležitý set-up, to znamená, s jakými pocity do toho člověk jde. Pokud má strach a počítá s tím, že se mu tam stanou samé hrůzy, skutečně může během ceremonie zažívat doslova peklo na zemi. Je tomu i naopak. Nikdy se však nelze perfektně připravit na to, co bude následovat, protože ne dotyčný účastník, ale liána rozhoduje, kam výletníka vezme.

Co však můžeme s jistotou doporučit, je mít Ayahuascu v úctě. Šamani věří, že jako všechny věci na zemi, stromy, tvorové, i liána má svou duši a je to velice inteligentní bytost. Pokud se k ní budete chovat pohrdavě nebo arogantně, můžete počítat s tím, že vám takříkajíc vypráská kožich.

Ve vizích Ayahuasca často nabírá podobu velkého hada. Můžete s ním vést hluboké rozhovory, zeptat se na to, co vás trápí. Pokud je vám bližší svět vizí, tak vám může tento had řadu věcí ukázat. Je jen na vás, jakým směrem se vydáte.

Čtěte také:

Uložte si článek – Ayahuasca na později a svým kamarádům:

Ayahuasca

Jak probíhá ceremonie s Ayahuascou?

Na co si dát u Ayahuascy pozor?

Sdílejte článek – Ayahuasca svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x