TOP 15: Nejoblíbenější a nejznámější pohádkové postavy - Status for whatsapp

TOP 15: Nejoblíbenější a nejznámější pohádkové postavy

Jaké pohádkové postavy jsou u nás nejpopulárnější? Určitě si vybavíte hned několik pohádek, které vás jako malé uchvátily. V tomto článku se jejich představitelům podíváme blíž na zoubek.

1) Anděl

Andělé patří mezi velmi oblíbené bytosti, a to nejen v pohádkách, ale třeba i modlitbách. Lidé odpradávna věří, že jim andělé pomáhají. Proto se říká, že každý má svého strážného anděla, jenž jej celý život provází.

S Anděly se setkáme zejména v populární české pohádce Anděl Páně, Anděl Páně 2. Andílci tam mají vyloženě pozitivní úlohu.

Poznáme je podle bílého oblečení a “čisté” vizáže. Nejdůležitějším poznávacím znamením jsou v případě andělů křídla. Obvykle mívají i světlé kudrnaté vlasy.

2) Čert

Čerti jsou v našich luzích a hájích snad ještě oblíbenější postavou než andělé. Filmaři a spisovatelé je rádi používají v pohádkách, protože se jedná o jasné záporáky. Není tomu tak ale vždy. Stačí si vzpomenout na pohádky jako Princezna ze mlejna nebo S čerty nejsou žerty. V nich je ukázáno, že i čerti mohou mít dobré srdce a je s nimi legrace.

Mezi další pohádky, kde vystupují čerti patří Hrátky s čertem, Z pekla štěstí a Peklo s princeznou.

Čert je narozdíl od anděla obvykle tmavý, špinavý a chlupatý. Výjimkou nejsou kopýtka, rohy a ocas. Kdybyste ho potkali, tak byste o tom už zajisté věděli.

3) Princezna

Princezny vládnou světu. Malé holčičky se jimi obvykle touží stát, a tak si na ně rády hrají.

V pohádkách jsou princezny dobrotivé a spravedlivé, které pomáhají lidem v nouzi. Taková je třeba princezna Adélka z pohádky S čerty nejsou žerty.

Ale najdou se i takové princezny, které jsou rozmazlené a protivné. Změní je až nějaké vypjaté události či pravá láska. Takovou je třeba princezna Krasomila z Půlnočního království, která je hlavní hrdinkou pohádky Pyšná princezna.

Pohádky se princeznami jen hemží. Podle některých bez této postavy není správná pohádka.

Příklady pohádek o princeznách:

 • Princezna se zlatou hvězdou
 • Šíleně smutná princezna
 • Zlatovláska
 • Jak se budí princezny
 • Lotrando a Zubejda

4) Princ

Princové jsou udatní rytíři, kteří od nepaměti zachraňují něžné pohlaví, které se ocitne v nesnázích. Jsou odvážní, krásní a mají spravedlivé chování.

Zpravidla je princ dědic trůnu, pro kterého však kralování ještě není aktuální (od toho je jeho otec – pan král). Jeho největší zábavou je tedy lov.

Příklady oblíbených českých pohádek:

 • Princ Bajaja
 • Princ a Večernice
 • Třetí princ
 • Princové jsou na draka

5) Královna

Královna je manželkou krále, ale ne nevyhnutelně. V mnoha pohádkách královna vládne království (třeba po smrti krále). Také není nutně pozitivní postavou, čím dál častěji se jedná o zápornou roli.

Příklady pohádek (nejen českých):

 • Sněhurka
 • Sněhová královna

6) Král

Králové mají obvykle starosti o své království, které mají na starost. Snaží panovat moudře a spravedlivě. Kromě rozumného vedení země jim obvykle dělají starosti jejich ratolesti – princové a princezny. Snaží se zajistit zodpovědné vedení země v dalších letech, a to se neobejde bez předání koruny. Proto je v jejich zájmu najít potomkům vhodného ženicha či nevěstu. To se často princům a princeznám nelíbí, protože ti by si rádi užívali nevázaný život plný plesů, honů a zábavy.

Příklady oblíbených českých pohádek:

 • Byl jednou jeden král
 • Arabela
 • Zlatovláska

7) Drak

Draci jsou nádherné bytosti, které však umí budit hrůzu. Není radno si s nimi zahrávat.

Tato pohádková bytost může mít jednu nebo více hlav. Může být hodná, ale i zlá. Například v české pohádce Za humny je drak se jedná o velice hodného tvora.

Lidé chtějí draky často ze strachu zabít, aniž by věděli, jestli je jejich hrůza oprávněná. Někdy je to však nezbytné kvůli záchraně princezny, kterou mohl drak unést.

