Mileniálové (generace Y) – co o nich víme? Silné a slabé stránky - Status for whatsapp

Mileniálové (generace Y) – co o nich víme? Silné a slabé stránky

Každé generaci se nějak říká, protože mají zpravidla specifika s ohledem na dobu, ve které lidé vyrůstali/vyrůstají.

Kdo jsou tedy mileniálové? Čím jsou specifičtí? Jaké jsou nevýhody této generace, a naopak pozitiva oproti ostatním? V tomto článku si zodpovíme všechny výše zmíněné otázky. Po jeho přečtení budete expertem na generaci Y.

Kdo jsou mileniálové (generace Y)?

 • Jedná se o označení generace lidí, kteří dosáhli dospělosti na přelomu 21. století.
 • Anglicky je to Millenials.
 • Říká se jim však také generace Y nebo internetová generace (iGen).
 • V současnosti se toto pojmenování rozšířilo na celou generaci, která se narodila od roku 1980 do roku 1997.

Odborníci je ještě dělí na dvě podskupiny – generaci Y.1 a Y.2. Považují tuto segregaci za nutnou, neboť má tato generace příliš velké rozpětí a tyto dvě podskupiny se nacházejí v odlišných životních fázích.

 • Členové generace Y.1 se rozkoukávají, získávají zkušenosti, budují kariéru a začínají vydělávat.
 • Členové generace Y.2 se nacházejí ve fázi, kdy mají děti a hypotéky, táhne jim na čtyřicet.

Jak termín mileniálové vznikl?

Tento termín se objevil poprvé v srpnu roku 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí, kterým bylo v době vydání článku jedenáct a méně let. Jednalo se tedy o děti narozené po roce 1982. Tyto ratolesti maturovali v roce 2000 a později. To byl důvod, proč se jim začalo říkat mileniálové.

Čím je generace Y charakteristická?

Na tuto otázku není jednoduché najít odpověď. Generace mileniálů je totiž známá svou roztříštěností. Mnoho osob totiž mělo během dospívání do té doby nevídané možnosti, a tak se mohli realizovat více než jejich rodiče.

Právě to činí z mileniálů velmi různorodou generaci, v jejímž případě se nedá hovořit o obecně platných věcech či trendech. Přesto můžeme najít pár styčných společných bodů pro většinu osob, které do této kategorie spadají.

1) Základní charakteristiky

 • Jedná se o první generaci lidí, kteří získali vzdělání v demokratických poměrech.
 • Masově studovali v anglickém jazyce.
 • Ačkoliv se nenarodili s tabletem v ruce, s internetem a technologiemi pracují od mladí a jsou zvyklí je používat každodenně.
 • Jsou mnohem tolerantnější k rozdílům.
 • Nebojí se následovat své sny a mívá mnohem větší ambice než jejich předchůdci.
 • Kladou důraz na rodinné vztahy i svého životního partnera.
 • Chtějí mít svůj podíl na sociálních jistotách a odmítá podřizovat svůj osobní život nárokům společnosti.
 • Jsou více optimističtí.
 • Rádi komunikují s lidmi z ostatních koutů světa přes sociální sítě.

2) Flexibilita a přizpůsobivost

Lidé z generace Y se staví vstřícně vůči změnám, dokonce je často vyhledávají. Děsí je stagnace a stereotyp. Hravě dokážou dělat více online věcí najednou a jsou propojeni s celým světem. Je to následek toho, o čem jsme se zmínili již výše, a sice, že se tyto osoby pohybují v digitálním světě od raného věku.

Tento přístup ke světu je činí rasově a etnicky mnohem liberálnějším. Díky tomu neváhají pomoci, rádi přiloží ruku k dílu, dobře se s nimi spolupracuje.

3) Elektronika vládne světu

Vyzbrojeni chytrými telefony, tablety, notebooky a jinou elektronikou jsou připojeni k internetové síti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky tomu je klasické marketingové triky moc nevzrušují a nefungují na ně: viděli a zažili toho hodně a nenechají se jen tak oblafnout. Velké množství z nich ostatně v marketingu podniká, pracuje či se jinak realizuje.

Mileniálové sice sledují také televizi jako jejich rodiče, avšak s tím rozdílem, že u nich zřetelně převládá Netflix a další streamovací služby.

4) Práce jako prostředek k zábavě

Lidé z generace Y mají podnikatelského ducha a pověstný tah na branku. Proto řada z nich uspěla s podnikáním už v prvním čtvrtstoletí svého života. V zaměstnání nemají problém na jednom místě zůstat jen rok či dva a pak se přesunout jinam, kde to považují za lepší.

