Dovolená v Chorvatsku od A – Z. Letecky, nebo autem?  - Status for whatsapp

Dovolená v Chorvatsku od A – Z. Letecky, nebo autem? 

Chorvatsko je mezi Čechy dovolenkovým evergreenem. Již od 90. let se jedná o jednu z nejoblíbenějších letních destinací. K Jadranu je to blízko, kultura je zde podobná té naší a jde o relativně levnou zem na cestování. Před dvaceti lety by pravděpodobně žádného Čecha ani nenapadlo, vydat se do Chorvatska letecky. Mnohé se ale od té doby změnilo. Letenky jsou dostupnější a nároky Čechů na kvalitní dovolenou stále stoupají. 

Vyplatí se do Chorvatska vydat letecky, nebo je lepší jet klasicky, vlastním vozem? Obě varianty mají své benefity, porovnáme je z hlediska času, finančních nároků i bezpečnosti.

Kam se dá do Chorvatska letět letadlem?

Do Chorvatska létají přímé lety z Prahy do Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Pokud máte namířeno k moři, let do Záhřebu asi nevyužijete. Split a Dubrovník už znějí zajímavěji. 

Zpáteční letenky Praha – Split seženete pod 5.000Kč. Pro dobrodruhy se ještě nabízejí i jiné cíle v Chorvatsku, ale pouze v případě letů s přestupem nebo odletů například z Vídně nebo Mnichova. Takto se můžete letecky dostat třeba do Puly nebo Rijeky.

Samotný let z Prahy do Splitu trvá hodinu a půl. To je v porovnání s dopravou vlastním autem ušetření minimálně osmi hodin cestování. K tomu nepočítáme možné dopravní komplikace a pohodlí a náročnost samotné cesty. Zdržení ale může nastat i na letišti, kde navíc musíte být minimálně 2 hodiny před odletem a zároveň se musíte na letiště nějak dopravit. Let také není zárukou dochvilnosti. I letadla mohou snadno nabrat zpoždění. 

Cesta vlastním autem se může časově vyplatit obyvatelů východní části republiky, kteří by museli do Prahy na letiště několik hodin cestovat. Podobně je tomu i u Dubrovníku, zde ale už převládají plusy pro přímý let, neboť cesta do Dubrovníku je autem ještě o několik hodin delší. Let se však do této destinace zvládne v klidu do dvou hodin.

Co vyjde dráž? Cesta letadlem a nebo autem?

Přímé lety Praha – Split a Praha – Dubrovník se v sezóně pohybují okolo 5 500 Kč za osobu. Pro čtyřčlennou rodinu se pak cena za letenky vyšplhá přes 20 000 Kč. Výjimečně můžete díky včasné rezervaci najít letenky kolem 2 500 Kč. K ceně letenek dále připočítejte transfer na letiště, případně poplatek za parkování. Dále je zapotřebí počítat s náklady za dopravu na místě.

Vydáte-li se vlastním vozem, vyjde vás zpáteční cesta s dnešní cenou benzínu okolo 6 000 – 10 000 Kč včetně poplatků za dálnice a mýta v alpských tunelech. Samozřejmě záleží na lokaci a na místě, odkud z Česka vyrážíte, na typu vašeho auta a na cestě kterou pojedete.

Pro cestu autem doporučujeme moderní kamery do auta, které vás upozorní na radary a detekují pohyb okolo vašeho vozu. Hodí se na parkování i pro bezpečnější jízdu jako takovou. Dlouhé cesty autem bývají pro řidiče vyčerpávající, kamery do auta vám cestu usnadní a zpříjemní, jelikož mají funkci kvalitní navigace.

Je-li pro vás prioritou cena za dopravu, zde se letadlo vyplatí buď pro jednotlivce nebo vyjde přibližně stejně pro dvojici. Rodině se určitě vyplatí cesta vlastním vozem po vlastní ose.

Díky vlastnímu autu se můžete na dovolené volně pohybovat

Velkou výhodou cestování autem je to, že nemusíte řešit dopravu na letiště, a to v Česku ani Chorvatsku, tempo cesty si můžete určovat sami a také v cílové destinaci si budete moci užívat svobodu volného pohybu, plánovat si výlety apod. 

Auto si samozřejmě můžete půjčit také v půjčovně, ale to se finančně nevyplácí. Cena půjčeného auta je v zahraničí minimálně 500 kč na den. 

Při cestě autem poberete daleko více zavazadel, což je hlavně pro rodiny s dětmi velký benefit.

Bezpečnost: statistická výhra pro letadlo

Ať už se rozhodnete pro cestu letadlem a nebo autem, nezapomeňte si před cestou zařídit cestovní pojištění. Vycestovat bez pojištění přináší veliké riziko, které by se vám v případě úrazu nebo nemoci v zahraničí nemuselo vůbec vyplatit. Navíc ceny cestovních pojištění nejsou nijak závratné a přesto vás chrání.

Z hlediska bezpečnosti vychází podle statistik letadlo daleko lépe. I když občas slyšíme o pádu letadla, stále nejvíce lidí umírá na silnicích. 

Na druhou stranu existuje množství lidí, kteří mají z létání panickou hrůzu a do letadla by v životě nesedli. Pro takové jedince je jasnou volbou cesta po relativně bezpečných dálnicích, po kterých dojedete z Česka pomalu až k pobřeží.

Při letu se můžete v klidu vyspat. V autě, pokud je to možné, se střídejte za volantem, dostatečně pijte a při jakýchkoliv známkách únavy raději zastavte. Je lepší dorazit k moři pozdě, než vůbec. Pro případ dopravní zácpy mějte v autě dostatek pití a energetické svačinky.

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x