8) Víla

Víly jsou tajemné postavy, které posouvají děj, pomáhají hrdinovi, nebo naopak děj komplikují. Jedná se o tajemné bájné ženské postavy.

V pohádkách se často vyskytují v podobě rusalek nebo sudiček. Mohou nést dobré zvěsti (obvykle kladná postava) anebo kletbu (záporná postava). Třeba v pohádce Šípková Růženka přijdou jak hodné sudičky, tak jedna zlá. Kvůli ní, pak celé království usne, probudí se až přijede princ a z pravé lásky políbí Šípkovou Růženku.

9) Mořská panna

Mořské panny se v českých pohádkách příliš nevyskytují, protože nemáme moře ani oceán. Nicméně i zde jsou populární pohádky ze zahraničí, které vypráví příběhy o mořských pannách.

Tyto bytosti se nachází ve vodě. Mají lidskou podobu, místo nohou však používají ploutev. Nemohou se tedy pohybovat po souši. Pomáhají námořníkům, kteří se topí. Obvykle se je snaží donést ke břehu. Ne vždy je však mohou zachránit.

10) Vodník

Jedná se o zelenou pohádkovou bytost, která žije v tůních, rybnících, jezerech a řekách. Je známý také pod názvem hastrman. Miluje čerstvé koláče a rád si při měsíčku zašívá kabátek.

Mezi nejoblíbenější pohádky, kde vystupuje vodník, patří Princezna ze mlejna, Jezerní královna, Peklo s princeznou.

11) Trpaslík

Trpaslík by se dal zaměnit za člověka, kdyby nebyl tak maličký. Jedná se o bytost, která je lidem velmi blízká. Charakteristický je však malým vzrůstem. Objevuje se v mýtech, bájích, pověstích a hlavně pohádkách.

Trpaslíci jsou často spojováni s hornictvím a kovářstvím.

Tyhle postavy vystupují zejména v pohádce Sněhurka.  Tam jich je rovnou dvanáct. Jsou dobrosrdeční a Sněhurce, která potřebuje pomoct, nabídnou útočiště. Snaží se ji chránit a mají ji moc rádi.

12) Čarodějnice

Čarodějnice se v pohádkách hojně vyskytují. Obvykle se jedná o zlé postavy, které nepřejí druhým dobro a lásku. Mají rády samotu, protože se jich druzí často bojí. Lidé je navštíví, když potřebují nějaké kouzlo (například přičarovat lásku). Čarodějnice však mnohdy i samy za sebe čarují. Pravda a láska však vždycky nakonec zvítězí, neboť právě pravá láska dovede zlomit i nejčernější kletbu.

Je však dobré mít na paměti, že ne všechny čarodějnice jsou zlé.

Příklady pohádek s čarodějnicemi:

 • O princezně Jasněnce a létajícím ševci
 • Princezna ze mlejna

13) Hvězda

Hvězda může být také pohádkovou postavou jako každá jiná bytost. Dokonale to předvedla oblíbená pohádka Hvězdný prach.

Hvězda, která spadla na Zem, v ní má totiž lidskou podobu. Je to křehká dívka se světlou kůží, jemnými rysy a blond vlasy.

14) Sněhurka

Sněhurka je dívka neobyčejné krásy, na kterou žárlí její macecha, zlá královna. Dobrosrdečná Sněhurka je mírné a veselé povahy. Druhým ráda pomáhá, miluje zvířata a má spoustu přátel. Každému dává, co si zaslouží. Vřelá je i ke své maceše. Zároveň je i pracovitá.

15) Popelka

Popelka je velmi oblíbenou pohádkovou postavou. Je totiž velmi dobrotivá a skromná. Jakožto sirotek si nemůže vyskakovat. Bydlí se zlou macechou a nevlastními sestrami. Doma zastává většinu práce. Je hodná a skromná, proto ji mají ostatní lidé rádi.

16) Krakonoš

Krakonoš je ryze česká pohádková postava. Jedná se o vládce Krkonošských hor, který panuje přírodě, ale také lidem. Je spravedlivý a dobrosrdečný, většina z lidí má respekt.

Jeho přítelkyní je sojka, která Krakonoše upozorňuje na blížící se nebezpečí. Krakonoš je však moudrý a dovede včas odhalit, co se chystá, nebezpečí odvrátit a viníky adekvátně potrestat. Vystupuje ve večerníčkovi Krakonošovy pohádky.

Čtěte také:

Líbí se vám pohádkové postavy Nasdílejte je i svým kamarádům!

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x