Požadují smysluplnou práci a vyvážený pracovní a osobní život, který je hodně orientovaný na rodinu a volný čas. Rádi pracují z domova nebo takzvaně remote, což znamená odkudkoliv na světě. Cestování jim díky znalosti cizích jazyků nedělá problém, stejně jako změna, o čemž jsme se již zmínili výše.

Jaké jsou tmavé stránky mileniálů?

Každá generace má svá pro a proti. Některé věci se mohou na první pohled jevit jako dokonalé, realita však bývá odlišná. Nejinak je tomu v případě mileniálů, kteří ačkoliv měli oproti předchozím generacím spoustu výhod, musí zápasit i s nepříjemnými faktory a těmi je například věčná nespokojenost, nestabilita ve vztazích a touha po dokonalosti.

1) Pošramocené sebevědomí

Mileniály vychovávala obvykle generace Husákových dětí, tedy osob poznamenaných předchozím nesvobodným režimem. Ačkoliv jejich rodiče dělali to nejlepší, co a jak uměli, často se na svých dětech dopustili různých emočních zranění. Typickým byla pochvala ve stylu “hezký, ale narovnej se”.

Mileniálové se tedy učí mít se rádi a dosáhnout zdravého sebevědomí. Zjišťují, že za pochvalou nemusí nutně následovat kritika.

Zároveň se snaží své vlastní potomky vychovávat jinak a nesrážet jim jejich sebevědomí. To mnohdy vede k liberální výchově, které starší generace nerozumí. Tento přístup je jim totiž cizí.

2) Nestabilita a netrpělivost

Generaci mileniálů je vytýkaná zejména jejich roztěkanost. Tito lidé jsou zvyklí mít všechno hned, milují instantní zážitky a neustále se srovnávají s okolím. Chtějí být nejlepší.

Právě velká nabídka možností v jejich případě způsobuje problémy s trpělivostí a ochotou na něčem dlouhodobě pracovat, ať už se jedná o práci nebo partnerské vztahy nebo přátelství.

Výsledkem je osamělost a prázdnota, se kterou tito lidé častěji než jiní plní ordinace psychologů a psychiatrů.

3) Problémy s bydlením

Pro mileniály je také mnohdy problém dosáhnout na vlastní bydlení. Domy či byty ve městech se pohybují v řádech milionů, splatit i obyčejné 1+kk je často problém. Lidé této generace se tedy často uchylují do pronájmů.

Pokud chtějí něco vlastního, musí si vzít hypotéku a nezřídka kdy se zadlužit do konce života, což je často v přímém rozporu s jejich životních filozofií. Ubírá jim to totiž odvahu činit změny a nutí je to uskromnit se. Mileniálové přitom milují svůj volný čas, záliby a koníčky a nechtějí z nich slevovat.

4) Sendvičová generace

Dalším úskalím v případě mileniálů je to, že se jedná (aby těch pojmů nebylo málo) o takzvanou sendvičovou generaci. To znamená, že mají potomky, kteří jsou ještě nezletilí, a tudíž na jejich péči závislí. Jenže to není všechno. Jsou tu i jejich rodiče, kteří postupně stárnou a je potřeba se o ně také postarat.

Mileniálové mají tedy slušně naloženo z obou stran. Kromě toho se chtějí dál realizovat, takže je tu i jejich vlastní práce. Není jednoduché všechno skloubit dohromady, nicméně této generaci nezbývá nic jiného než to zvládnout.

Čtěte také:

Uložte si článek – mileniálové na později a svým kamarádům:

Mileniálové - generace Y

Sdílejte článek – mileniálové svým kamarádům:

Treading

#Cool Status

Cool Status for whatsapp

#happy birthday Happy Birthday Wishes

मेरे सबसे करीबी और सबसे पुराने दोस्त को जन्मदिन की बधाई! मैं धन्य महसूस करता हूं, क्योंकि हमारी दोस्ती जीवन का एक सच्चा उपहार है।

#Atitude Status

My Life My Rules, My Passion My Atitude

#Love status

ख्याल रखा करो अपना माना की ज़िन्दगी आपकी है पर जान तो आप हमारी हो ना

#Couple Status

नहीं रहा जाता यार तेरे से बात किये बिना तभी तो तुम्हे CALL और SMS करते है वरना अच्छा तो हमें भी नहीं लगता तुम्हे परेशान करना

#Sad status

तेरी आखरी मुलाकात मेरी ज़िंदगी की आखरी ख़ुशी थी 💔

More Posts
x